Vona Gábor: A "szegények heroinja" már hosszú évek óta romboló hatással van a társadalomra, ám a kormány eddig csendben figyelte a folyamatot.


A Második Reformkor (2RK) elnöke szerint a herbál és a kristály terjedése súlyos társadalmi és közbiztonsági válságot okoz, amelyet a kormány éveken át figyelmen kívül hagyott, és csak most kezdett el foglalkozni vele. Az Index az Orbán-kormány új, szigorú drogpolitikájáról kérdezte Vona Gábort, aki évek óta járja a vidéket, és úgy látja, hogy az egyre erősödő szociális válság csak fokozta a probléma súlyosságát, mivel a dizájnerdrogok olcsóbbá és könnyebben hozzáférhetővé váltak, miközben a rendvédelem és a szociális ellátórendszer tehetetlenül szemléli a helyzet romlását.

Vona Gábor szerint nem túlzás azt mondani, hogy a magyar közélet országosan ismert szereplői közül az első volt, aki beszélni kezdett az úgynevezett herbálpokolról.

2018-ban Tarna környékén élő édesanyák kerestek meg, hogy segítséget kérjenek, mert a fiaik emberi és egészségi szempontból is teljesen megváltoztak a drogok hatására. Személyesen látogattam el hozzájuk, és ott, a saját otthonaikban tapasztaltam, hogy egy teljesen új helyzet alakult ki. Nem csupán élvezeti szerekről vagy diszkós drogokról van szó; itt a nyomor és a kilátástalanság állt a középpontban, mint valami kegyetlen vámszedő. Megérkezett a szegények heroinja, amely gyorsan rabul ejtette a fiatalokat, és még gyorsabban romba döntötte az életüket.

- jelentette ki a Második Reformkor elnöke, aki 2018-ban, miután távozott a Jobbik éléről, éppen a pártpolitikai karrierjének szüneteltetését élte. Ekkor kezdett el vloggerkedni, és rájött, hogy ez egy olyan fontos téma, amelyet feltétlenül be kell mutatnia.

2018-ban Vona több figyelemfelkeltő videóriportot készített a herbál drogok világáról, amelyeket érdemes megnézni itt és itt. Az Indexnek nyilatkozva elmondta, hogy rengeteg tapasztalatot gyűjtött, számos emberrel találkozott, és évek óta elkötelezetten képviseli a kábítószer-ellenes küzdelmet, amelyre sokáig senki más nem fordított kellő figyelmet.

Sajnos olyat is hallottam mind polgármestertől, mind belügynél dolgozótól, hogy ez végülis nem is olyan nagy probléma, hiszen legalább hullik a férgese... Amikor 2023-ban a Második Reformkor párttá alakult, a zászlóbontón is elmondtam, hogy ez lesz az egyik fő ügyünk, mert nagy a baj. Akkor Orbán Viktor még nem is hallott a problémáról, pedig öt-hat éve súlyos válság volt már vidéken. Ő először 2024 szeptemberében beszélt erről a parlamentben. Nem is értem, mi tartott eddig

„Tedd különlegessé a mondandódat!” - javasolta Vona Gábor.

A herbálpoklot, ahogy a fiatalok nevezik, egy rendkívül összetett problémakör, amely a közbiztonság, az oktatás, a szociális ellátás, az egészségügy, a társadalmi kohézió és a nemzetbiztonság területeit egyaránt érinti. A herbál egy szintetikus drog, amely növényi eredetű összetevők keverékéből készül, és mesterséges kannabinoidokkal van kezelve, hogy a marihuána hatását utánozza. Azonban az ilyen szerek használata rendkívül kockázatos, mivel gyakran ismeretlen és potenciálisan veszélyes anyagokat tartalmaznak.

Nem tudjuk, hogy külföldről pontosan honnan jön, nem tudjuk, mit tartalmaz, nem tudjuk, hosszú távon milyen hatása van. A többi drognál az orvos legalább tudta, mivel áll szemben, ha behoztak egy szerhasználót, de ezeknél tanácstalanul áll, beköt egy infúziót és elmond egy imát Hippokratésznak. Az évek óta fokozódó szociális válság csak fokozta a problémát. A drog olcsóbb lett, mint az alkohol, így futótűzként terjedt. Volt, aki azt mondta nekem: ötezer forintból megvan a heti adagom, és nem vagyok éhes, így nem kell ennivalót vennem. A herbált most egyre inkább felváltja a kristály, ami azért veszélyesebb, mert nem kiüti a szerhasználót, hanem bepörgeti. Az ilyenek egész nap kattognak és csak azt nézik, mit lehet ellopni és eladni a dílernek. Van, hogy postaládát, cserepes virágot, gyerekbiciklit, de lényegében bármit elvisznek

- fejtette ki a Második Reformkor vezetője.

Lapunknak elmondta, hogy a kis értékű lopások valószínűleg jóval meghaladják a hivatalos statisztikák által mutatott számokat, mivel sokan nem is tesznek bejelentést, mondván, hogy ennek nincs értelme. Vona Gábor kiemelte, hogy szinte minden településen ismert, kik a helyi dílerek. "Sőt, sajnos olyan híresztelések is keringenek, hogy rendőrök is érintettek az ügyben" - tette hozzá.

A helyzet tarthatatlansága miatt 2023 őszén egy herbálügyi kerekasztalra került sor, amelyre csupán Lőcsei Lajos, a Momentum országgyűlési képviselője volt hajlandó elmenni. Vona Gábor úgy véli, hogy Lőcsei a kevesek egyike, akik valódi hitelességgel képviselik a kábítószer-ellenes harcot a politikai színtéren. Azóta is szoros kapcsolatban állnak egymással, és kölcsönösen támogatják egymás munkáját a közös célok elérése érdekében.

Idei évértékelő beszédében Orbán Viktor miniszterelnök zéró toleranciát és hajtóvadászatot hirdetett a kábítószer-kereskedők ellen, majd Horváth László fideszes országgyűlési képviselő személyében kormánybiztost is kineveztek a feladatra. Vona Gábor szerint egyelőre még nehéz megítélni, hogy milyen eredményei lesznek a kormányzati drogpolitikának.

"Már az is valami, és valahol a saját eredményem, hogy ez lett a kormány egyik fő ügye. Az elején sokan kinevettek, gúnyolódtak, hogy semmi értelme annak, amit csinálok. Valóban nehezen indult. De az idő és sajnos a probléma valósága engem igazolt" - mutatott rá a Második Reformkor elnöke.

Tavaly ősszel a Heves vármegyei 2. számú országgyűlési egyéni választókerületben, Gyöngyös központjában, Vona 2026-ra tervezett választási kampányának keretében elindította a StopHerbál nevű nagyszabású drogellenes programját. Vona választása nem véletlen: szülővárosa ugyanis országosan is hírhedt a drogproblémái miatt. A kampányát egy figyelemfelkeltő eseménnyel indította, amely során a gyöngyösi buszmegálló előtt állt, egyetlen mikrofont tartva a kezében, és szenvedélyesen hangoztatta, hogy „ebből elég volt”, miközben felvetette a kérdést: „hol van Pintér Sándor, miért tűrjük ezt, és miért nem fogunk össze?”. Az emberek gyorsan reagáltak, sokan aláírták a petícióját, ezzel jelezve, hogy „valami végre elindult”. Ezt követően Bükkszenterzsébeten egy nagy közmeghallgatásra került sor, ahol a környék polgármesterei is jelen voltak. Az esemény sikerét követően Vona sorra járta a településeket, és az emberek egyre inkább meghívták őt, hogy beszélgessen a problémákról és a megoldásokról.

Érezhetővé vált, hogy forr a levegő, az emberek változást akarnak, mert a biztonságuk elveszett. Nagyszerű szövetségesekre leltem a fórumokon. Hadd emeljem ki Orosz István bátonyterenyei polgármestert, akit nagyon komoly szakembernek tartok. Orbán Viktornak őt kellett volna kineveznie kormánybiztosnak. De itt van a salgótarjáni GyárAcél csoport, ami helyi romákból áll Oláh Lajos vezetésével, és számomra a leghitelesebbek. Szoktam is mondani nekik, minden szerhasználónak kötelező rehabilitációként írnám elő, hogy velük eltöltsön két hetet. De ki kell emelnem Ortó Szilárd bükkszenterzsébeti polgármestert is. Az első volt, aki megtörte a hallgatást

- magyarázta Vona, kiemelve, hogy az előzmények fényében Orbán Viktor döntése nem meglepő, miszerint a fideszes Horváth Lászlót kormánybiztosnak nevezte ki. Érdekesség, hogy Horváth nem csupán a kormánybiztos szerepét tölti be, hanem a pártelnök, Orbán Viktor ellenfele is Heves vármegye 2-es választókerületében.

"Felfoghatnám úgy is, hogy ez a kinevezés valahol a munkám elismerése, mégis úgy érzem, hogy nagyon rossz döntés született. Lényegében ő volt az egyik képviselő, aki tétlenül nézte, ahogy a térségében káosz uralkodik el. Horváth Lászlót óriási felelősség terheli emiatt. De a helyzet adott, és minden olyan lépést, amely előre visz a problémák megoldásában, támogatni fogok, akár tőle, akár másoktól érkezik. Jövőre már ellenfelek leszünk az egyéni választókerületben, hiszen vagy ő, vagy én képviselhetjük majd a választókat. De ez még odébb van; most a problémát kell orvosolnunk, és én mindent meg fogok tenni, hogy ezt a helyzetet ne lehessen figyelmen kívül hagyni" - nyilatkozta a Második Reformkor elnöke.

Szerinte nem a legcélszerűbb megoldás, ha az Alaptörvénybe foglalják a kábítószerek előállításának, terjesztésének, használatának és népszerűsítésének tilalmát Magyarországon.

Jelenleg is léteznek törvények, amelyek csak akkor érvényesek, ha betartják őket. Emellett fontosnak tartom, hogy különbséget tegyünk a különböző drogok között. Nem mindegy, hogy valaki egy egyszerű marihuánás cigarettát szív el, vagy hogy valaki laboratóriumban készít kristályokat, majd azokat terjeszti a fiatalok körében. Bár a marihuána legalizálását nem támogatom, a dekriminalizálását és orvosi célú felhasználását igen. A dizájner drogokkal szemben viszont határozott zéró toleranciát kell alkalmazni. Kevés annál visszataszítóbb dolog létezik, mint amikor a reménytelen fiatalok szenvedéséből valaki profitál.

- emelte ki Vona Gábor.

Az Index kérdésére, hogy eddig ő maga vagy a Második Reformkor milyen eredményeket ért el a drogpolitikában, és mit remélnek elérni 2026-ig, Vona kifejtette: véleménye szerint sem neki, sem a 2RK-nak nem szükséges semmiféle bizonyítványt letennie az asztalra.

"Ha nem vállaljuk fel a problémát - még akkor is, ha halálos fenyegetések érkeznek -, akkor talán a téma továbbra is a szőnyeg alatt maradna. A közbiztonság helyreállítása, a terjesztői hálózat és a laboratóriumok felszámolása az első és legfontosabb lépés. A rendőrség megerősítése, valamint speciális egységek telepítése a fertőzött területeken ugyancsak elengedhetetlen. A kormányfő bejelentése óta ugyan nőtt a razziák száma, de ezek jelenleg csupán átmeneti erődemonstrációk, amelyek próbálják elfedni a rendőrség súlyos létszámhiányát és morális válságát. A rendőrök bérének emelése és társadalmi megbecsülésük visszaállítása sürgető feladat, de valószínűleg évekbe telik, mire megvalósul. A polgárőrségek és településrendészetek bevonása jelentős mértékben hozzájárulhat a közbiztonság javításához, ahogyan a GyárAcél csoporthoz hasonló civil kezdeményezések is. A "C-lista" nyilvánvalóan nem képes lépést tartani a laborokkal, ezért fontolóra kellene venni, hogy nem a csoportok összetételét, hanem a hatásukat figyelembe véve üldözzük a terjesztőket. És itt még csak a közbiztonság kérdésénél tartunk. Az edukáció és a prevenció kulcsfontosságú lenne, ehhez pedig szükség van az iskolák, szociális és egészségügyi intézmények, civil szervezetek és a társadalom összefogására." - nyilatkozta a pártelnök.

A rehabilitációt tekintve radikális állásponton van: kötelezővé tenné, de nem olyan formában, mint az korábban működött, mert annak szerinte nincs értelme. Vona Gábor úgy véli, hogy alternatív megoldásokra van szükség, amelyek a kábítószer-fogyasztó megalázása helyett épp ellenkezőleg, az emberi méltósága és önbecsülése visszaépítésére törekszenek. A tapasztalata az, hogy ebből a pokolból csak egy módon lehet tartósan kijönni, ha a szerhasználó képes elhinni, hogy értékes az élete. "Ezt pedig a gödör alján nehéz elhinni" - jegyezte meg a Második Reformkor elnöke, kiemelve, hogy ez rávilágít arra, mi a feladat középtávon, azaz a leszakadó térségekbe értékteremtő és biztos munkahelyeket kell vinni a választási krumpliszsákok helyett. De Vona szerint "ez a feladat már egy új kormányra vár".

Related posts