"Akadtak pillanatok, amikor a hulladék között bukkantunk rá egy autográf Radnóti-kötetre."
Idén a filmvásznon tűntek fel, jövőre pedig a Széll Kálmán tér mellett újabb vidéki helyszíneken is bemutatkoznának a Könyvmentők.
Az Uzsoki Utcai Kórházzal szemben található raktárában keressük föl a Könyvmentőket, akiknek piros könyvesszekereivel a fővárosban és néhány vidéki városban is összefuthatunk. Az olcsó példányaikról elhíresült terjesztők bázisán a legkülönbözőbb kötetek, idegen- és magyar nyelvű regények, nyelvkönyvek, albumok, szótárak sorakoznak pincétől padlásig.
Bár a tér kissé zsúfoltnak tűnik, a levegőt betöltő kellemes könyvillat mindenkit azonnal magával ragad. Tóth Orsolya, a szervezet elnöke, megnyugtatóan állapítja meg, hogy ez a látvány teljesen megszokott számukra. - Egyre nehezebb a helyszínen elférnünk, ezért már felvettük a kapcsolatot a zuglói önkormányzattal, hogy találjunk egy tágasabb raktárt - osztotta meg velünk, miközben az érkezésünkkor éppen több ládányi friss könyvkészlet gurult be.
Zajló ősz, kihívásokkal teli tél.
Mártonnak az volt az alapelve, hogy a könyveknek nemcsak a polcokon, hanem az emberek kezében és szívében is helyük van. Az ő víziója szerint a könyvek elérhetők kell legyenek mindenki számára, függetlenül anyagi helyzetüktől. Az ötlet, hogy piros kerekes könyvszerkélyeket helyezzenek el a város különböző pontjain, hamar népszerűvé vált, és Tóth Orsolya is éppen így találta meg a helyét a csapatban. - A könyvek iránti szenvedélyem mindig is megvolt, de sosem gondoltam, hogy ennyire közel kerülhetek hozzájuk - folytatta Orsolya. - Most már nemcsak olvasom őket, hanem segítek másoknak is felfedezni a varázsukat. Minden egyes könyv, amit a szekérből kiválasztanak, egy új történet kezdetét jelenti, és ez az, ami igazán motivál. A Könyvmentők célja, hogy a könyvek kulturális és tudományos értékét újraélesszék, miközben közösségi élményt is teremtenek az olvasás köré.
mindezt ki kell vinni az utcára, hogy azok az emberek is találkozzanak könyvekkel, akik nem járnak könyvesboltba, könyvtárba.
Ez az egész folyamat hihetetlenül felgyorsult. A Könyvmentők csapata folyamatosan fejlődik; ma már nemcsak szállítókkal és könyvterjesztőkkel rendelkeznek, hanem három könyvtáros kollégájuk is csatlakozott a munkához, akik a könyveiteket válogatják. Tóth Orsolya már három éve dolgozik a Könyvmentőknél, és számos újítást hozott a szervezet életébe. Jelenleg egy területfoglalási engedély megszerzésén fáradozik, ami elengedhetetlen a terjeszkedéshez; az önkormányzatokkal kell egyeztetnünk, és elárulhatom, hogy jövőre a Széll Kálmán téren szeretnénk egy szekeret üzemeltetni. Persze, nem minden gördülékeny, például a II. kerületi főépítész ellenállt a szekér ötletének, mivel szerinte nem elég modern. E problémára válaszul egy fiatal építészcsapathoz fordultunk, akik egy futurisztikus, űrhajószerű kvázi-könyvespolcot terveztek nekünk. Ez a dizájn zárt és nyitott állapotban is funkcionál, tehát elvileg betölti a kívánt szerepet. Az új forma viszont lehet, hogy túlságosan különc, és aggódom, hogy a hagyományos könyvesszekér hívei talán nem fogják kedvelni. Éppen ezért az őszi hónapokban újabb tervek készülnek - meséli Orsolya.
A könyvek ára 450 és 900 forint között mozog, és ezt a határt szigorúan betartjuk. Időnként azonban olyan értékes könyvekre is szert teszünk, amelyek valódi kincseknek számítanak; volt például, hogy egy kukából mentettünk meg egy dedikált Radnóti-kötetet. Az ilyen különleges darabokat online aukcióra bocsátjuk, ami jelentős pluszbevételt hoz számunkra. Erre különösen szükség van, mert a téli időszak sok kihívást hoz magával, és minden forintnak nagy jelentősége van.
Az összes bevételünket sajnos a működési költségek nyelik el.
így az ilyen kis plusz bevételek számítanak. Semmiképp sem akarunk semmiképpen árat emelni. Ebből az összegből kell kigazdálkodnunk a raktár- és autóbérlést, a közterület-használati díjat, az adókat stb. - részletezi Tóth Orsolya, aki az őszt tartja a legforgalmasabb időszaknak, ilyenkor kel el a legtöbb példány. A Könyvmentők a stabilizációra törekedtek idén, kis beruházásként bevezették a kártyaleolvasót minden szekéren, vettek több faládát. A jövő évtől már az adónk egy százalékával is támogathatjuk működésüket.
Csillagok táncát figyeljük a vásznon.
Budapesten a Keleti pályaudvar és az Örs vezér tere környéke különösen népszerű helyszínek, de a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár mellett álló könyvesszekér is sok fiatal figyelmét felkelti, köszönhetően a környékbeli egyetemista közösségnek. A szervezet célja, hogy a vidéki városokban is megjelenjen, hiszen jelenleg Budapest több kerületében, valamint Pécsett, Szolnokon, Veszprémben, Székesfehérváron, Győrben, Szatmárnémetiben és Szovátán is üzemelnek. Az igény azonban máshol is érzékelhető: Szegeden például, a bölcsészkar vonzereje miatt, egy könyvesszekér kiváló lehetőség lenne a könyvek iránt érdeklődők számára.
A Könyvmentők csapata általában a közösség támogatásával, felajánlások révén bővíti könyvkínálatát. Lakásátrendezések, költözések, öröklések vagy éppen tanulmányok befejezése mind olyan pillanatok, amikor sok ember számára fölöslegessé válnak szeretett kötetek. "Amikor megkeresnek minket, ellátogatunk a helyszínre, és alaposan átválogatjuk a könyveket" – osztja meg Tóth Orsolya, a szervezet egyik munkatársa. Azok a könyvek, amelyek már nem találhatnak új olvasóra, sajnos a papírfeldolgozóba kerülnek. A csapatba általában könyvszeretők csatlakoznak, akik sokszor magukkal visznek néhány példányt az otthoni gyűjteményükbe. Ám pár hét elteltével gyakran szembesülnek azzal, hogy a helyhiány korlátozza szenvedélyüket, így kénytelenek átgondolni, hogy mit is tartanak meg.
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy a szekerek versenytársai az antikváriumok, de ez a vélekedés már nem állja meg a helyét. 5-6 évvel ezelőtt talán volt benne némi igazság, de mára ez a helyzet megváltozott. Ma már nem tekintjük őket konkrét konkurenciának; sőt, szoros együttműködésben dolgozunk az antikváriumokkal, közösen igyekszünk gazdagítani a könyves világot.
- meséli a történetét.
A Könyvmentők csapata rendkívül aktív a közösségi médiában, jelen vannak a Facebook, Instagram és TikTok platformokon is. YouTube-csatornájuk különlegességei közé tartoznak a versfilmek és a szerzőkkel készített interjúk, ahol olyan neves írókkal találkozhatunk, mint Spiró György, Cserna-Szabó András és Parti Nagy Lajos. Azonban a legfőbb színpaduk mégis az utca, ahol a közterületeken valósítják meg küldetésüket. Mivel munkájuk valóban egyedi, nem meglepő, hogy különös megkeresések is érik őket: idén például egy filmforgatásra béreltek tőlük egy könyvesszekeret, amely így egy amerikai thriller sorozatban is szerepet kap. Ki tudja, lehet, hogy a következő könyvvadászatunk során filmcsillagok társaságában bökdöshetjük a könyveket!
Sebességkorlátozás aprópénzért: Az út biztonságáért és a közlekedés gördülékenyebbé tételéért!
Évről évre fokozatosan emelkedik a forgalom, havonta tízezres nagyságrendben értékesítenek könyveket, ám ezt a tevékenységet sokan inkább "könyvterjesztésnek" nevezik, ami jobban tükrözi a valóságot. A könyvárusok a téli hónapok során is huzamos ideig kint tartózkodnak, de az eső különösen kritikus helyzetet teremt a könyvek számára. Az elviselhetetlen kánikulától pedig a Könyvmentők igyekeznek megóvni munkatársaikat, hiszen a hőség nemcsak az emberek, hanem a könyvek épségére is veszélyt jelent.
Tényleg különleges csapatunk van, tele tehetséges és sokszínű kollégákkal. Nálunk számos zenész, diák, egyetemi hallgató és tanár is megtalálható, ami igazán gazdagítja a légkört. A művészeti tevékenységek mellett a könyvárusítás remek kiegészítő lehetőségnek bizonyul. Természetesen azok, akiket a kultúra vonz, könnyebben rátalálnak ránk, de az olvasás mindenki életében fontos szerepet játszik – fogalmaz Tóth Orsolya. Szerinte a vásárlóink többsége impulzusvásárló; gyakran kapunk pozitív visszajelzéseket arról, hogy a könyvek böngészése színesebbé teszi az emberek mindennapjait. Elmondása szerint nehéz pontosan megmondani, mi a legkeresettebb, mivel nem vezetünk hagyományos értelemben vett katalógust, inkább tonnában mérjük a könyveinket. Külön öröm, hogy sok nyugdíjas vásárlónk van, akik leginkább a romantikus regényeket keresik, de a szakkönyvek, hobbikönyvek és szakácskönyvek iránt is nagy a kereslet. A bölcsészhallgatók is gyakori látogatók körünkben, ők főként a magyar szépirodalom, a világirodalom klasszikusai és filozófiai művek iránt érdeklődnek. Az emberek gyakran rátalálnak a gyermekkori kedvenc mesekönyveikre, vagy olyan könyveket vásárolnak meg, amelyeket már olvastak, de szeretnék, ha a polcukon ott díszelegnének. Ráadásul sok olyan író létezik, akit már nem nyomnak újra, mint például Galgóczi Erzsébet, Kellér Andor vagy Franz Werfel; a mi könyvállományunk révén őket is életben tarthatjuk – teszi hozzá Tóth Orsolya.
Úgy vélem, az olvasás rendkívül lényeges egy ilyen zűrzavaros digitális környezetben. A figyelmünk folyamatosan szétszóródik, ami nem fenntartható. Az olvasás lehetőséget ad arra, hogy elmerüljünk egy történetben, és kikapcsolódjunk a mindennapi zajból, ezzel visszanyerve a belső nyugalmunkat.
Ma már horroráron lehet csak könyveket kapni. Fontos, hogy ne emiatt ne jussanak az emberek olvasmányokhoz.