Veszélyben lehet Donald Trump legfőbb kampányígérete? Egyre újabb és újabb kihívások bukkannak fel, amelyek megnehezítik a dolgát.


Komoly akadályokba ütközött Donald Trump amerikai elnök szigorú bevándorlási akcióterve - írja az Axios. A lap szerint az erőforráshiány miatt egyre elérhetetlenebbnek tűnnek az olyan ambiciózus célkitűzések, mint az évi egymillió kitoloncolás.

A helyzet komolyságát jól tükrözi, hogy a Fehér Ház sürgősen 175 milliárd dolláros támogatást igényelt a Kongresszustól a Bevándorlási és Vámhivatal (ICE) működésének biztosítása érdekében.

A költségvetési forrást többek között új fogvatartási létesítmények létrehozására, a munkatársak létszámának növelésére, valamint egyéb alapvető igények kielégítésére kívánják felhasználni.

Tommy Tuberville republikánus szenátor a Fehér Házban tartott rövid interjújában a következőképpen nyilatkozott:

A nap végén elkerülhetetlen, hogy pénzforgalmat bonyolítsunk. Azonban sajnálatos módon az amerikai adófizetőknek kell állniuk a költségeket.

A Fehér Ház és az ICE közleményei szerint mostani állás szerint naponta 600-1100 embert tartóztatnak le. Ez azt jelenti, hogy Trump első hivatali hónapjában körülbelül 25 ezer illegális bevándorlót vettek őrizetbe, ami messze elmarad az évi egymilliós kitoloncolási céltól, amelyet J. D. Vance alelnök a kampány során kilátásba helyezett.

Adriel D. Orozco, az Amerikai Bevándorlási Tanács vezető tanácsadója kifejtette, hogy "a rendszer alapvetően nem arra lett megalkotva, hogy ilyen nagyszámú, több millió embert kényszerítsenek ki az országból".

A Trump-adminisztráció tervét több tényező is akadályozza az Axios cikke szerint.

A fogdai helyek hiánya manapság az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a hatóságok szembesülnek. Tom Homan, a határvédelmi különmegbízott, ambiciózus tervet fogalmazott meg, mely szerint 100 ezer ágy kapacitásra szeretné növelni a fogdák számát, ami több mint kétszeresét jelenti a jelenlegi férőhelyeknek. A helyhiány miatt január 20. óta több mint 460 letartóztatott személyt engedtek szabadon, de csak átmeneti időre, szigorú hatósági felügyelet mellett. Homan hangsúlyozta, hogy a testközeli médiariportok is hátráltathatják a műveletek hatékonyságát, ezért elképzelhető, hogy csökkenteniük kell a róluk való tájékoztatás gyakoriságát. "Minél kevesebben tudnak ezekről a műveletekről, annál nagyobb biztonságban vannak az ügynökeink" – fogalmazott a határcár, utalva a helyzet összetettségére és a munkájuk kockázataira.

a helyzet súlyosságát tovább fokozza, hogy a bevándorlási bíróságok működése rendkívül lelassult. Jelenleg több mint 3,5 millió ügy várakozik az elbírálásra, ami óriási nyomást gyakorol az ügyintézőkre és a jogi rendszerre egyaránt. Az Amerikai Bevándorlási Tanács becslése szerint az évi egymillió ember letartóztatásához körülbelül 30 ezer új alkalmazott felvétele lenne szükséges az ICE-nál, ami évente 7 milliárd dollár többletköltséget jelentene. A bővítés nem csupán a munkaerőhiány megoldására irányul, hanem a jogi eljárások felgyorsítására is, hogy a bevándorlási rendszer hatékonyabban működhessen.

A jelenlegi tempó mellett körülbelül négy évbe telne, mire teljesen megszüntetjük a várólistát.

Végül, de nem utolsósorban, egyes országok vonakodó együttműködése is akadályt jelent. Bár a Trump-kormányzat megállapodást kötött néhány országgal a kitoloncolási repülőjáratok fogadásáról, több állam, köztük Kína, Kuba és Oroszország nem hajlandó visszafogadni saját állampolgárait.

Related posts