Fedezd fel a Vasi kincseket az iskolapadban – egy izgalmas utazás a helyi értékek világában!


A szülőföldhöz való kötődés, a vasi identitás erősítésére tananyag készült a Vas Vármegyei Értéktár elemeihez, ki lehet próbálni hon- és népismeret vagy történelem, de akár irodalom órákon is az általános iskolákban. A vasi kincsek bemutatására készült oktatási anyag kíváncsivá tévő, inspiráló, élettel és ötletekkel teli.

A tananyag - amely elérhető a vasmegyeiertektar.hu oldalon - három, egymással szoros kapcsolatban álló részből tevődik össze. A szerzők a vasi kincsek, azaz a Vas Vármegyei Értéktár gazdag kínálatából tizenhatot választottak ki.

A szerzők következő szerkezetben osztják meg információt és élményt a tanulókkal:

Az ősi állatok, menekülve a sztyeppék hatalmas lángjaitól, sötét felhők alatt keresnek menedéket.

A "Tűzről pattant társaság" cím alatt egy izgalmas összefoglalóban bemutatják, hogy a kardfogú tigris, a kapafogú őselefánt és a háromujjú ősló maradványait mely vasi régészeti lelőhelyeken tárták fel. Ezek az ősi állatok a sztyeppék lángjai elől próbáltak menekülni, ám végzetük végül a Zala folyó volt, amelynek magas partjáról a mélybe zuhantak. Történetük emlékeztet bennünket arra, hogy a természet ereje és a környezeti változások gyakran a legnagyobb veszteségeket okozzák a múltban is.

"Ha a boldogságra vágysz, tedd mások szívét is vidámmá!"

Egy másik figyelemre méltó példa: ebben a cikkben a Batthyány család szellemi örökségéről olvashatunk. Batthyány-Strattmann László, a nemesi származású elődök leszármazottja, gazdag örökségét arra fordította, hogy kórházat alapítson köpcsényi, majd később körmendi birtokán, ahol ingyenes orvosi ellátást biztosított a rászorulóknak. A gyógyszerek és szemüvegek költségeit is saját zsebéből fedezte. Naponta 80-100 beteget kezelt, mindezt úgy, hogy nemcsak a fizikai egészségre, hanem a lelki jólétre is figyelemmel volt. II. János Pál pápa 2004-ben boldoggá avatta a "szegények orvosát", ezzel is elismerve László önzetlen munkáját.

Vas vármegyei értékek integrálása a tanórákba A Vas vármegyei értékek gazdag kultúrája és hagyományai remek lehetőséget kínálnak arra, hogy a tanórák során életszerűbbé és vonzóbbá tegyük a tanulást. A helyi népművészet, a történelmi emlékhelyek és a természeti kincsek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a diákok mélyebb kapcsolatba kerüljenek szűkebb pátriájuk értékeivel. A történelemórák során érdemes bemutatni a vármegye jelentős eseményeit és alakjait, akik formálták Vas történelmét. A földrajzórák keretében a helyi táj szépségeit és különlegességeit, mint például az Őrségi Nemzeti Park vagy a Kőszegi-hegység, ismerhetik meg a diákok. A művészetek és kézműves foglalkozások során a helyi népi hagyományokat, mint a fazekasság vagy a szőtteskészítés, is beemelhetjük, így a diákok nemcsak a szaktudást, hanem a kulturális örökséget is átélhetik. Ezek az elemek nemcsak színesítik a tanórákat, hanem hozzájárulnak a diákok identitásának fejlődéséhez is, hiszen megismerkednek saját régiójuk értékeivel és hagyományaival. Az iskolai közösségek számára is fontos, hogy a helyi értékek megőrzése és átadása folyamatosan jelen legyen, így a jövő generációi is büszkék lehetnek gyökereikre.

A vasi értékek tanulmányozásához hat tanóra megvalósítását elősegítő óravázlat-gyűjtemény készült, amelynek első öt eleme az értékek alapos megismertetésére fókuszál, míg a hatodik elem egy szórakoztató vetélkedő formájában valósul meg, amely akár témazáró dolgozat helyett is szolgálhat dupla órában. Az egyes óravázlatokhoz különböző mellékletek is kapcsolódnak. Ezt osztotta meg velünk Kukor Ferenc történelemtanár, az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium munkatársa, aki részt vett a projekt kidolgozásában.

Négy vasi érték bemutatásához nem tartozik óravázlat, ezek feldolgozását a pedagógusok önállón tehetik meg, felhasználva a tananyagban szereplő feladattípusokat vagy saját módszereket. A tananyag kidolgozása során törekedtek arra, hogy - a NAT irányelveit szem előtt tartva - a tárgyi, a természeti és a szellemi örökség elemeit megismertetve emberi történetek által mutassanak be emberi értékeket.

A versform varázsa mindig elragadó, Szavak tánca, mint egy szellő fúvó. Rímek, ritmus, dallamok szövik, Egyedi színekben ragyog a lélek, mit megfűzünk. Könnyebb a szívnek, könnyebb a fülnek, Minden sorban ott rejlik egy új üzenet. A gondolatok szárnyra kapnak, Versben élnek, sosem válnak el. Ha rímpárok játszanak az elmében, A világ szebb, s a szavak szívhez érnek. Egyedi formában, mint egy festmény, A vers varázsa örök, és sosem feledésé.

Kukorné Jósa Judit, elismert tanár és szerkesztő, aki számos óravázlat és vers szerzője, a projekt hátterét ismertetve elmondta, hogy Kollégáival – Kukor Ferenccel, dr. Bakó Balázzsal és dr. Pál Ferenccel – már hosszú évek óta dolgoznak a Vas Vármegyei Értéktár Vetélkedő megvalósításán. Munkájuk során minden évben olyan kreatív megoldásokat alkalmaznak, amelyek nem csupán prózai formában, hanem verses nyelvezetben adják át az ismereteket. Judit úgy véli, hogy a versformák sokkal vonzóbbá és képszerűbbé teszik a tudásanyag befogadását, mint a hagyományos szakszövegek.

Judit Jósa kifejezte azt a vágyát, hogy a hagyományos értéktár vetélkedőn induló csapatok mellett mások is találkozhassanak ezzel az értékes tartalommal. Különösen fontosnak tartja, hogy a hatodik osztályos általános iskolai tanulók, akik a hon- és népismereti órákon tanulnak, szintén részesüljenek ebben a tapasztalatban. Éppen ezért a versek olyan nyelvezetet és tartalmat kaptak, amely tökéletesen illeszkedik a korosztály igényeihez és szókincséhez.

Related posts