Trump még a képzeletbeli robothadseregnek is meg tudott ártani.

Eddig is nehezen volt elképzelhető, hogy a Tesla, amely jelenleg komoly nehézségekkel küzd, már az idén tömegesen, akár ezres nagyságrendben kezdje el a humanoid robotok gyártását. Ráadásul a kínai kereskedelmi korlátozások miatt a szükséges alapanyagok beszerzése is kérdésessé válik, ami tovább nehezíti a helyzetet.
Ha Donald Trump vámtarifái valaha is szolgáltak valamilyen célt, az kétségtelenül az volt, hogy megfékezzék Elon Musk legújabb merész ígéretét – írja szerdai elemzésében a Futurism. A legfrissebb információk szerint a Tesla Optimus néven ismert humanoid robotjai, amelyeket tavaly ősszel mutattak be egy vitatott esemény keretein belül, olyan ritkaföldfémekből készült mágnesekre támaszkodnak, amelyek beszerzése jelenleg kizárólag Kínából lehetséges. A Trump által generált kereskedelmi háború következtében azonban a kínai kormány felfüggesztette ezeknek a nyersanyagoknak az Egyesült Államokba irányuló exportját, ezzel komoly kihívás elé állítva számos high-tech vállalatot, köztük a Tesla robotikai törekvéseit is.
Musk a vállalat e heti negyedéves gyorsjelentése kapcsán elismerte, hogy a korlátozás különösen súlyos probléma az Optimus emberszerű kezében lévő apró szervomotorok gyártásában. Szerinte a robotok építését más területeknél jobban befolyásolja az ellátási lánc, mivel itt konkrét kínai exportengedélyekre van szükség, ezért a Teslának dolgoznia kell az ellátás biztosításán. Musk korábban azt ígérte a befektetőknek, hogy a vállalat már az idén 5 ezer darab autonóm robotot dob majd piacra, de évi 12 ezer darab gyártására is képes lenne. Az 5 ezres mennyiséget akkor egy római légió létszámához hasonlította, de most úgy fest, hogy a robotlégió ennél várhatóan kisebb lesz.
Bár valóban problémás helyzet, de talán alkalom is egy új lehetőség felfedezésére.
Még érdekesebb, hogy a Teslánál elvileg már dolgoznak az Optimus második generációján, amelyről Musk azt állította, hogy 2026-tól havi 100 ezer darab készülhet majd belőle. Ezt valószínűleg érdemes feltenni a polcra az üzletember többi, soha meg nem valósult ígérete közé, de a Futurism cikke alapján a Trump-féle kereskedelmi káosz ebben az esetben legalább menekülőutat jelenthet majd Musknak. A Tesla vezérigazgatójának ambiciózus tervei ugyanis éppen "kártyavárként omlanak össze", hiszen a Tesla az említett negyedéves gyorsjelentésben történetének legrosszabb teljesítményével 71 százalékos profitcsökkenésről számolt be az előző év megfelelő időszakához képest.
A lap a vállalat egyik befektetőjének képviselőjét idézi, aki szerint Musk innentől még inkább TAM-modellekről, robotlégiókról és hasonlókról fog vetíteni, csak hogy senki se a tényekkel foglalkozzon. Az Optimustól például nagyon sokat vár, de valójában kevés konkrét bizonyíték van rá, hogy a robotok készen állnak a tömeggyártásra - sőt arról sem tudunk sokat, hogy az "általános célú robot asszisztensek" milyen gazdaságilag értelmezhető feladatot lennének képesek elvégezni az ellenőrzött laboratóriumi környezeteken kívül. Ilyen értelemben Trump kereskedelmi háborúja a Tesla legkisebb problémája, ha összehasonlítjuk a beváltatlan ígéretekkel és a Tesla márka lerombolásával.