Hazánk számára kiemelkedő elismerést hozott a világ versenyhatóságainak éves találkozója | Tudás.hu

A Nemzetközi Versenyhálózat (International Competition Network - ICN) hagyományos éves konferenciáját május 7. és 9. között rendezték meg Edinburghban, melyen részt vett és előadott Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke is. A konferencia keretében megerősítették a GVH elnökének tagságát a szervezet Irányító Testületében (ICN Steering Group). Ezen felül a magyar nemzeti versenyhatóságot a Kartell Munkacsoport társelnökévé választották.
A Nemzetközi Versenyhálózat (ICN) 2001-ben alakult meg, célja pedig a globális versenyjogi együttműködés és tapasztalatcsere elősegítése.
A célja, hogy egy olyan informális platformot biztosítson, ahol a világ különböző versenyhatóságai szabadon cserélhetnek tapasztalatokat és bevált módszereket. Ez a fórum lehetőséget teremt arra, hogy közösen megvitassák az aktuális versenypolitikai irányokat és azok folyamatos alakulását.
A szervezetnek jelenleg 141 ország nemzeti versenyhatósága a tagja.
Az ICN éves konferenciáját 2025-ben az Egyesült Királyságban, Edinburghban rendezték meg. Az esemény keretében a versenypolitika teljes palettájával foglalkoztak a résztvevők. A GVH szakértői több ülés keretében is felszólaltak; Horváth Botond, a Kartell Iroda vezetője a kartellfelderítések során folytatott határokon átnyúló együttműködésekről osztotta meg a tapasztalatait, Kovács Csaba, a Versenyközgazdasági és Piackutatási Iroda irodavezető-helyettese pedig a Covid19 antigén gyorstesztek piacnyitásának fogyasztói hatásait elemző tanulmányt mutatta be.
A Magyar Versenyhivatal aktívan részt vesz az ICN munkájában, és a 2022-től 2025-ig terjedő időszakban a versenyhatóságok hatékonyságával foglalkozó munkacsoport, azaz az Agency Effectiveness Working Group (AEWG) társelnöki feladatait látja el.
A GVH-t munkájának elismeréseként a következő három éves ciklusra a kartell munkacsoport (Cartel Working Group - CWG) társelnökévé választották,
A szöveget a következőképpen egyedivé tettük: A magyar nemzeti versenyhatóság együttműködik az Egyesült Királyság, India és Új-Zéland versenyhatóságaival, közösen formálva a jövőbeli versenypolitikát. Emellett a magyar hatóság továbbra is aktívan részt vesz az AEWG munkájában, és vezeti annak közgazdasági alcsoportját, hozzájárulva a nemzetközi versenyjog fejlődéséhez.
A nemzetközi konferencián Rigó Csaba Balázs kiemelte:
Az utóbbi évek során a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a kereskedelem számos komoly kihívással nézett szembe. A magas élelmiszerinfláció időszaka új, szokatlan problémákat hozott a versenyhatóságok számára is, akiknek alkalmazkodniuk kellett a megváltozott piaci körülményekhez.
Hangsúlyozta, hogy...
Kötelességünk, hogy a rendelkezésünkre álló eszközökkel - elsősorban a verseny élénkítésén keresztül - mindent megtegyünk a gazdasági növekedés és az árstabilitás támogatásáért.
A Magyarország Kormánya által hozott határozat értelmében 2023. július 1-jétől elérhetővé vált az online Árfigyelő rendszer, amely a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) felügyelete alatt működik. Emellett a magyar versenyhatóság számos vizsgálatot végzett, és jelenleg is két gyorsított ágazati elemzést folytat az élelmiszerpiacokon. Az ezekből származó eredmények nemzetközi szinten is megosztásra kerülnek az ICN élelmiszerpiacra irányuló projektjén keresztül.
Az éves ülés keretében ismét megerősítették az ICN irányító testületének (Steering Group) tagjait, így Rigó Csaba Balázs 2021 óta tartó tagsága is folytatódik.
A tagság révén a GVH elnöke olyan nemzetközi versenyhivatalok vezetőivel osztja meg tapasztalatait, mint az Egyesült Államok, Ausztrália, Németország, Egyiptom, az Egyesült Királyság, Japán, India, a Fülöp-szigetek, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Dél-Korea, Kanada, Brazília, Szingapúr, Portugália, Mexikó, a Dél-afrikai Köztársaság és Kenya. Érdekesség, hogy a közép-európai régióból csupán a magyar versenyhatóság elnöke kapott helyet az ICN irányító testületében, ezzel is hangsúlyozva hazánk szerepét a nemzetközi versenyjog alakításában.