A jövőben tilos lesz egyes élelmiszerek reklámozása.
Hamarosan számos élelmiszertermék hirdetése fog tiltólistára kerülni Európa egyik legfejlettebb országában.
Ezek az élelmiszerek napjainkban rendkívül kedveltek a vásárlók között. A felsorolt termékek sokak számára talán meglepetést okoznak, hiszen nem mindennapi választások.
Az Egyesült Királyság legújabb reklámkorlátozásainak bevezetése a gyermekkori elhízás elleni harcot célozza meg. Ez kétségtelenül egy dicséretes és fontos törekvés, azonban valószínű, hogy a lakosság jelentős része nem fogja örömmel üdvözölni a feketelistát.
Egy kis időt szánva arra, hogy elmerengjünk a csokoládé, a jégkrém és a fánk új kormányzati reklámszabályok szerinti "egészségtelen étel" kategóriájába sorolásának okain, hamar ráébredünk, hogy itt nem csupán egy újabb boszorkányüldözésről van szó. A zabkása egészségtelen ételként való besorolása sokkal mélyebb és árnyaltabb megközelítést igényel, valamint nagyobb empátiát a táplálkozás és az egészség kérdéseiben.
Wes Streeting, az egészségügyi és szociális ellátásért felelős államtitkár a közelmúltban ismertette a közösségi médiában megjelenő reklámokra vonatkozó korlátozások részleteit. Streeting az újonnan bevezetésre kerülő jogszabályokat a gyermekkori elhízás elleni küzdelem kulcsfontosságú lépésének nevezte.
Az államtitkár szerint az elhízás megfosztja gyermekeket az optimális életkezdéstől. Egy életen át elkíséri őket. Ráadásul számtalan egészségügyi következménnyel jár, illetve milliárdokba kerül az NHS-nek (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat).
Streeting kiemelte, hogy a kormány hatékony intézkedéseket tervez bevezetni, hogy megszüntesse az egészségtelen ételek reklámozását, különösen a gyermekeket megcélzó televíziós és online hirdetések világában.
A 2025. október 1-jén hatályba lépő új szabályok a tápanyagprofil-modell (NPM) segítségével fogják meghatározni, hogy mely élelmiszer- vagy italkategóriák minősülnek "kevésbé egészségesnek". Ezek az élelmiszerek ettől kezdve reklámkorlátozás alá fognak esni.
A "kevésbé egészséges" élelmiszerek és italok azonosítása egy kétlépcsős folyamat során valósul meg. A kiválasztott terméknek mindkét megfogalmazott kritériumnak eleget kell tennie:
Mit is jelent ez a nassolnivalók szempontjából?
Nézzük meg, melyek azok az ételek, amelyek reklámjai már 21 óra előtt eltűnnek minden médiából.
A tiltólistán az élen állnak a "cukrozott üdítőitalok".
Fontos megjegyezni, hogy a lista kizárólag azokat a termékeket tartalmazza, amelyek hozzáadott cukrot tartalmaznak. Azok az italok, mint például a tej, a cukrozatlan turmixok, valamint az alkoholos italok, nem szerepelnek ezen a listán, mivel nem tartalmaznak hozzáadott cukrot.
Ilyenek lehetnek például az alábbiak:
A ropogtatnivalók a bűnösök listájának élén állnak. A korlátozott nassolnivalók közé sorolhatók a sós rágcsálnivalók, függetlenül attól, hogy önállóan, vagy egy étkezés kísérőjeként kerülnek a tányérra. Íme néhány példa, ami ezek közé tartozik:
Fontos megjegyezni, hogy a nyers, bevont, pörkölt vagy ízesített diófélék és magvak, az aszalt gyümölcsök, gyümölcscsipek, valamint a chips és a szárított gyümölcsökből, illetve diófélékből készült trail mixek nem esnek a reklámozásra vonatkozó korlátozások hatálya alá.
Most elérkeztünk a lista egyik legvitatottabb pontjához. A kormány úgy döntött, hogy minden olyan terméket, amelyet a kiskereskedők "reggelizőpehely" néven forgalmaznak, egészségtelennek ítél meg. Íme néhány példa, amelyek felmerülnek ebben a kategóriában:
Minden olyan termék, amely a boltok édességpolcain fellelhető, különleges élvezetet kínál. Ide sorolhatók a finom csokoládék és különféle édességek, valamint a "mentes" alternatívák is, amelyek mentesek a hagyományos összetevőktől. Nézzük meg részletesebben, milyen ínycsiklandó lehetőségek várnak ránk:
A tiltólistán mind a tej alapú, mind a tejmentes jégkrémek és sorbetek megtalálhatóak. Néhány példa, amit érdemes megemlíteni:
A tortadíszek nem tartoznak a tilalom hatálya alá. Azonban mindenféle tortaféleség és sütemény, amelyet magában vagy például tejszínnel, fagylalttal vagy pudinggal együtt árulnak vagy szolgálnak fel, azok szerepelnek a tiltólistán. Ide tartozik:
Mondjon búcsút a fahéjas tekercseknek, a palacsintakeverékeknek és a házi sütiknek! A reklámok világából kikerülnek azok a finomságok is, amelyek tejterméket vagy glutént nem tartalmaznak. Az alábbiak például mind ide sorolhatók:
A kormányzati intézkedés alapján az alábbi édességek reklámozása tilalom alá esik:
Ha a joghurtot édesítőszerekkel, cukorral vagy gyümölcsökkel édesítették, akkor az is az egészségtelen ételek kategóriájába esik. Ez vonatkozik a tejtermékekre és a nem tej alapú alternatívákra is (például szója-, zab-, kecske- vagy juhtermékek). Továbbá a természetes, cukrozatlan joghurtok is a tiltólistára kerülnek. Ide tartoznak a következők:
Az üres pizzatésztákon kívül a következő ételek és hozzávalók általában nem tekinthetők egészséges választásnak:
A burgonyasaláták, a natúr módon elkészített burgonyák és a pürésített változatok nem esnek az általános tilalom alá. Ugyanakkor az alábbi burgonyaféleségeket érintik az új szabályozások: