Több kolozsvári magyar civil szervezet kapott anyagi támogatást.


A Kolozs Megyei Tanács 8,1 millió lej értékben nyújt támogatást a megye területén működő kulturális és ifjúsági szervezetek, sportegyesületek, valamint egyházközségek projektjeinek. A kulturális programok megvalósítására 1,2 millió lej állt rendelkezésre, amelyből 80 magyar civil szervezet részesült támogatásban, változatos programok és események megvalósításához. A Kincses Kolozsvár Egyesület, amely a Kolozsvári Magyar Napokat szervezi, 30 ezer lejes támogatást kapott, míg a Kolozsvári Állami Magyar Színház a Harag-emlékhét megrendezésére 12,5 ezer lejben részesült. A rendezvény lebonyolítása az elmúlt héten még bizonytalan volt. Ezen kívül a megyei tartalékalapból öt önkormányzat számára összesen 750 ezer lejt különítettek el, amelyet helyi utak fejlesztésére, ivóvíz- és szennyvízhálózatok bővítésére, valamint a meglévő szennyvíztisztító állomások karbantartási munkálatainak elvégzésére fordítanak - áll a RMDSZ hírlevelében. (További információk a 3. oldalon)

A Kolozs Megyei Tanács összesen 8,1 millió lejt szán a megyében működő civil szervezetek, sportegyesületek és egyházközségek projektjeinek támogatására. A kulturális és művelődési programokhoz 1,2 millió lej keretösszeg állt rendelkezésre, amelyből 80 magyar szervezet pályázatát sikerült pozitívan elbírálni.

"A kulturális és ifjúsági keretösszeg 50 százalékát fordítjuk magyar civil szervezetek programjaira, rendezvényeire, magyar érdekeltségű ifjúsági és oktatási projektekre, ily módon számarányunkhoz képest jóval jelentősebb összegeket szánunk a Kolozs megyei magyar civil szervezetek közösségépítési törekvéseire, ezáltal is minden eszközzel támogatva kultúránk, hagyományaink megőrzését, életerős közösségek építését, hiszen csakis megtartva identitásunkat, otthon érezve magunkat tudunk megmaradni szülőföldünkön" - nyilatkozta Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke.

A kultúra területén több jelentős támogatást ítéltek meg, melyek célja a helyi események és hagyományok megőrzése és népszerűsítése. A Kolozsvári Magyar Napokat szervező Kincses Kolozsvár Egyesület 30 ezer lejes támogatásban részesült, hasonlóan a Kalotaszegi Magyar Napokhoz, amely ugyancsak 30 ezer lejt kapott. A Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) a Kolozsvári Majálisra 15 ezer lejt, míg a Szent István-napi Néptánctalálkozóra szintén 15 ezer lejt különítettek el. A Harag György Centenáriumi Emlékhét szervezésére a Corvineum Alapítvány 12,5 ezer lejes támogatást nyert el. A Tordai és Dési Magyar Napok is 10 ezer lejes támogatásban részesültek. A Várfalvi Községnapok és a Hagymafesztivál szintén 10 ezer lejt kaptak, míg a Kalotaszentkirályi Vendégfogadók Szövetsége az őszi Csipkebogyó-fesztiválra 9 ezer lejt kapott. A szamosújvári Téka Alapítvány által szervezett XXX. Nemzetközi Néptáncfesztivál is 10 ezer lejes támogatásban részesült. Ezen kívül a Szarkaláb és az Ördögtérgye Egyesületek 8 ezer lejes, míg a Bogáncs-Zurboló Egyesület 7 ezer lejes támogatást nyert el. E támogatások célja a közösségi események gazdagítása és a helyi kultúra ápolása.

Az ifjúsági és oktatási programok területén összesen 1,2 millió lejt osztottak ki. Az Argumentum Egyesület, amely az Anyó és Grund nyári programokat támogatja, 20 ezer lejes támogatásban részesült. Ezen kívül a Kozmutza Flóra Egyesület 15 ezer lejt, míg a Mathias Corvinus Collegium Egyesület 12 ezer lejt kapott. A Kolozsvári Magyar Diákszövetség szintén 12 ezer lejes támogatást nyert el, míg az Encylopaedia Egyesület és a Robert Schuman Egyesület egyaránt 13 ezer lejt kaptak. A Kolozsvári Református Kollégium Egyesület számára 10 ezer lejt, a Dési Civil Műhely programjaira 10 ezer lejt, a kalotaszentkirályi Silvanus Egyesületnek pedig szintén 10 ezer lejt biztosítottak. Ráadásul a dési Kádár József Egyesület is 10 ezer lejes támogatást nyert. Összességében 66 magyar szervezet pályázatát értékelték pozitívan ebben a kategóriában.

A templomok és egyházi épületek felújítására 4,1 millió lejes keretösszeg áll rendelkezésre, amelyből körülbelül 650 ezer lej jut a magyar egyházközségek felújítási és karbantartási munkálataihoz. A pályázatok benyújtása terén a református egyházközségek jártak az élen, összesen 78 kérelmet nyújtottak be, míg a római katolikus plébániák 28, az unitárius egyházközségek pedig 6 pályázatot adtak be. A kolozsvári Szent Mihály-plébánia felújítási pályázatát 25 ezer lej támogatással díjazták, míg a kolozsvári ferences templom renoválási munkálataihoz 9 ezer lej áll rendelkezésre. A Farkas utcai és Kétágú egyházközségek egyaránt 10-10 ezer lejes támogatást kaptak, a komjátszegi unitárius közösség 10 ezer lejhez, a kolozsi unitárius egyházközség pedig 9 ezer lejhez jutott.

Ugyanakkor Kolozs megyei sportklubok és -egyesületek támogatására 1,6 millió lejt biztosítottak annak érdekében, hogy finanszírozhassák kolozsvári és vidéki sportrendezvények megszervezését, sportklubok működését.

Balla Ferenc, az RMDSZ megyei tanácsosa és az oktatási bizottság elnöke bejelentette, hogy az RMDSZ-frakció közreműködésének köszönhetően 30%-kal emelkedett a kulturális és ifjúsági pályázatok keretösszege, ezzel is kifejezve elismerésünket a civil szervezetek közösségépítő tevékenysége iránt. Az idei pályázati felhívásunkra összesen 950 pályázat érkezett a négy különböző kategóriában. A legnagyobb számú, 430 pályázat az egyházaktól érkezett, míg a sportkategóriában 204, az ifjúság és oktatás területén 121, a kulturális témákban pedig 195 kérelem került benyújtásra. Fontos újítás, hogy idén a pályázási folyamat, a szerződéskötés és az elszámolás kizárólag digitálisan zajlik.

A Kolozs megyei önkormányzat 750 ezer lejt különített el a tartalékalapból öt helyi önkormányzat számára. Ez az összeg többek között az utak felújítását, a víz- és szennyvízhálózat fejlesztését, valamint a szennyvíztisztító állomás karbantartási és javítási munkálatait célozza meg.

A Magyarkályán községhez tartozó Vajdakamarás irányába vezető útszakasz felújítására 100 ezer lejt különítettek el, míg Magyarkályán település számára további 100 ezer lejt hagytak jóvá az útjavítási projektekhez. Aranyosegerbegy mezőgazdasági úthálózatának rehabilitációjára 170 ezer lej érkezett, míg Tordaszentlászlón a víz- és szennyvízhálózat bővítésére vonatkozó tervek elkészítésére 100 ezer lejt szavaztak meg. Magyarkapus szennyvíztisztító-állomásának javítási és karbantartási munkálataira pedig 200 ezer lej került jóváhagyásra. Ploszkos község számára 80 ezer lej áll rendelkezésre a helyi víztározó kicserélésére.

"Vajdakamaráson az elmúlt hetek esőzései járhatatlanná tették a falu egyik legforgalmasabb utcáját, ezért mindenképpen úgy éreztük, hogy a községet jelentős összeggel kell segítenünk. Tordaszentlászló számára a hozzátartozó falvak víz-és szennyvízhálózatának bővítése az egyik prioritás. Egyik legfőbb célunk a vidékfejlesztés, így a magyarlakta települések infrastrukturális fejlesztéseit minden eszközzel támogatjuk" - mondta Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke.

Related posts