Figyelemfelkeltő jelzés a német piacról - Jelentős csökkenés tapasztalható a vásárlási hajlandóság terén.


Megtört a német vásárlási kedv és komoly meglepetést okozott a friss adat

A német kiskereskedelmi szektor májusban nem csupán a várt növekedési ütemtől maradt el, hanem havi szinten is jelentős visszaesést tapasztalt. A háztartások fokozódó bizalmatlansága és megfontolt költési szokásaik már a gazdaság egészére is kihatással vannak – derült ki a német statisztikai hivatal (Destatis) hétfőn közzétett jelentéséből.

A német kiskereskedelmi forgalom májusban 1,6 százalékkal csökkent áprilishoz viszonyítva, ami már a második hónapja mutat csökkenő tendenciát az országban. Bár az éves növekedés továbbra is pozitív, csupán 1,6 százalékos mértéke figyelembe véve az áprilisi 4,6 százalékos bővülést, jelentős lassulást jelez. Az elemzők előzetesen 3,3 százalékos növekedésre számítottak, így az új adatok kifejezetten csalódást okoztak a piacon.

A visszafogott költekezés hátterében leginkább a háztartások fokozott óvatossága áll, amely a gazdasági bizonytalanságokkal kapcsolatos aggodalmakból ered. A GfK fogyasztói hangulatindexe már hónapok óta a negatív zónában stagnál, ami arra utal, hogy a lakosság egyre inkább az alapvető szükségletekre összpontosít, és elkerüli a jelentősebb értékű vásárlásokat. Az élelmiszerpiacon tapasztalható forgalom havonta 1,3 százalékos csökkenést mutat, míg a nem élelmiszer jellegű termékek esetében a visszaesés még drámaibb, 2,2 százalékos mértékű.

A fogyasztói hangulatindex már egy ideje a negatív tartományban stagnál. A háztartások körében egyre inkább megfigyelhető, hogy a családok óvatosabbá váltak, és jelentősen csökkentik a nagyobb értékű vásárlásaikat. Jelenleg leginkább az alapvető szükségletek kielégítésére összpontosítanak.

A reáljövedelmek vásárlóereje csökkent, még az infláció mérséklődése ellenére is, különösen az alacsonyabb jövedelmű háztartások esetében. Ez a helyzet rávilágított a megtakarítások fontosságára, amely most egyre nagyobb szerepet kap a családok pénzügyi stratégiáiban.

A munkaerőpiac jelenlegi helyzete már nem tűnik olyan stabilnak, mint korábban, hiszen a vállalatok inkább megfontoltan lépnek, és nem sietnek a bővítésekhez. A gazdasági növekedés mérsékelt üteme, valamint az ipari termelés stagnálása nem sok bizakodásra ad okot.

A kiskereskedelmi forgalom a német GDP közel egyötödét adja, így annak visszaesése komoly hatással lehet az ország gazdasági teljesítményére is. Bár a szakértők korábban bíztak a fogyasztásban, mint a gazdaság egyik motorjában, a mostani adatok alapján úgy tűnik, hogy a német növekedés továbbra is törékeny marad.

Related posts