Súlyos asztmás roham viharos időjárás következtében? Igen, ez sajnos valóban megtörténhet!
Az elmúlt hetekben meglepően erős viharok vonultak végig hazánkon, amelyek nem csak a villámcsapás miatt jelenthetnek veszélyt. A viharasztma nevű jelenségre főként 2016-ban figyelhettünk fel, amikor több, mint 9000 ember került sürgősségi osztályra súlyos asztmás tünetek miatt egy nagy vihar következtében Ausztráliában. De vajon miért súlyosbodhatnak az asztmás tünetek éppen bizonyos időszakok viharai alatt, és miért veszélyeztethetik különösen azokat, akiknek nem jól karbantartott betegségük van? Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza, allergológus.
A viharasztma egy izgalmas és különös jelenség, amely az asztmás rohamok viharokhoz kötődő megjelenését írja le. Érdekes módon nem csupán azoknál a betegeknél jelentkezhet, akik már diagnosztizált asztmával küzdenek, hanem allergiásoknál is, például szénanáthás egyének esetében. Sőt, az ausztrál példák alapján olyanok is tapasztalhattak rohamokat, akik korábban sosem szenvedtek asztmától. A szezonális allergiák tünetei, mint az orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés és torokkaparás, különösen tavasszal, nyáron vagy kora ősszel erősödhetnek, és a viharok után gyakran még intenzívebbé válnak. De mi lehet ennek az oka? Bár az eső általában csökkenti a pollenek mennyiségét és friss levegőt biztosít, az asztmások gyakran tapasztalják, hogy az eső után enyhülnek a tüneteik. A viharasztma esetében azonban olyan egyedi tényezők játszanak szerepet, amelyek összefonódnak a viharokkal, és ezek hatásai különböznek a megszokottól.
Potecz doktornő szerint viharmentes időjárás esetén a sértetlen pollenszemek jellemzően a felső légutakra hatnak, így ritkábban jutnak el a tüdő mélyebb részeibe. Viszont viharasztma esetén a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt fokozott allergiás reakciók és súlyosabb asztmás rohamok léphetnek fel. Emiatt a doktornő azt ajánlja, hogy allergiás és asztmás betegek a viharok idején zárt ablakok mellett maradjanak a biztonságosabb beltéri környezetben.
A szénanátha tüneteinek felerősödésével kapcsolatban jól ismert, hogy a száraz és szeles időjárás, valamint a magas légszennyezettség jelentős hatással bír. Ebből kifolyólag nem ajánlott szabadtéri programokat tervezni azok számára, akik pollenallergiában szenvednek. Különösen fontos a benti tartózkodás azok számára, akik már észlelték, hogy egy-egy vihar után romlik az egészségi állapotuk, vagy akár asztmás rohamokat is tapasztaltak ilyenkor. Érdemes megjegyezni, hogy ezek a tapasztalatok nem ritkák; egy 2021-es kutatás szerint a szezonális allergiás betegek körében 65% már átélt viharasztmás rohamot, még a kisebb viharok következtében is.
Egyidejűleg léteznek bizonyos ismert kockázati tényezők, amelyek fokozhatják a betegség megjelenésének valószínűségét:
Ezek a rizikófaktorok nem feltétlenül garantálják, hogy viharasztmás roham fog bekövetkezni, és az sem biztos, hogy ha valaki már átélt egy rohamot, az újra meg fog ismétlődni. Ugyanakkor fontos, hogy mindenki rendelkezzen a rohamoldó gyógyszerekkel, hogy szükség esetén gyorsan cselekedhessen.