Az "Össztűz" kifejezés egy rendkívül erőteljes és drámai képet fest a harc, a konfliktus vagy a feszültség színteréről. Képzeljük el, ahogy a különböző irányokból érkező támadások összesűrűsödnek, és egyetlen, mindent elborító erővé válnak. Az össztűz nem
A vasárnapi választások utáni eredmények szinte megdöbbentették a közvéleményt és a politikai elit képviselőit, ráadásul nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is jelentős hullámokat vertek. Mindenki találgatni kezdte, hogy ki is az a rejtélyes jelölt, aki a semmiből, egy csapásra kétmillió szavazatot gyűjtött össze. Ki ő valójában? Milyen háttérrel rendelkezik, és vajon kik a családi körei? Călin Georgescu, aki a politikai színtérhez nem idegen, hiszen volt diplomataként nem kis figyelmet övezett, biztosan nem maradt észrevétlen a nemzetbiztonsági szervek előtt sem. A közösségi média azonban felforgatta az információs teret, és számos magyarázkodó videó született a jelöltről. De vajon miért tudott szinte észrevétlenül felzárkózni a politikai élvonalhoz, majd az utolsó métereken, mint egy izgalmas versenyző, elsőként átszelni a célt? Hogyan lehetséges, hogy egy olyan jelölt, aki nem folytatott aktív kampányt, sőt, a választási hajrában szinte láthatatlan volt, végül mégis a legjobban teljesített? Ez a jelenség már sokkal összetettebb kérdéseket vet fel, és szakértők hadserege elemzi a kommunikációs stratégiákat, hogy megfejtse ezt a politikai rejtélyt.
Miután a politikum felocsúdott, a tettek mezejére lépett. Klaus Iohannis leköszönő államfő csütörtökön 14 órára összehívta a legfelsőbb védelmi tanácsot, napirenden az államelnök-választással kapcsolatos nemzetbiztonsági kockázatok szerepelnek. Konkrétan: gyanús hazai és külföldi kibertevékenységekről lesz szó. Ami viszont érdekesebb, hogy szerdán két kérvényt is letettek az államfőválasztás első fordulója eredményeinek semmissé nyilvánítására. Egyiket Sebastian Constantin Popescu, az Új Románia Párt államfőjelöltje, aki a szavazatok 0,16%-át, a másikat
Cristian Terheş, a Román Nemzeti Konzervatív Párt államelnökjelöltje, aki a szavazatok 1,04%-át szerezte meg. A kérvényekről az Alkotmánybíróságnak kell döntenie, a dossziék elemzésére szintén csütörtökön kerül sor, 11 órától.
A fentiek mellett a román médiahatóság (CNA) az Európai Bizottsághoz fordult, hogy kivizsgálja a TikTok romániai működését. Különösen arra kíváncsiak, hogyan engedhette meg a közösségi média platform, hogy a választások első fordulóját megnyerő jelölt politikai hirdetései megjelenjenek, mivel ez ellentétes a TikTok alapelveivel. Marcel Ciolacu, aki a választások nagy vesztese, sürgeti Călin Georgescu kampányfinanszírozásának alapos vizsgálatát, mivel úgy véli, hogy ellenfele túllépte a törvényben megszabott költési keretet. Ciolacu felvetette, hogy Georgescu kampányát külföldről támogathatták.
Várható volt, hogy az intézmények célkeresztjébe kerülnek, de a vádakat mindenképpen bizonyítani szükséges. A választások utáni sokkhatást már csak az tudná felülmúlni, ha az Alkotmánybíróság csalás miatt érvénytelenítené az első forduló eredményeit. Ez precedens értékű lenne Romániában, és jogi szakértők szerint ennek megvalósulásának esélye csekély. A TikTok esetleges megbírságolása valószínűleg nem fogja befolyásolni az eredményeket, azonban a folyamatban lévő vizsgálatok segíthetnek abban, hogy a mostani események tanulságait levonva a jövőben elkerüljük a hasonló helyzeteket, és akár új választási szabályok is életbe léphetnek.