Rácz András ajánlatára reagálva a Magyar Nemzet publicistája bejelentette, hogy nem vesz részt a Bucsában zajló eseményeken.


Philál Tamás aggasztónak tartja a háborús helyzetet, és úgy véli, hogy az igazságot szinte lehetetlen felfedni.

Philál Tamás, a Magyar Nemzet publicistája, nem tervezi, hogy ellátogat a Kijev közelében található Bucsába, ahol az orosz-ukrán háború egyik legvéresebb mészárlása zajlott. Rácz András Oroszország-szakértő meghívta őt, hogy közösen utazzanak Ukrajnába, de Philál azzal indokolta visszautasítását, hogy tart a háborús kockázatoktól, valamint az ukrán állam reakciójától. Ezt Rácz Facebook-oldalán osztotta meg.

Az ügy előzménye, hogy a Magyar Nemzetben megjelent cikk Volodimir Zelenszkij ukrán elnökről azt írta, "a hamis zászlós bucsai színjátékra hivatkozva kifarolt az isztambuli béketervezetből, és inkább mészároltatja a népét egy megnyerhetetlen háborúban".

Rácz András így reagált, amikor hangsúlyozta, hogy a mészárlást az orosz hadsereg hajtotta végre. Szerinte mostanra már rendelkezésre állnak a szükséges bizonyítékok: "kialakult a kronológia, ismertté váltak az érintett egységek, a parancsnokok nevei, a parancsnoki lánc, sőt, szinte minden áldozat holtteste is előkerült." Ezt követően felajánlotta Philálnak, hogy együtt látogassanak el Bucsába, ahol Rácz találkozókat szervezne, és tolmácsolna a publicistának. Ezzel Philál lenne az első munkatárs a kormánymédiában, aki eljutna ezekre a helyszínekre.

"Próbáltam érvelni amellett, hogy a háborús kockázatok kezelhetők, és hogy az ukrán államnak alapvető érdeke lenne, hogy a kormányzati médiából, amely százmilliárdokból működik, végre, három év elteltével, valaki eljusson ezekre a helyszínekre, és tudósítson a valóságról... de nem történt meg. Senki nem vállalta. Ez a helyzet" - írta Rácz Philál válaszában, hozzátéve, hogy a félelemért nem lehet őt okolni. "Nem vagyunk egyformák, a stresszkezelő képességünk is eltérő" - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy teljes mértékben megérti a publicista óvatosságát.

Rácz szerint a Philállal folytatott beszélgetés során világossá vált, hogy a Magyar Nemzet publicistája őszintén kételkedik abban, hogy az orosz hadsereg felelőssé tehető a bucsai népirtásért. Rácz megpróbálta felajánlani, hogy összeköti Philált túlélőkkel, tanúkkal, vagy a kihantolásban részt vevő szakértőkkel, de Philál nem mutatott érdeklődést. Meggyőződése az, hogy az igazság megismerése lehetetlen, és csupán két, egymással ellentétes narratíva létezik.

Az Oroszország szakértője úgy véli, hogy a "mindvégig nagyon nyugodt, korrekt beszélgetés" számos fontos tanulsággal szolgál. Először is, hangsúlyozza, hogy mindig érdemes kinyújtani a kezed, még akkor is, ha a másik fél esetleg elutasítja azt. Hiszen ha nem próbálkozol, garantáltan nem érsz el semmit.

Rácz megjegyzi, hogy mennyire markáns a különbség Pilhál Tamás írásainak stílusa – amely gyakran bíráló, éles és provokatív – valamint a valóságos kockázatvállalási hajlandósága között. A félelem önmagában nem problémás, azonban a kontraszt, amit ez a két aspektus mutat, különösen figyelemre méltó.

Rácz legelső bejegyzésében megemlítette, hogy Pilhál birtokában van az önreflexió képessége. Amikor azonban egy megosztott fotó kapcsán Nagy Blanka szoknyája alá bepillantott, bocsánatot kért, ami szintén mutatja, hogy képes felelősséget vállalni tetteiért. Szombati posztjában újra hangsúlyozta, mennyire mély hatással volt rá az eset, és látszik rajta, hogy komolyan megbánta, ami történt – ez pedig mindenképpen pozitív jel. Pilhál eredetileg azért kereste meg Ráczot, hogy kérje, javítsa ki a posztját, ugyanis a képet nem ő készítette, csupán megosztotta egy, a Pesti Srácok fotósától származó felvételt, amelyet utólag már ő is ízléstelennek tartott. Emellett megemlítette, hogy Rácz bejegyzése után gyalázkodó kommentek árasztották el, és az Oroszország-szakértő végül módosította a korábbi posztját, elnézést kérve a tévedésért.

Related posts