Pénzeső vár a kis- és középvállalkozásokra!


A hazai kkv-k eddigi legszélesebb köre juthat tőkefinanszírozáshoz a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével.

2025. február közepétől jelentkezhetnek a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások a Demján Sándor Tőkeprogramra. A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a Nemzeti Tőkeholding 100 milliárd forint keretösszegű, minden korábbinál nagyobb ívű tőkebefektetési programja a magyar vállalkozások széles körének biztosíthat forrást a beruházások megvalósításához - áll a MKIK sajtóközleményében.

A program célja, hogy ösztönözze a mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásait, támogassa a tőkéjük növelését, és ezáltal javítsa hitelképességüket. Ezen túlmenően, a program segít a méretugrás elősegítésében. Ez a hiánypótló megoldás gyors és hatékony tőkeági finanszírozást biztosít olyan üzleti tervvel alátámasztott projektekhez, mint például új gépek és eszközök beszerzése a kapacitás növelése érdekében, automatizációt támogató szoftverek vásárlása, korszerű számítástechnikai és hálózati rendszerek kialakítása, e-kereskedelmi platformok és CRM rendszerek fejlesztése, valamint energiahatékonysági projektek megvalósítása vagy piacbővítési kezdeményezések. A tőkefinanszírozás kiválóan kombinálható hiteltermékekkel is, így lehetőséget biztosít a hitelképesség javítására, amely lehetővé teszi a még nagyobb értékű beruházások végrehajtását.

Az újonnan indított program keretében összesen 100 milliárd forint áll rendelkezésre, melyből a vállalatok egyenként 100-200 millió forintos tőkebefektetéseket igényelhetnek.

Ezeket a kedvező feltételeket az állami támogatás biztosítja, amely lehetővé teszi, hogy mindössze évi 5 százalékos kamattal jussanak forráshoz a vállalkozások. Ez a kamat jelentősen alacsonyabb, mint a piacon jellemző minimum 12-14 százalékos hozamelvárások. Emellett a biztosítékok feltételei is előnyösebbek a tőke esetében, és a visszafizetés csak a futamidő végén, egy összegben esedékes. Ezt a lehetőséget olyan Magyarországon bejegyzett kis- és középvállalkozások vehetik igénybe, amelyek az elmúlt két évben átlagosan legalább 300 millió forint árbevételt értek el, és legalább két főt foglalkoztatnak.

A tőkeprogram megvalósításáért a Magyar Kereskedelemi és Iparkamara (MKIK) felel, együttműködve a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) és a Nemzeti Tőkeholdinggal (NTH). Ezzel a partnerséggel célunk, hogy a vállalkozások érdekképviselete hatékonyan működjön, és igényeik megfelelően teljesüljenek.

"A tudásalapú gazdaság megerősítése érdekében elengedhetetlen, hogy mélyebb rálátásunk legyen a tőke működésére, és a magyar tőke hatékonyabb kihasználására nemzetgazdasági szinten. Ez a program mérföldkő jelentőségű, hiszen számos kis- és középvállalkozás számára kínál új, tőkealapú finanszírozási megoldásokat" - nyilatkozta Dr. Balog Ádám, az MKIK vállalkozások finanszírozásáért felelős alelnöke. Hozzátette: "Ez a 'tőkepénz' nem csupán egy új típusú forrást jelent a cégek számára, hanem értékteremtő hatása révén lehetőséget ad arra, hogy a vállalkozások még inkább vonzóvá váljanak, újabb finanszírozási és piaci lehetőségeket kínálva számukra."

A területi kamarai hálózat az MKIK összefogásával kulcsszerepet játszik a program megvalósításában, hiszen a vállalkozások igényeinek feltérképezésétől kezdve az információk terjesztésén át a jelentkezési folyamat támogatásáig minden lépésben segíti a résztvevőket. Az MKIK koordinációjával biztosítható, hogy a program hatékonyan érje el célját, és hozzájáruljon a KKV-k méretnövekedéséhez, amely a magyar gazdaság 3%-ot meghaladó növekedéséhez vezethet.

A Demján Sándor Tőkeprogram a kormány által meghirdetett Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedésének egyike. A Demján Sándor Tőkeprogrammal kapcsolatos további részletek a https://mkik.hu/tokeprogram honlapon érhetők el.

Related posts