Orbán Viktor: Az Európai Unió és Ukrajna már elvesztette ezt a háborút | Vajdaság MA Orbán Viktor kijelentette, hogy az Európai Unió és Ukrajna számára ez a háború már nem gyümölcsöző, és a helyzet súlyosságára figyelmeztetett. A miniszterelnök véleménye

Orbán Viktor a Patrióta Youtube-csatornán közzétett interjújában hangsúlyozta, hogy Ukrajnának joga van a saját jövője felett dönteni, és meghatározni saját sorsát. Ugyanakkor kifejtette, hogy nem támogatják a hibás stratégiákban való részvételt. Szerinte a háború folytatása, amelyhez Ukrajnának joga van, nemcsak Európára nézve kedvezőtlen, hanem Magyarországra is súlyos következményekkel járhat. Továbbá, Zelenszkij ukrán elnököt komédiásként jellemezte, és úgy véli, hogy a következő, 2026-os választások során nagy arányban győzni fog.
Orbán Viktor miniszterelnök a Patrióta című lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy az ukrán-orosz konfliktus következményei sújtják Európát. Szerinte a kontinens jelenlegi problémái, mint például a gazdasági stagnálás, az infláció, az élelmiszerárak növekedése és a magas energiaárak, mind a háború következményei.
Felidézte: nem azért ment Kijevbe egy évvel ezelőtt, hogy beleavatkozzon valaki másnak a dolgába, az orosz-ukrán háborúba, hanem egy olyan ügyben, amelynek kárvallottjai a magyarok. Ez jogosította fel, hogy az Európai Unió frissen hivatalba lépett elnökeként ellátogasson Kijevbe, és próbáljon aztán Moszkvában és Pekingben, valamint a leendő amerikai elnöknél tető alá hozni valami békekezdeményezést vagy legalább egy tűzszüneti esélyt - emlékeztetett a miniszterelnök.
Kijevi látogatása során a kormányfő figyelmeztette az ukrán elnököt, hogy az idő nem kedvez neki. A helyzet fokozódik, hiszen az orosz erők egyre inkább fölénybe kerülnek a harctéren, és az ukránok számára a győzelem lehetősége egyre távolibbá válik. Állította, hogy kész segítséget nyújtani a tűzszünet és a béke megteremtésében, de Volodimir Zelenszkij elutasította ezt a felajánlást, mivel úgy véli, az idő neki dolgozik. A kormányfő úgy látja, hogy Zelenszkij elutasításának hátterében egy új politikai karakter megjelenése áll. Ezt a típust talán influenszer politikusnak vagy színészpolitikusnak is nevezhetnénk, olyan egyéniség ő, akinek korábbi tapasztalatai nem feltétlenül segítették őt a háborúval teli helyzet kezelésében. Ennek ellenére vállalta a kihívást, és gyakorlatilag elnöki szerepét játssza el - magyarázta.
"Amikor megpróbáltam mélyebb párbeszédet folytatni vele az összefüggésekről, világossá vált számomra, hogy ez nem működik. Olyan, mintha egy komikus karakterrel ülnék szemben."
Orbán Viktor szerint az ukránok jelenleg a német támogatásra támaszkodnak, mivel az amerikai segítség már nem olyan mértékben érkezik, mint korábban. Kiemelte, hogy az ukránok számára az egyetlen lehetőség az, ha sikerül fenntartaniuk az európai államok elkötelezettségét a konfliktus során.
A kormányfő a "transzatlanti hasadás" kifejezést használta, hogy kifejezze aggodalmát amiatt, hogy az Atlanti-óceán két partján fekvő országok, Amerika és Európa, eltérő irányba haladnak egy olyan kulcsfontosságú stratégiai kérdésben. Mint mondta, míg Amerika a béke felé törekszik, addig mi, európaiak, a konfliktusok útján haladunk. Ez a megosztottság pedig arra a veszélyre figyelmeztet, hogy magunkra maradunk, és nekünk, európaiaknak kell szembenéznünk a háborúval járó összes kellemetlen következménnyel, beleértve a pénzügyi, gazdasági és közbiztonsági kihívásokat is.
A béke eléréséhez az ő meggyőződése szerint elengedhetetlen, hogy minden érintett egyetértsen abban, hogy ez az egyetlen járható út a jövő felé. Ezzel szemben az európai országok és az ukránok továbbra is a háború mellett döntenek, míg az oroszok úgy vélik, hogy a konszenzus hiányában folytatniuk kell a harcot.
Sokan inkább a háború izgalmai iránt érdeklődnek, mintsem a béke nyugalmát keresnék.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a tűzszünet és a béke mihamarabbi eléréséhez elengedhetetlen az orosz és az amerikai elnök közötti személyes találkozó. Kifejtette, hogy ennek hiányában a folyamat hosszú hónapokig elhúzódhat. A békepárti országok között említette a törököket, az amerikaiakat, a magyarokat és a szlovákokat, míg Európában a többi nemzet a háborúpárti oldalon foglal helyet. Orbán szerint jelenleg Európában a háborúpártiak irányítják a politikai és gazdasági döntéseket, ami súlyos problémát jelent, mivel ez káros hatással van a kontinens jövőjére.
Kihívást jelent bármiféle véleményt megfogalmazni egy olyan ország önvédelmi konfliktusáról, ahol nap mint nap számos ember életét veszti. Véleményem szerint Ukrajna joggal követeli, hogy saját jövőjéről saját magának legyen lehetősége dönteni, és hogy saját sorsát saját magának alakítsa. Legyen szó békéről vagy háborúról, az egyetlen dolog, amit ne várjanak el tőlünk, az az, hogy részt vegyünk egy félresikerült stratégia megvalósításában.
Márpedig szerintem a háború folytatása, amihez joguk van, olyasmi, ami rosszat tesz Európának és borzalmas következményekkel járhat Magyarországra nézve"
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a kormány nemzetközi kötelezettségeinek védelme érdekében elengedhetetlen az ukrán EU-tagsági ambíciók megfékezése. Rámutatott, hogy ha egy háborúval terhelt országot felvennének az Európai Unióba, azzal nem csupán az országot, hanem a konfliktust is átvennénk. Emlékeztetett arra, hogy a Voks 2025 szavazás során sikerült megakadályozni ezt a folyamatot, mivel van egy egyértelmű jogi keret, amely megakadályozza a magyar vétó kikerülését. Így a tárgyalások folytatása csak közös döntésekkel lehetséges. Hangsúlyozta, hogy a brüsszeli jogállamisági helyzet olyan súlyos, hogy elképzelhető egy ideiglenes kikerülés, de a végső döntésnek minden tagállam egyetértésével kell megszületnie Ukrajna uniós tagságáról.
A háború kimenetele kapcsán az Európai Unió és Ukrajna úgy véli, hogy már elvesztették a harcot. Egy ilyen keserves pillanatban az európai vezetőknek szembesülniük kell azzal a valósággal, hogy a választott stratégia nem bizonyult helyesnek.
A háború frontvonalon való megnyerésének esélye gyakorlatilag nulla, hiszen a tartós békét csakis diplomáciai úton lehet elérni – hangsúlyozta a kormányfő, aki arra figyelmeztetett, hogy a keserű valóság elfogadása komoly hatással lehet az európai politikai tájra. Jelenleg azonban még nem jutottunk el ehhez a felismeréshez, miközben már több mint száz milliárd eurót költöttünk el Ukrajnában, és további összegeket terveznek kiadni, noha a győzelemhez vezető racionális, katonai és politikai logika nem látszik. "Úgy vélem, nem lett volna szabad erre az útra lépni, és most sürgősen le kellene lassítanunk, meg kellene állnunk. A tábornokok munkáját meg kellene köszönni, és újra a diplomatákra és külügyminiszterekre kellene támaszkodnunk, hogy elkezdhessük a béke megteremtését a tárgyalóasztalnál" – fogalmazott a miniszterelnök.