Orbán Balázs a HVG-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy teljesen tisztában van a tetteivel, és a lelkiismerete teljesen nyugodt.


"Ha nekem ezt néhányan megpróbálták volna, egy radikális kisebbségként, akkor mit tehetnek azokkal, akik nem tudják megvédeni magukat?" - így reagált a miniszterelnök politikai igazgatója a doktoriját ért kritikákra. Orbán Balázs a politikai alapú diszkriminációra hívta fel a figyelmet, és a HVG-nek elmondta: tiszta a lelkiismerete. Kitért arra is, hogy miként készülhetett el a doktorijához tartozó tézisfüzet a kollégája számítógépén.

Orbán Balázs, miután kedden sikeresen megvédte doktori disszertációját, az Egyetem téren válaszolt újságírói kérdésekre. Leginkább azt szerettük volna tőle megtudni, hogyan fordulhatott elő, hogy egy kollegája, Árpási Botond laptopján írták a doktorija tézisfüzetét (ez a dolgozat rövid összefoglalója). Három újságíró egymás után, több mint 10 percen keresztül kérdezte erről a miniszterelnök politikai igazgatóját, mire elárulta: nem Árpási Botond gépén készült a tézisfüzet, azt nem a kollágája írta,

Természetesen! Kérlek, oszd meg velem a szöveget, amelyet egyedivé szeretnél tenni, és én segítek átalakítani. A végén pedig formális sablonba helyezzük.

A miniszterelnök politikai igazgatója kifejezte elégedetlenségét azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi időszakban politikai indíttatású támadások kereszttüzébe került. Hangsúlyozta, hogy a doktori folyamat során, valamint a védés alkalmával egyértelműen kiderült, hogy a disszertációt ő maga írta, és plágium gyanúja nem merült fel. Külön említést érdemelt Polyák Gábor, az ELTE Bölcsészettudományi Karának intézetvezetője, aki határozottan ellenezte, hogy Orbán Balázs az ELTE-n doktoráljon.

Orbán ezt a jelenséget politikai alapú diszkriminációnak titulálta, amely ellen harcolni szükséges, és kijelentette, hogy ő is aktívan részt fog venni ebben a küzdelemben.

Ha néhányan ezt megpróbálnák velem, egy radikális kisebbség részéről, akkor mi történne azokkal, akik nem tudják megvédeni magukat? (...) Azokkal, akik bátran kiállnak politikai nézeteik mellett, de emiatt hátrányos megkülönböztetésben részesülnek egy hivatalos eljárás során? Ki fogja megóvni őket? (...) Nem engedhetjük meg, hogy politikai propagandát csempésszenek be az egyetemek falai közé, hiszen így olyan új generációt nevelünk, amely nem képes szembenézni a valós kihívásokkal.

Orbán Balázs határozottan fellépne a fent említett problémák ellen. Kiemelte, hogy korábban nem kívánt nyilatkozni a helyzetről, mivel a doktori eljárás még folyamatban volt, és sem ő, sem az ELTE nem akarta, hogy politikai viták kereszttüzébe kerüljön.

Orbán kifejezte háláját minden résztvevőnek, akik hozzájárultak doktori fokozatának elnyeréséhez, külön kiemelve Rácz András érdemeit is, amiért "annyira részletesen átnézte a dolgozatot".

Szerinte Magyarországon egyetlen másik egyetem sem kínálta volna fel számára ezt a fokozatot. "Nem csupán azért, mert ez az alma materem, hanem azért is, mert ha másik intézménybe mentem volna, például egy egyházi egyetemre vagy egy KEKVA (közérdekű vagyonkezelő alapítvány) által fenntartott egyetemre, esetleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, amelynek a fenntartói testületét én irányítom, akkor most azt kérdeznék tőlem, hogy miért választok olyan helyet, ahol az összeférhetetlenség gyanúja felmerül?"

Az Árpási Botonddal közös cikkéről Orbán azt mondta:

Egy fiatal kutató kollégámat szívesen fogadtam be a csapatomba, de sajnos, az elmúlt két hét eseményei miatt nem érezte magát motiváltnak, hogy a tudományos pályán folytassa. Ezért nem az önök hibája, hogy az ő kedve csökkent, de a hivatkozási gyakorlatok világosan meghatározottak és követendők.

A HVG kérdésére a miniszterelnök politikai igazgatója elmondta, tiszta a lelkiismerete az eljárát illetően. Azt pedig, hogy hibázott-e bármiben, Orbán Balázs szerint nem neki kell eldöntenie, erről a bizottság irásbeli értékelését kell figyelembe venni.

Az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola bírálóbizottsága kedden 13 órakor meghozta javaslatát, amely szerint Orbán Balázs érdemes lenne a doktori címre. A miniszterelnök politikai igazgatója a lehetséges 25 pontból 23-at gyűjtött össze. A PhD-fokozat végleges odaítéléséről később döntenek. A bizottság opponensei nem azonosítottak plágiumot Orbán Balázs disszertációjában. Orbán védéséről részletesebben itt olvashat.

Related posts