Online csalás: egy új kutatás feltárta, hogy kik a bűnözők legsebezhetőbb célpontjai.

Az internetes csalók folyamatosan fejlesztik technikáikat, egyre ügyesebb és rafináltabb módszerekkel próbálnak átverni minket.
Egy új magyar kutatás rámutatott, hogy a férfiak körében jelentősebb az online csalások áldozataivá válás aránya, még akkor is, ha a megkérdezettek körülbelül 90 százaléka közepesen vagy kifejezetten tájékozottnak véli magát a kiberbiztonság terén – számol be róla a G7. A Médiaunió és az Ipsos által végzett felmérésből kiderült, hogy mindössze másfél év alatt a csalások által érintett férfiak aránya 20-ról 39 százalékra emelkedett. A kutatók megjegyzik, hogy a férfiak technológiai önbizalma és hajlandósága a kockázatvállalásra hozzájárulhat a fokozott sebezhetőségükhöz, amit a csalók egyre kifinomultabb és sürgetőbb üzenetekkel támogató stratégiái is erősítenek.
Bár a célba vett áldozatok száma nő, a kibercsalások által okozott pénzügyi kár összességében csökkent. 2024 harmadik negyedévében a korábbi időszakhoz képest mintegy 15 százalékkal kevesebb anyagi kárt jelentettek Magyarországon. A szakértők hangsúlyozzák: fontos, hogy a felhasználók tudatosítsák, a technikai fejlődéssel a digitális csalások is egyre bonyolultabbá válnak - így a megelőzéshez nem csupán ismeretekre, hanem folyamatos éberségre is szükség van.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a bűnözők ma már olyan kifinomult pszichológiai módszerekkel dolgoznak, hogy szinte bárkit képesek megtéveszteni. Bár a csalók trükkjei elsőre talán bagatellnek tűnnek, de ha valakit elég kitartóan és határozottan próbálnak meg átverni, és a meglepetés erejét is felhasználják, sajnos sikerrel járhatnak.
A csalásokkal szembeni védekezés első és legfontosabb lépése a gyanakvás. Ha egy ajánlat vagy helyzet nem tűnik teljesen tisztának, érdemes alaposan megfontolni a dolgot. Különösen figyelmeztető jel lehet, ha a csalók sürgetni próbálnak, vagy ha hirtelen döntések meghozatalára kényszerítenek minket. Az is gyanús, ha egy hirdetett termékre azonnal megkeresés érkezik, hiszen a legitimitás gyakran időt és türelmet igényel. A szakértők hangsúlyozzák, hogy soha ne engedjük, hogy a körülmények hirtelen lépésre kényszerítsenek minket; mindig szánjunk időt a döntéseink átgondolására.
Mint ahogyan már korábbi írásainkban is hangsúlyoztuk, a körültekintés mindig kifizetődő! Főleg, ha ismeretlen vagy külföldi online boltban szándékozunk vásárolni, elengedhetetlen, hogy alaposan átnézzük a vásárlási feltételeket és a kisbetűs részleteket.
Amikor egy ajánlat rendkívül vonzónak tűnik a piaci árakhoz viszonyítva, érdemes alaposan megvizsgálni a weboldal megbízhatóságát. Javasolt, hogy nézd meg a webshop fogyasztói visszajelzéseit és véleményeit a közösségi médiában vagy más online fórumokon. Ez segíthet elkerülni a csalódásokat és biztosítani, hogy valóban értékes ajánlatot találtál.
Fontos, hogy rendszeresen átnézzük a bankszámlakivonatainkat. Ha bármilyen ismeretlen vagy gyanús tranzakciót észlelünk, azonnal vegyük fel a kapcsolatot a bankkal.
A 168.hu már számtalan alkalommal foglalkozott a különféle csalásokkal. Ha érdeklik a részletes elemzések és cikkek, látogasson el erre a linkre!