Negyven év csodálatos élményei várnak ránk! Az Aggteleki Nemzeti Park ünnepli ezt a különleges évfordulót.

A Baradla-barlang egy igazi természeti csoda, amely egyedülálló szépségével és lenyűgöző képződményeivel hívja fel magára a figyelmet.
Az Aggteleki Nemzeti Park Észak-Magyarország karsztvidékén fekszik, a hajdani Gömör-Tornai-karszt részeként, a Sajó és a Hernád között, közel húszezer hektáron. A térséget olyan kőzetek építik fel, amelyek világszinten is ritkaságnak számítanak, bennük pedig barlangok, karsztformák és egyedülálló földtani képződmények jöttek létre, ezek adják a park gerincét. A park alapításának 40. évfordulóját ünnepelték május 22-én, csütörtökön. Veress Balázs, az Aggteleki Nemzeti Park (ANP) igazgatója köszöntötte a jelenlegi és korábbi munkatársakat, vendégeket.
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság története egyetlen irodából vette kezdetét, ahol a természet iránti szenvedély és a környezetvédelem iránti elkötelezettség találkozott. E kiszolgáló helyiség falai között született meg az a vízió, amely a park csodálatos tájainak megóvására és bemutatására irányult, lehetővé téve, hogy a jövő generációi is megtapasztalhassák ezt a természeti kincset. Az évek során ez a skála folyamatosan bővült, és ma már a park védelme és fenntartható hasznosítása érdekében végzett sokrétű munka középpontjában áll.
- Köszöntöm Önöket! - kezdte Veress Balázs, majd nosztalgikus hangon emlékezett vissza azokra az időkre, amikor az első barlangászok felbukkantak, őket követték a tájvédelmi szakemberek, végül pedig a „parkosok” tűntek fel a színen. Sokan közülük itt találták meg a helyüket, a helyi közösség pedig fokozatosan a „parkosok” családjának tagjává vált. Az elején a lakosok még bizonytalanul néztek az új érkezők felé, hiszen nem csupán a föld mélyére merészkedtek, hanem szenvedélyesen védték a környezetet is, ami számukra teljesen új világot jelentett.
Az igazgató hosszú perceken át ecsetelte azt a sokszínű és izgalmas munkát, amelyet a nemzeti park munkatársai végeznek. Akár barlangokból embereket mentenek, akár állatokat segítenek, a feladataik széles spektrumot ölelnek fel. A teljesség igénye nélkül említette, hogy kialakították a védett területek rendszerét, megóvták egy őshonos magyar lófajtát, vizes élőhelyeket újítottak fel, kolostorokat restauráltak, farkasokat és medvéket kutattak, denevéreket gyűrűztek, és több mint tízezer gyermeket tanítottak meg a természet védelmének fontosságára. Felidézte, hogy az egész nemzeti park története egyetlen irodával kezdődött, ami ma már egy sokkal grandiózusabb vállalkozássá nőtte ki magát.
A Baradla valóban egy elbűvölő csoda, mely mélyen a föld gyomrában rejtőzik. Különleges formációi és lenyűgöző cseppkövei varázslatos világot teremtenek, ahol a természet művészete és a geológiai csodák találkoznak. A barlang titkai és szépsége minden látogatót magával ragad, és felejthetetlen élményt nyújt a kalandvágyóknak.
Riz Gábor országgyűlési képviselő ünnepi beszédében nosztalgikus hangulatban idézte fel, miként kísérték el szülei gyermekkorában a csodás Baradla-barlangba, ahol a természet csodáival és varázslatos formáival találkozhatott.
Az ünnepség keretein belül dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára méltató szavakat mondott, kiemelve a környezetvédelem fontosságát és a közösségi összefogás szerepét.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Baradla-Domica barlangrendszer 1995 óta a világörökség része, és ez az egyedüli helyszín Magyarországon, amely természetvédelmi szempontból is felkerült erre a rangos listára. Mivel személyes élményei nincsenek a barlangról, ezért Rakonczai Zoltán tankönyvéből hozott példákat és idézeteket.
Rácz András különleges nosztalgiával érkezett, kezében korabeli újságokkal, amelyekből felolvasta a sajtó hangvételét a nemzet park megalakulásáról. Kiemelte az Észak-Magyarország 1985. január 17-i számát, amely részletesen beszámolt az ANP megalapításáról. Ezenkívül az év folyamán, februárban és márciusban is megjelentek fényképes összeállítások a parkról a napilap hasábjain. Az évforduló tiszteletére a Magyar Nemzeti Bank emlékérmet bocsátott ki, amelyről a boon.hu is beszámolt, így emlékezve meg a történelmi eseményről.