Fedezd fel Trudeau kanadai miniszterelnök legmeghökkentőbb és legkínosabb pillanatait egy izgalmas videóban! Nézd meg, hogyan keveredik a politikai színpadon humoros és zavarba ejtő helyzetekbe, amelyek mindannyiunk számára tanulságosak lehetnek. Ne hagyd


Justin Trudeau neve mára egyfajta szimbólumává vált a politikai vezetés és a botrányok kettősének. Az 51 éves miniszterelnök 2015 óta Kanada irányítója, és bár modern, progresszív politikai nézetei sokak elismerését elnyerték, hivatali pályafutását nem csupán a sikeres intézkedések, hanem a személyes baklövések és elszólások is árnyékolják. Az alábbiakban áttekintjük azokat a figyelemre méltó eseményeket, amelyek nemcsak hazai szinten, hanem globálisan is felháborodást, sőt néha még nevetést is kiváltottak.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök februári varsói látogatása során nyelvbotlással került a figyelem középpontjába. Miközben a lengyel miniszterelnökkel, Donald Tuskkal tartott közös sajtótájékoztatót, Trudeau kijelentette:

Bár gyorsan korrigálta magát, a közösségi médiában azonnal felkapta a történetet a nyilvánosság. Sokan "Biden 2.0"-ként gúnyolták a kanadai kormányfőt.

A hiba egy különösen kritikus időszakban következett be, amikor Ukrajna már harmadik éve küzd az orosz hadsereggel. Trudeau látogatása egyértelmű üzenetet hordozott: Kanada szilárd támogatását kívánja kifejezni Ukrajna iránt, és bejelentette, hogy az ország közel 3 milliárd dolláros anyagi segítséget nyújt a harcok során.

2023-ban a kanadai parlamentben különleges fogadtatásban részesült Jaroszlav Hunka, egy 98 éves ukrán férfi, akiről később kiderült, hogy a második világháború idején a náci Németország Waffen-SS 14. gránátoshadosztályának, a híres "Galíciai Hadosztálynak" tagja volt. A házelnök a férfit a demokrácia és a szabadság harcosaként mutatta be, ezzel is hangsúlyozva az esemény jelentőségét. A parlamenti képviselők vastapssal köszöntötték, ami felveti a történelmi kontextust és a társadalmi emlékezet kérdéseit.

Az incidens azonnali és heves reakciókat generált Kanadában és világszerte. Trudeau kijelentette, hogy nem volt tudomása Hunka náci Németország hadseregében betöltött szerepéről. Az esemény következtében Anthony Rota házelnök, aki Hunkát meghívta, lemondott tisztségéről, vállalva a felelősséget. A botrány súlyosan befolyásolta Kanada nemzetközi renoméját, különösen az ukrajnai konfliktus fényében, ahol az ország kiemelkedő nyugati támogatóként van jelen az ukránok számára.

2019-ben világszerte hatalmas felháborodást keltett, amikor napvilágot látott, hogy Justin Trudeau kanadai miniszterelnök többször is olyan sminket használt, amely a sötétebb bőrszínt igyekezett utánozni. Ez a jelenség különösen érzékeny téma, hiszen a történelem során a fekete közösségeket gyakran gúnyolták ezzel a módszerrel színházi előadásokban és más szórakoztató formákban. Az ilyen gyakorlatok nem csupán sértőek, hanem mélyen rasszista konnotációkkal is bírnak, ami újra felszínre hozta a társadalmi igazságosság kérdéseit.

Az első dokumentált eset 2001-re nyúlik vissza, amikor Trudeau részt vett egy magániskolai bálon, amely az "Arab éjszakák" tematikájára épült.

Egy másik alkalommal, egy kenuzáshoz kapcsolódó esemény során Trudeau ismét sötét sminket viselt az egész testén. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy nem sokkal később napvilágra került egy harmadik felvétel is, amelyen ugyanazzal a megdöbbentő öltözettel látható.

Justin Trudeau 2018-as első hivatalos indiai látogatása nem a diplomáciai eredményei miatt maradt emlékezetes, hanem inkább a különféle kínos pillanatok miatt. Az utazás során Trudeau és családja folyamatosan élénk színű, tradicionális indiai öltözetekben tűntek fel, amelyek sokak szemében túlzottnak és mesterkéltnek hatottak.

A kanadai közvélemény mellett az indiai sajtó is éles kritikával illette a miniszterelnököt; egyes véleményformálók úgy fogalmaztak, hogy Trudeau viselkedése "színházi paródiához" hasonlított. Az utazás legnagyobb felháborodását azonban nem a viselet, hanem a jelenlévők személyazonossága váltotta ki.

Atwal részvétele a rendezvényen komoly diplomáciai feszültséget generált, hiszen egy ilyen háttérrel rendelkező személy meghívása teljesen elítélendőnek számított. Az indiai hatóságok és a közvélemény felháborodása mellett Kanadában is éles kritikák zúdultak Trudeau-ra, amiért nem végzett alapos ellenőrzést a delegáció tagjainak meghívása előtt.

Justin Trudeau miniszterelnöki karrierjét két jelentős etikai botrány árnyékolta be, amelyek komoly csorbát ejtettek politikai hitelességén. Az első incidens 2017-re datálható, amikor napvilágot látott, hogy Trudeau és családja egy luxusnyaraláson vett részt a milliárdos Aga Khan magánszigetén, a Bahamákon. Az etikai biztos vizsgálata megállapította, hogy a látogatás során Trudeau megszegte Kanada etikai normáit, hiszen az Aga Khan alapítványa hivatalosan lobbizott a kanadai kormány felé, így a vendéglátás elfogadása összeférhetetlenséget jelentett.

A második, még súlyosabb botrány az SNC-Lavalin ügyhöz kapcsolódik, amely 2019-ben robbant ki. Az etikai biztos jelentése rávilágított, hogy Trudeau és csapata megpróbálták manipulálni Jody Wilson-Raybould, akkori főügyész döntését, hogy különleges eljárást biztosítson a montreali székhelyű SNC-Lavalin építőipari vállalatnak. A cég súlyos vádakkal nézett szembe, mivel korrupcióval és vesztegetéssel gyanúsították egy líbiai szerződés kapcsán. Trudeau azzal indokolta lépéseit, hogy a kanadai munkahelyek megóvása volt a célja, de a jelentés szerint nyomást gyakorolt a főügyészre, hogy eltérjen a törvényes eljárásoktól.

Justin Trudeau 2016-ban egy heves parlamenti vita során került kínos helyzetbe, amelyet később "Elbowgate"-ként emlegettek. Az események a kanadai parlamentben zajlottak, amikor az ellenzéki képviselők szándékosan akadályozták egy törvényjavaslat vitáját. Trudeau, láthatóan frusztráltan, odament a helyszínre, hogy segítse egyik párttársát eljutni a szavazóhelyére.

Az incidenst követően Trudeau többször is nyilvánosan kifejezte sajnálatát, hangsúlyozva, hogy nem volt szándékában senkinek kárt tenni. Ennek ellenére az esemény komoly bírálatokat generált, és sokan azzal vádolták a miniszterelnököt, hogy nem képes hatékonyan kezelni az indulatokat kritikus szituációkban.

2023-ban Trudeau újra a közvélemény figyelmének középpontjába került, ezúttal a parlamentben tanúsított viselkedése miatt. Az új házelnök, Greg Fergus beiktatásának pillanatában Trudeau egy szokatlan, nevetős gesztussal nyújtotta ki a nyelvét és kacsintott Fergus felé. Ezzel a cselekedetével a komoly ünnepség hangulatát egy szórakoztató, könnyed légkörre cserélte, ami sokakat meglepett.

Bár támogatói azzal védekeztek, hogy Trudeau csupán humoros és emberközeli akart lenni, az eset újabb példája lett azoknak a pillanatoknak, amelyek aláássák a miniszterelnök vezetői hitelességét.

2022 szeptemberének végén, mindössze két nappal II. Erzsébet királynő temetése előtt, Justin Trudeau a londoni Corinthia Hotel elegáns lobbyjában döntött úgy, hogy előadja a Queen legendás "Bohemian Rhapsody" című dalát. Az eseményről készült felvétel szinte azonnal vírusként terjedt el az interneten, és a kanadai miniszterelnök hangulatos produkciója számos bírálatot és vegyes reakciót váltott ki a közönségből.

A videóban Trudeau egy maroon színű pólóban és sötét farmert viselve áll a zongora mellett, miközben Freddie Mercury ikonikus dalát énekli. A felvételen látható, hogy több delegációs tag, köztük egy zenész is csatlakozott az alkalmi produkcióhoz. Azonban a jelenet nem nyerte el mindenki tetszését; sokan tiszteletlennek és ízléstelennek érezték Trudeau viselkedését, különösen egy olyan gyászos esemény előtt, amely az Egyesült Királyság és a Nemzetközösség számára különösen fontos volt.

A brit közvélemény különösen érzékenyen reagált az esetre, mivel sokan úgy vélték, Trudeau tette nem illeszkedik a gyászhoz, amely az egész nemzetet egyesítette. Egy kommentelő így fogalmazott:

2023-ban Justin Trudeau Dél-Koreába látogatott, és ez alkalommal nem a politikai teljesítményeivel, hanem különleges testbeszédével keltett feltűnést. A koreai nemzetgyűlés elnökével, Kim Dzsinpjóval közösen készült hivatalos fotózás során Trudeau egy meglepő pózt választott, hogy kiegyenlítse a közöttük lévő magasságkülönbséget. Ezzel a szokatlan megoldással nemcsak a figyelmet vonzotta magára, hanem a kultúrák közötti különbségekre is rávilágított.

Nem ez volt az első alkalom, hogy Trudeau testbeszéde váltott ki kritikát: korábban egy sor hasonló helyzetben keltett zavart vagy nevetést, például amikor a magasságkülönbségek vagy kézfogások miatt ügyetlen gesztusokat tett.

Related posts