Minimálbér-újratárgyalás? - A minisztérium álláspontja szerint még korai lenne a számháború megkezdése.


Csak az első három negyedévre vonatkozó tényadatok ismeretében kerülhet sor a bérmegállapodás felülvizsgálatára a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint, "a számháború tehát idő előtti".

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) keretében 2024. november 25-én életbe lépett egy hároméves bérmegállapodás, amely jelentős változásokat hoz a minimálbér terén. 2025. január 1-jétől a minimálbér 290 800 forintra emelkedik. Ezt követően 2026. január 1-jétől egy újabb 13%-os emelés révén 328 600 forintra nő, végül 2027-re várhatóan eléri a 374 600 forintos szintet.

A megállapodás létrehozására irányuló tárgyalások során a felek a rendelkezésre álló makrogazdasági mutatók tényeit, valamint a jövőbeli évek várható alakulását figyelembe véve határozták meg az egyes esztendőkben esedékes emelések mértékét - hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye.

A bérmegállapodás kidolgozásának fundamentumát az alábbi makrogazdasági mutatók és azok előrejelzései képezték.

- a bruttó átlagkereset 2025-ben 8,7 százalékkal, 2026-ban 7,6 százalékkal, 2027-ben 7,4 százalékkal,

A jövőbeli gazdasági kilátások alapján a GDP 2025-re várhatóan 3,4%-kal növekszik, ezt követően 2026-ban 4,1%-os emelkedésre számíthatunk, majd 2027-ben a növekedés üteme 4,3%-ra rúghat. Eközben...

Az előrejelzések alapján az átlagos éves infláció 2025-re 3,2 százalékra emelkedik, majd 2026-ra és 2027-re 3,0 százalékra stabilizálódik.

A felek tárgyalásaik során figyelembe vették, hogy a jövőbeli európai és globális gazdasági események jelentős hatással lehetnek a szóban forgó mutatók alakulására. Ennek érdekében megállapodtak abban, hogy "ha a különböző mutatók eltéréseinek átlaga a tárgyév I-III. negyedévi tényleges adatai alapján pozitív vagy negatív irányban meghaladja az egy százalékpontot, a VKF tagjai újraértékelik a minimálbér emelésének mértékét a 2026-os és 2027-es évekre vonatkozóan."

A 2026-os költségvetési törvény tervezetében található legújabb előrejelzés alapján...

- a bruttó átlagkereset 2025-ben 8,6 százalékkal, 2026-ban 10,5 százalékkal,

A várakozások szerint a GDP 2025-re 2,5%-kal, majd 2026-ra már 4,1%-kal nő, ami azt jelzi, hogy a gazdasági növekedés üteme jelentős élénkülést mutat.

Az előrejelzések szerint 2025-re az éves inflációs ráta várhatóan 4,5%-ra emelkedik, míg 2026-ra enyhén csökken, 3,6%-ra.

Az újratárgyalás és a jövő évi minimálbér emelés kapcsán az utóbbi napok során számos elemzés és értékelés látott napvilágot. Ennek következtében fontos kiemelni, hogy a 2025-re vonatkozó korrekciós prognózis és a bérmegállapodásban rögzített adatok közötti eltérés számszerűen 0,3 százalékpont - áll a tárca közleményében. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a bérmegállapodás jogi szempontból világosan értelmezhető. Az eltérések számtani összegének megállapítása az előjelek figyelembevételével történik, ami azt jelenti, hogy a megállapodásban említett egy százalékpontos különbségtől elmaradó 0,3 százalékpontos eltérés figyelhető meg. Ezen túlmenően a megállapodás egyértelműen rögzíti, hogy az eltérések számításánál a 2025. I-III. negyedévi tényszámok alapján kell eljárni. Így a számháború idő előtti. A közlemény végén a Nemzetgazdasági Minisztérium megnyugtatóan kijelenti, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a munkaerőpiaci helyzet alakulását, és nyitott párbeszédet folytat a munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletekkel.

A közleményben nem található utalás arra, de a megállapodásban és a költségvetési törvénytervezetben olyan GDP-előrejelzések szerepelnek, amelyek megvalósulása erősen kérdéses. Az első negyedév gyenge teljesítményével már tisztában vagyunk: a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest. Az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése alapján az idei évre 0,8 százalékos GDP-növekedés prognosztizálható, és 2026-ra is csupán 2,5 százalékos emelkedés várható.

A közlemény megnyugtatóan zárul azzal, hogy "a Nemzetgazdasági Minisztérium elkötelezetten figyelemmel kíséri a munkaerőpiac dinamikáját, és aktív, nyitott párbeszédet folytat mind a munkáltatói, mind a munkavállalói érdekképviseletekkel."

Related posts