Mi történik, ha nálunk is áram nélkül kell élnünk, akárcsak a spanyoloknak és portugáloknak hétfőn?


Bár Magyarországon komoly üzemzavarra nem valószínű, hogy sor kerülne, a véletlenek szerencsétlen egybeesését mégsem lehet teljesen kizárni.

Tegnap egy portugál üzlet kirakatában felfigyeltem egy figyelemfelkeltő, kézzel írott feliratra. Elgondolkodtató, hogy hasonló helyzetekben a magyarok is nehezen juthatnak hozzá olyan dolgokhoz, amelyekre egy váratlan, országos áramszünet idején hirtelen szükségük lehet.

Bizony, ez az az eset, amikor a kórházakban az áramfejlesztők révén csak a legsürgősebb eseteket lehet ellátni, és akadozva működik a mobilhálózat is. De leállnak a liftek, és csak egymás után, órák alatt lehet kimenekíteni a bent szorultakat. A metróalagutakban a telefonjuk fényénél gyalogolnak az utasok.

Az utcákon feltorlódnak az autók, mert sötétek a közlekedési lámpák. Nyílt pályán leállnak a vonatok, a repülőterekről nem szállnak föl a gépek. És még jó, ha mindez nem fűtési idényben történik. Ez tegnaptól ma reggelig valóság volt Spanyolországban és Portugáliában, nem pedig az elképzelt Blackout, a teljes áramszünet egy tévésorozatban, egy pár évvel korábbi hasonló című regény nyomán.

Az ibériai áramszünet okát még mindig kutatják (erről később bővebben beszélünk), de egy dolog biztos: még a legfejlettebb országokban is előfordulhat ilyen rendkívüli helyzet, habár ritkán. A tegnapi eset jól példázza ezt; amennyiben csupán üzemzavarról van szó, az áramellátás körülbelül 24 órán belül helyreállhat.

Ez már szinte olyan helyzet, mint amit néhány éve az osztrák hadsereg kiadványában olvashattunk, ahol a polgárokat arra ösztönözték, hogy "képzeljék el, mintha két hétig kempingeznének a saját otthonukban". Ehhez zseblámpát, elemes vagy kurblis rádiót, gyertyákat, gázfőzőt, hálózsákot és készpénzt ajánlottak, hiszen a bankautomaták is leállhatnak. Hasonló, praktikus tanácsokat említettek nemrégiben Skandináviában is:

Bár itthon is elképzelhető egy jelentős áramkimaradás, a szakértők szerint ennek valószínűsége alacsony, állítják a HVG-nek nyilatkozó energiaszakértők. Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelőse azonban figyelmeztetett: ha több véletlen esemény összeadódik – például egy hosszabb, mínusz harminc fokos hideg időszak alatt bekövetkező üzemzavar, amit emberi hiba súlyosbít – akkor bármi megtörténhet.

Related posts