Az iszlám vallást elhagyta, és nyíltan kifejezte szimpátiáját az AfD iránt a magdeburgi támadással összefüggésbe hozott szaúdi orvos.


Egy ötvenéves szaúdi származású orvost, Taleb A.-t gyanúsítanak a német rendőrök a magdeburgi támadás elkövetésével.

Ahogy korábban beszámoltunk róla, pénteken egy szaúd-arábiai származású férfi autójával behajtott a magdeburgi karácsonyi vásár területére, ami tragikus következményekkel járt: két ember, köztük egy gyermek életét vesztette, és több tucatnyi ember megsérült. Az ötvenéves férfi háttere és a tettének mögötti indítékok meglehetősen ellentmondásosak. Korábbi kijelentései szerint nem klasszikus értelemben vett radikális iszlamista; sőt, saját magát a "történelem legagresszívabb iszlámkritikusaként" jellemezte. Egy 2019-es interjúban kifejezetten éles szavakkal bírálta az iszlámot és a sarija jogrendjét, különös figyelmet szentelve a súlyos bűncselekmények enyhe szankcionálásának és a családon belüli erőszak jogi kereteinek. Nyilatkozata szerint családja elutasította őt, miután nyilvánosan bejelentette, hogy már nem vallásos.

2006-ban, szakmai indokok miatt, elhagyta a radikális vahabita irányzatot követő Szaúd-Arábiát, ahol orvosi pályafutását kezdte. Ezután Németországban menedékjogot kért, amelyet végül 2016-ban nyert el. Pszichiáterként és pszichológusként dolgozott, elítélt bűnözőkkel foglalkozva. Bár nézetei messze állnak az iszlamizmustól, egy tavalyi, azóta törölt bejegyzésében kifejezte, hogy bosszút tervez, mert úgy érzi, a német állam célkeresztjébe került a szaúdi menekültek üldözése miatt. Ezen kívül júniusban azt állította, hogy a német rendőrség az iszlám támogatását szolgálja, és aljas módszerekkel próbálták ellehetetleníteni iszlámellenes tevékenységét. Más bejegyzéseiben nyíltan kifejezte szimpátiáját az AfD iránt, és közös projekteket fantáziált meg a szélsőjobboldali párttal: egy akadémia létrehozását tervezte a volt muszlimok számára. "Ki harcol még az iszlám ellen Németországban?" – tette fel a kérdést.

A támadás indítékai továbbra is homályosak. Drogtesztje pozitív eredményt mutatott, bár a fogyasztott anyagok pontos típusát nem közölték. A merénylet következményei várhatóan komoly hatással lesznek Németország politikai légkörére, különösen a menekültpolitikára és a radikális jobboldali AfD támogatottságára, amely az elmúlt években a hasonló támadásokra hivatkozva erősödött. A tragédia felidézi a 2016-os berlini karácsonyi vásár elleni dzsihadista támadást is, amelyben 13 ember vesztette életét.

Related posts