Megérkezett Varga Judit a Schadl-Völner-ügy bírósági tárgyalására – íme az első képek a volt miniszterasszonyról.


Elemzők véleménye szerint a volt miniszter tévedett, függetlenül attól, hogy volt-e tudomása a korrupcióról vagy sem.

A Blikk értesülései szerint a bíró azt fogja firtatni Varga Judit egykori igazságügyi miniszterrel kapcsolatban, hogy tudott-e a végrehajtói státuszok pénzért való adás-vételéről. A nyomozati anyagok alapján ugyanis úgy tűnik, hogy igen, ráadásul többször is találkozott a végrehajtói kamara akkori vezetőjével, aki jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll. A nyomozás során kiderült, hogy a pénzért értékesített végrehajtói helyek miatt több konfliktus alakult ki a kamarában, és fegyelmi eljárások indultak azokkal szemben, akik nem teljesítették a pénzügyi kötelezettségeiket. Ennek következtében számos feljelentés érkezett a kamarai elnök, Schadl György ellen. A helyzet kezelésére Schadl úgy döntött, hogy Völner Pál államtitkárt kéri meg, hogy szervezzen számára személyes találkozót a tárca vezetőjével.

A Blikk értesülései alapján ma a volt minisztert olyan lehallgatási anyagok kapcsán kérdezhetik meg, amelyekben az áll, hogy Schadl, aki már ügyészségi megfigyelés alatt állt, találkozott Varga Judittal. A miniszter asszony ígéretet tett Schadl számára, hogy segít a végrehajtói kamara elnöke ellen indított feljelentések elintézésében, valamint leállítja az ellene zajló eljárásokat. Varga Judit ezzel a bűnpártolás gyanúját is felvetheti, ám eddig sem a nyomozás során, sem a bírósági eljárás alatt nem hallgatták meg tanúként. Az ügy szakértői úgy vélik, hogy a miniszter asszony mindenképpen hibázott: ha nem volt tudomása a végrehajtói korrupcióról, akkor hanyagsága miatt jogsértést követett el, viszont ha tudott róla, de nem tett semmit, akkor akár vádlottként is kihallgathatják a jövőben az ügy kapcsán.

Varga Judit a tárgyalás előtti pillanatokban egyedül maradt gondolataival, senkivel sem osztotta meg érzéseit, csendesen, mégis magabiztosan lépett be a terembe. Schadl György nyugodt, napbarnított arccal érkezett, míg Völner Pál vonásain sem tükröződött a feszültség nyoma.

Varga Judit a bírósági meghallgatás során kijelentette, hogy az akkori miniszter az újságokból értesült arról, hogy a Végrehajtói Kamara elnökét őrizetbe vették.

Megkezdődött Varga Judit meghallgatása, ahol a minisztersége alatt végbement változásokról számolt be. Kiemelte, hogy négy év alatt számos átszervezést hajtott végre, célja pedig egy új miniszteri stílus kialakítása volt. Ezt nem kirúgások révén kívánta elérni, hanem innovációkkal és a belső struktúrák átalakításával.

A 2015-ös végrehajtói reformot már örökölte, így alakult ki a munkakapcsolata Völner Pállal, aki később miniszteri biztosként tevékenykedett. Az előző miniszter egyik jelentős kezdeményezése a végrehajtók iránti közbizalom helyreállítása volt, amely a szakma megítélésének javítására irányult.

A bíró kérdésére elmondta, hogy nem volt rálátása arra, hogyan működött akkoriban a Végrehajtói Kamara. Ugyanakkor első miniszteri lépéseként leváltotta Molnár Zoltánt, és Völnert nevezte ki a helyére. Molnárral - mint végrehajtói miniszteri biztossal - emberileg nem tudott együtt dolgozni, de semmi más nem volt a döntése hátterében. Nem utasították erre, Völnert sem ismerte korábban, de azt mondták róla, hogy jó szakember. Le is ült vele, és úgy érezte, valóban felkészült.

"Az ellenzék folyton a végrehajtásról kérdezett, képben kellett lennem miniszterként. A végrehajtói hely 2015 óta jogi diploma köteles volt, nekem ez újdonság volt. Felhívták rá a figyelmemet, és politikailag, szakmailag is tetszett" - Varga hadarva beszélt, magabiztossága néha idegességbe csapott át.

Az államtitkárok cseréjére és leépítésére való büszkesége abból fakadt, hogy más tárcák sokkal nehezebb bürokratikus terhekkel küzdöttek. 2019 nyarától Völner vette át a végrehajtások irányítását, ám arról, hogy pontosan kik tartoztak a csapatához, miniszterként nem volt részletes információja. Az idő szűke miatt nem is volt lehetősége arra, hogy ezt alaposan átnézze, így a részletek ellenőrzésére sem fordított figyelmet.

A kinevezési javaslatokat az irodájába hozták, ő bízott a rendszerben, így aláírta azokat. Schadl Györggyel csak szakmai kapcsolatban állt, 2019 őszén találkoztak először. Előtte nem ismerte.

"Nem akarok megsérteni senkit, de nem tartottam szakmailag fontosnak miniszterként a végrehajtásban dolgozókat" - közölte.

Hozzátette, nem hallott pletykákat a végrehajtókról. Schadl szimpatikus volt, jól érvelt, fiatal, tehetséges jogásznak tartotta. Amikor beszéltek, mindig volt jelen más is, általában Völner, mint miniszteri biztos.

„Soha nem léptem be végrehajtói irodába, számomra ez egy teljesen ismeretlen jogi világ volt, és őszintén szólva, nem is vonzott. Miniszteri szerepem miatt nem a végrehajtás volt a középpontban. Nem voltam tisztában azzal, hogyan működik a kamara vagy a hivatal, de nem kaptam semmilyen jelzést a felmerülő problémákról” - fogalmazott.

Bíró: Milyen információkkal rendelkezett a végrehajtói pozíciók pályáztatásának menetéről és folyamatáról?

Varga: Pont egy pályázati ciklus végére érkeztem a minisztériumba. Egy másik világból jöttem. Előírásszerű pályázatok voltak, bíztam az államtitkárokban.

Azt hallottam, hogy "ez és ez" fog végrehajtani itt vagy ott. Én csupán aláírtam.

"Örültem, hogy megy a maga módján. Megbíztam bennük, úgy gondoltam, tudják a dolgukat, nem is érdekelt különösebben. Ráhagytam az illetékesekre, köztük Völnerre is. Örültem, hogy ez más kézben van. Jól csináltam-e? Szerintem igen. Egy biztos: a legjobb tudásom szerint. Önállóság, felelősség, szinergia volt a munkaelvem. Hatékony, gyors minisztériumot akartam. Hétfő reggelente mindig volt értekezlet, ha ott kiderült, hogy van problémás terület, azt elemeztük. Soha nem hallottam olyan információt, hogy a végrehajtói pályázatok kapcsán visszaélés történt volna. Néhány fegyelmi ügy volt, a végrehajtók folyton veszekedtek egymással - pénzkezelés, ügykezelés -, de nem igazán láttam bele. Rábíztam az illetékes államtitkárságra."

Schadl a későbbiekben is felkereste a minisztériumot, hogy a végrehajtók felfüggesztésének szabályozásával kapcsolatos ügyeket átbeszélje.

"Arra tisztán emlékszem, hogy Völner is jelen volt, de a téma már homályos számomra. Ezt követően robbant ki az ügy, ami teljesen megdöbbentett, és bevallom, nem igazán tudtam felfogni, mi is történt." - fejtette ki.

A bíró megkérdezte, Schadl akart-e államtitkár lenni.

"Nem rendelkezett ilyen vágyakkal. Határozottan irányította a saját területét. Eseményeken is csak nagyon ritkán találkoztunk." - válaszolta.

"Nem értesültem arról, hogy Völner Pál bármilyen módon beavatkozott volna a végrehajtói kamarai kinevezésekbe. A végrehajtók nem kerestek meg, és nem indítottak meghallgatást a felmerülő problémák kapcsán. Az én pozícióm nem tette lehetővé, hogy bárki csak úgy belépjen hozzám. Mindennek megvolt a megszokott menete, és onnan panasz nem érkezett."

"Nem voltam tisztában azzal, hogy az államtitkárok között korábban feszült helyzet alakult volna ki. Lehetséges, hogy a korábbi miniszter idején voltak problémák, de ezek az információk nem érkeztek el hozzám."

Nem volt tudomásom arról, hogy Völner és elődje, Molnár Zoltán között feszültség alakult volna ki. Molnárral, aki a korábbi államtitkári pozícióját töltötte be és a végrehajtói reform megalkotásáért felelt, nem kívántam együtt dolgozni, de nem tapasztaltam köztük semmiféle ellentétet. Völner munkáját jól végezte, és bíztam benne. Vizkelety Mariann elbocsátása sem Völner miatt történt; úgy éreztem, hogy nem tudott alkalmazkodni az én miniszteri stílusomhoz - ő egy másik generáció képviselője volt. Senkit sem bocsátottam el szakmai konfliktus miatt, legyen szó a Végrehajtói Kamara elnökéről vagy a miniszteri biztossal való együttműködésről.

"Nem tudtam arról, hogy Schadl és Völner ellen, illetve a végrehajtók ellen bármilyen nyomozás vagy vizsgálat folyt volna. Azt sem tudtam, hogy Völner vizsgálta volna a kinevezések visszásságait. Nem emlékszem, nem ellenőriztem őket. Ők feleltek a területért, bíztam bennük. Nem volt számomra életszerű egyfajta szuperkontroll. Völner szűkszavú ember, tudta, hogy az én időmmel is spórolni kell. Nem számolt be olyan dolgokról, amikben nekem kellett volna döntenem."

"Senkitől nem hallottam Schadl vagy Völner elleni anomáliákról, kifogásokról, visszaélésekről. Volt egy vitám egy informatikai vezetővel, Petrik Bélával, akit fel kellett mentenem - nem Schadl miatt, hanem szakmailag. Ő még később is megkeresett, de nem válaszoltam. Nem tudom, mit akart mondani a távozása után. Úgy véltem, személyes konfliktusa lehetett másokkal, nem szakmai. Erről nem tudok többet nyilatkozni."

Varga Judit számos kérdésre reagálva azt mondta: "Nem emlékszem, mint miniszter, nem foglalkoztam ezzel." Az események összemosódnak, hiszen rendkívül sok feladat hárult rá; akkor is kihívás volt mindent fejben tartani, most pedig ez már szinte lehetetlen.

Minden végrehajtási feladatot Völnerre ruházott, hiszen ha minden egyes ügyet személyesen kellett volna kezelnie, az megterhelő lett volna számára.

Bíró: Részt vett végrehajtói kamarai rendezvényeken?

"A szakmai napon való találkozónk különösen emlékezetes volt számomra. Az évek során számos protokolláris eseményen vettem részt, de sok mindenre nem emlékszem már. Olykor előfordult, hogy egy héten akár 100 meghívót is kaptam, és a legtöbb esetben még csak nem is láttam azokat. Azt sem egyeztették előre, hogy mely rendezvényekre küldjenek el egy államtitkárt a nevemben."

"Soha nem vettem részt a végrehajtói kamarai kinevezések folyamatában. Csak jelezték számomra, hogy ellenjegyeztem, de a részletekbe nem láttam bele."

"2021 tavaszától kezdve nem tapasztaltam semmilyen változást Völner és Schadl viselkedésében. Az eljárás részleteiről csupán a médiából szereztem információt. A sajtóból értesültem arról is, hogy Schadl Györgyöt letartóztatták."

"Nem voltam tisztában azzal, milyen jellegű kapcsolat fűzte Schadlt és Völner-t egymáshoz. Számomra nem volt lényeges, hogy két jogász mivel tölti a szabadidejét. Csak egy normális munkakapcsolatot észleltem közöttük. Arról sem volt információm, hogy szakmai körökben hányszor és mikor találkoztak."

A bíró többször is figyelmeztette Vargát, hogy ne válaszoljon mindig ugyanazzal a frázissal: "a sajtóból tudom". Erre a volt miniszter újra kijelentette, hogy nem volt betekintése az eljárás tárgyát képező ügyekbe. Megdöbbentette, amikor Völner mentelmi jogát is felfüggesztették, és lemondott a posztjáról. Az események rendkívül megviselték. Az ügyről nem esett szó, sok szerencsét kívántak egymásnak, majd különböző irányba folytatták az útjukat.

"A miniszteri irodámban is végrehajtottak házkutatást – ez volt életem egyik legszürreálisabb pillanata. Igazán távol akartam maradni az eljárástól. Kellemetlen volt, hogy senki sem volt tisztában a helyzettel, miközben nyomozati dokumentumok szivárogtak ki."

"Pletykaszinten még csak nyomát sem hallottam annak, mi zajlik a minisztériumban: kik a pénzért megválasztott végrehajtók, és mekkora a korrupció mértéke a kamarában. Az emberek teljesen meg voltak rémülve – ahogy én is. Az Igazságügyi Minisztérium hivatalnokait hallgatták ki a hatóságok, és rettegés fogta el őket, még akkor is, ha semmi közük nem volt a vádakhoz."

"Senki sem osztotta meg velem a panaszait. Nem tudom, milyen beszélgetések zajlottak az emberek között a minisztériumban."

Varga Judit vallomásának befejeztével a bíróság szünetet hirdetett.

Related posts