Sajnos még mindig sokan élnek a pszichológushoz járás stigmatizáló előítéletével, pedig a lelki egészség problémái egyre szélesebb körben érintenek minket.

Szlovákiában a mentális egészségügyi gondokkal élők jelentős része sajnos nem kapja meg a szükséges támogatást és kezelést. Ennek hátterében nem csupán a szakemberek hiánya áll, hanem a pszichológusok felkeresésével kapcsolatos társadalmi stigmatizáció is, amely sokakat elrettent a segítségkéréstől.
A legújabb uniós adatok alapján a mentális zavarokkal küzdő emberek 50-70%-a nem részesül megfelelő orvosi ellátásban, míg Szlovákiában ez a szám megdöbbentően magas, akár 80%-ra is rúghat.
A Dôvera egészségbiztosító legfrissebb statisztikái szerint minden hetedik biztosítottjuk lelki egészségügyi diagnózissal küzd. Azonban a valós helyzet valószínűleg ennél is súlyosabb, hiszen a szorongással és pánikbetegséggel élők száma valószínűleg jóval magasabb, mivel sokan nem fordulnak szakemberhez, legyen az pszichológus vagy pszichiáter, a problémáik megoldása érdekében. Továbbá, 2023 során körülbelül 10%-os emelkedést tapasztaltak az antidepresszánsok használatában a 2019-es adatokhoz képest, ami egyértelműen a mentális egészségi problémák növekvő előfordulására utal.
Szakértők véleménye szerint a pszichológusok és pszichiáterek alacsony létszáma jelentős mértékben hozzájárul a jelenlegi problémákhoz. Jelen pillanatban körülbelül 700 pszichológus dolgozik az ország egészségügyi rendszerében, ami messze nem elegendő a folyamatosan növekvő kereslet kielégítésére. A helyzet javítása érdekében az egészségügyi minisztérium egy új jogszabályt tervez, amely a pszichológiai és pszichoterápiás szolgáltatásokra vonatkozik. Ennek a törvénynek az a célja, hogy növelje a szakemberek számát, valamint javítsa a hozzáférést a szükséges szolgáltatásokhoz.
A mentális egészségügyi ellátás fejlesztése érdekében a szakértők három kulcsfontosságú területre fókuszálnak: először is, a háziorvosokkal folytatott nyílt párbeszéd megteremtése, másodszor, a digitális beavatkozások, mint például az online terápiák és a telemedicina, könnyű elérhetőségének biztosítása, végül pedig a specializált egészségügyi ellátás fejlesztése. Ezek az intézkedések nemcsak a mentális egészséggel kapcsolatos stigma csökkentéséhez járulhatnak hozzá, hanem a szükséges támogatás elérhetőségének növeléséhez is, így elősegítve egy támogatóbb és befogadóbb környezet kialakulását.