Maros Šefčovič megjegyezte: "Bízom benne, hogy a brit közvélemény felismeri, mennyire hasznos ez a megközelítés."


Maros Šefčovič az Euronewsnak nyilatkozva kiemelte, hogy jelentős előrelépés történt a két ország közötti kapcsolatokban.

Maros Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa reméli, hogy a brit közvéleménynek pragmatikus véleménye lesz a kereskedelemre, a védelemre és a halászatra vonatkozó közelmúltbeli megállapodásról az EU és az Egyesült Királyság között.

Az első EU-Egyesült Királyság-csúcstalálkozó mérföldkőnek számít a két fél közötti kapcsolatok újjáépítésében. Ez a jelentős lépés közel egy évtizednyi feszültség és bizalmatlanság után valósult meg, amely a 2016-os népszavazás után alakult ki, s amely az Egyesült Királyság 2020-as EU-ból való távozásához vezetett.

"Úgy vélem, hogy egy jelentős lépést tettünk a jövő felé, és egy új fejezetet kezdünk az EU és az Egyesült Királyság közötti viszonyban" - nyilatkozta Šefčovič a The Europe Conversation című programban.

"Örökké együtt élünk és a legfontosabb kereskedelmi szövetségeseink vagyunk" - felelte.

A kedves szavak és a pragmatikus megközelítés ellenére a megállapodás heves reakciót váltott ki a brexitpárti politikai körökben és a média képviselői között, akik azzal vádolták a munkáspárti kormányt, hogy "behódolt" Brüsszel akaratának.

A megállapodás lehetőséget teremt arra, hogy az Egyesült Királyság részt vegyen a megbeszélésekben az egészségügyi és növényegészségügyi normák, valamint az emberi, állati és növényi életet érintő uniós jogszabályok aláírásáról. Ez különösen fontos a különféle kockázatok, például a betegségek, kártevők és rákkeltő anyagok elleni védelem szempontjából.

A végrehajtás után az Egyesült Királyság egységes piacról való kilépése előtti helyzethez hasonlóan a mezőgazdasági és halászati iparágakat már nem fogja terhelni az uniós piacra való belépéshez szükséges kiterjedt papírmunka.

Az Egyesült Királyság elkötelezett amellett, hogy továbbra is betartja az EU szabványait – ezeket a normákat a brit gyártók jelentős része a brexit óta folyamatosan alkalmazza. Ennek köszönhetően a brit vállalatok teljes körű hozzáférést élveznek legfontosabb kereskedelmi partnereikhez. Az Egyesült Királyság kereskedelmi forgalmának körülbelül 42%-a az Európai Unió felé irányul.

A megállapodás olyan pontokat is magában foglal, amelyek lehetővé teszik az EU és az Egyesült Királyság fiatal állampolgárai számára, hogy korlátozott keretek között vízum nélkül utazhassanak.

Ezen kívül az Egyesült Királyságból érkező utazók számára hamarosan elérhetővé válik az e-kapuk használata az EU repülőterein. Ennek köszönhetően a turisták elkerülhetik a hosszú sorokat, és egyszerűbben pecsételtethetik le útlevelüket.

A megállapodás alapvető pillére a kontinens biztonságának megerősítését célzó védelmi és biztonsági partnerség volt, figyelembe véve a jelenlegi geopolitikai bizonytalanságokat, amelyekkel Európa szembesül.

Kemi Badenoch konzervatív vezető azt mondta, hogy visszafordítja a megállapodást, ha a következő általános választások után hatalomra kerül, amelyre valamikor 2029-ben kerül sor.

Šefčovič kifejezte reményét, hogy a brit közvélemény pozitívan fogja értékelni "a megállapodás gyakorlati hozadékait és annak végrehajtásának tényleges hatásait" - nyilatkozta az Euronewsnak.

"Ha újjá akarjuk építeni a kapcsolatokat a fiatalok között, megerősíteni a kapcsolatokat az EU és az Egyesült Királyság között, megkönnyíteni a mezőgazdasági termelők és halászok életét az egészségügyi és növényegészségügyi megállapodás révén, és javítani akarjuk az észak-írországi emberek körülményeit, akkor úgy gondolom, hogy ez nagyon fontos lépés" - mondta.

Eközben, az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi vámokról szóló egyeztetések során Šefčovič kifejezte, hogy valószínűtlen, hogy egy olyan megállapodásra bólintana rá, amely csupán egy általános alapvámot tartalmaz, hasonlóan ahhoz, amit az Egyesült Királyság nemrégiben elfogadott.

Az Egyesült Királyságból származó termékekre általában 10%-os alapvámot alkalmaznak, azonban az alumínium és acél esetében a megállapodás következtében a korábban 25%-os vámokat eltörölték.

Az EU tagállamai kijelentették, hogy elleneznének bármilyen hasonló megállapodást, megjegyezve az EU egységes piacának méretét és súlyát, mint az amerikai piac egyenlő versenytársát.

"Világos jelzést kaptam a kereskedelmi minisztereinktől, miszerint elkötelezettek amellett, hogy egyensúlyos megállapodást alakítsanak ki az Egyesült Államokkal. Természetesen nyitottak vagyunk a párbeszédre amerikai partnereinkkel" - nyilatkozta.

"Célunk egy harmonikus megállapodás létrehozása."

Áprilisban az Egyesült Államok 25%-os vámot vezetett be az uniós autókra, az acél- és alumíniumtermékekre, míg az egyéb áruk esetében 20%-os vámot alkalmazott. Ezt követően a 20%-os vámot ideiglenesen, 90 napra a felére csökkentette, hogy lehetőséget biztosítson új megállapodások tárgyalására.

Related posts