Marine Le Pen bejelentette, hogy elkötelezett a francia kormány parlamenti megbuktatásának előmozdítása mellett.
Marine Le Pen, a francia ellenzéki jobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője bejelentette, hogy a baloldal bizalmatlansági indítványát fogja támogatni a kormány megbuktatására, ha Michel Barnier miniszterelnök és csapata sikeresen keresztülviszi a parlamenten azt a költségvetési tervezetet, amely veszélyezteti a franciák vásárlóerejét.
A Nemzeti Tömörülés meg fogja szavazni a bizalmatlansági indítványt (amelyet a baloldal tervez benyújtani) a kormány ellen, "ha a franciák vásárlóerejét csökkenti" a jelenleg tárgyalt költségvetés - figyelmeztetett szerdán Marine Le Pen, az RN nemzetgyűlési frakcióvezetője az RTL kereskedelmi rádióban.
"Ez egy vörös vonal. És ha ezt a vörös vonalat valóban átlépik, akkor meg fogjuk szavazni a bizalmatlansági indítványt" abban az esetben, ha a kormány a költségvetés elfogadásához az alkotmány 49.3-as cikkéhez folyamodik, amely lehetővé teszi, hogy egy törvényt a parlament alsóházának szavazása nélkül fogadjanak el - mondta a legnagyobb ellenzéki párt frakcióvezetője.
A francia alkotmány 49.3-as cikkelye lehetővé teszi, hogy egy javaslatot a parlament automatikusan elfogadottnak nyilvánítsanak, ha a miniszterek többsége úgy dönt, hogy elkerüli a szavazást. Ezt a folyamatot azonban megakadályozhatja egy bizalmatlansági indítvány, amelyet 24 órán belül be kell nyújtani a kormány leváltására.
Michel Barnier kormányának, amelyet a hagyományos jobboldali pártok és Emmanuel Macron centrista frakciója támogat, nincs többsége a nemzetgyűlésben. Ennek következtében valószínű, hogy a költségvetést parlamenti szavazás nélkül akarják elfogadni. Ezzel szemben a baloldal bizalmatlansági indítványt készül benyújtani, amelynek szavazására december második felében kerülhet sor. Amennyiben a Nemzeti Tömörülés (RN) is támogatja a baloldali indítványt, a kormány helyzete kritikussá válik, és megbukhat.
Marine Le Pen kijelentette, hogy az RN nem tervez bizalmatlansági indítványt benyújtani vagy annak megszavazását támogatni a többi tervezet kapcsán, amelyek a 2024-es költségvetés és a társadalombiztosítási költségvetés kezelésével foglalkoznak. Ezeket a javaslatokat ugyanis a kormány parlamenti szavazás nélkül kívánja előterjeszteni a 2025-ös költségvetési törvényjavaslat előtt.
Az ellenzéki politikus - akit hétfőn fogad Michel Barnier kormányfő, a többi frakcióvezetővel együtt, hogy megvitassák a költségvetést -, elsősorban a villamosenergia adójának javasolt emelését tartja "elfogadhatatlannak", de ezt első olvasatban a nemzetgyűlés ki is vette a szövegből.
"Elfogadhatatlan, hogy a vállalkozások és a nyugdíjasok vállát nyomják." - tette hozzá.
Az RN követelései között szerepel, hogy "ne növeljék a személyi jövedelemadót, ne növeljék a vállalkozók terheit, ne a nyugdíjasokkal fizettessenek többet, hanem az állam működési kiadásain hajtsanak végre strukturális megtakarításokat" - foglalta össze Le Pen.
Michel Barnier kormányát Emmanuel Macron nevezte ki szeptemberben, miután a nyáron lezajlott előrehozott választások eredményeként a nemzetgyűlésben három, szinte azonos erejű politikai pólus jött létre. Az első helyet az Új Népfront nevű baloldali pártszövetség szerezte meg a választások második fordulójában, azonban nem csatlakozott a kormányhoz. Ezzel párhuzamosan kialakult egy mérsékelt jobboldali és centrista tábor is, amely az elnöki pártot támogatja, míg a harmadik erőként a Nemzeti Tömörülés jelent meg a politikai színtéren.