Magyar-norvég a számok tükrében – ezekben a mutatókban garantáltan megálljuk a helyünket a címvédővel szemben!


A Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) céljait már a nemzeti csapat is túlteljesítette. Az MKSZ a kontinenstorna előtt a legjobb hat közé kerülést tűzte ki elvárásként Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány irányítása alatt, és a csapat ezt a célt hibátlan teljesítménnyel valósította meg. A debreceni csoportmérkőzések során három győzelmet arattak, majd a Főnix Arénában zajló középdöntőben is folytatták a sikersorozatot, szintén három diadallal. Ennek köszönhetően, függetlenül az utolsó forduló kimenetelétől, már bebiztosították az elődöntős szereplést. A franciák ellen rendezett középdöntős zárómeccsen ugyan elveszítették veretlenségüket, de eddigi teljesítményük minden várakozást felülmúl, különösen a svédek és a románok legyőzése emelhető ki a torna korábbi szakaszából.

A Franciaország elleni vereség következményeként a magyar nemzeti csapat a középdöntős csoport második helyezettjeként a legjobb négy között a norvégokkal találkozik, akik eddig minden mérkőzésüket megnyerték. A norvég csapat egyértelmű favoritnak számít, hiszen az előző két Európa-bajnokságot is megnyerték, sőt, a legutóbbi nyári olimpiai játékokat is dominálták. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarország legutóbb 10 éve tudott győzni Norvégia ellen. Ennek ellenére a címvédő mellett más tényezők is szóba jöhetnek!

Az EHF hivatalos Európa-bajnoki weboldalán számos kategóriában találhatunk részletes információkat a játékosok eddigi teljesítményéről. Ha ránézünk a góllövőlistára, azonnal szembetűnő, hogy a magyar válogatott egyik legnagyobb ásza, Klujber Katrin jelenleg a norvég sztár Henny Reistad előtt áll! Hét mérkőzés után Klujber 46 góllal vezeti a statisztikákat, míg Reistad 35 találatot jegyzett. Azonban, ha a számok mögé nézünk, kiderül, hogy a norvég játékos hatékonyságban felülmúlja Klujbert. Reistad 57 lövésből érte el a góljait, ami 61,4%-os hatékonyságot jelent, míg a Ferencváros játékosa 80 próbálkozásból 46 gólt szerzett, ezzel 57,5%-os eredményt mutatva. A magyar csapat legjobb teljesítményét egyébként Győri-Lukács Viktória képviseli, aki a kilencedik helyen áll az összesített listán, 70,2%-os hatékonysággal (47 lövésből 33 találat). A norvég Deila Thale Rushfeldt is megpróbálja megelőzni őt, de csak 67,6%-os teljesítménnyel tudja követni (37 lövésből 25 gól).

A magyar válogatott védelme eddig sikeresen teljesítette a torna korai kihívásait. A kapusok párbajában jelenleg Szemerey Zsófi áll a legjobban: a 153 kapujára irányuló lövésből 60-at hárított, amivel a torna összes kapusa között az ötödik helyen áll a védések számát tekintve. Norvég "ellenfele", Silje Solberg-Oesthassel 133 lövésből 49 védést mutatott be, míg Böde-Bíró Blanka 91 próbálkozásból 23-at hárított. A norvég kapusok között Solberg mellett Katrine Lunde és Eli Marie Raasok is szerepet kaptak, utóbbi a legjobb védési átlaggal bír (48,89 százalék), noha eddig csupán három mérkőzésen lépett pályára. Érdekesség, hogy a torna eddigi leglátványosabb öt védése között egyetlen kapus sem szerepel a két csapatból.

A magyar válogatott mérkőzésein a helyszínen szurkolók tanúi lehettek annak, hogy az EHF ezúttal is külön figyelmet szentelt a lövések sebességének, hiszen minden egyes lövés után feltüntették az eredményjelzőn a kapura zúduló labda gyorsaságát. Ebből a szempontból is izgalmas ranglista állt össze, amelynek 10. helyén Kuczora Csenge szerepel, aki a franciák ellen egy 106,49 km/órás bombával hívta fel magára a figyelmet. Emellett magyar vonalon megtalálható Vámos Petra (103,25 km/órás lövéssel), Simon Petra (102,74 km/órás sebességgel) és Klujber (102,35 km/órás teljesítménnyel) is. A norvég csapatból pedig csak Reistad került fel a listára, aki a hetedik mérkőzésén 103,5 km/órás lövésével célozta meg a kaput.

A pénteki magyar-norvég összecsapás során a sebesség és a precizitás kulcsszerepet játszhat, így érdemes áttekinteni a leggyorsabb sprintek rangsorát is. A statisztikák szerint Győri-Lukács Viktória a franciák ellen elért 27,79 km/órás sprintjével kiemelkedik a magyar csapatból, míg a norvégoknál Harrem Camilla és Sanna Solberg-Isaksen hasonló tempót tudtak diktálni. A passzok és gólpasszok terén Vámos Petra és Henny Reistad emelkedik ki: a Metz és a Team Esbjerg játékosai holtversenyben a harmadik legjobbnak számítanak, hiszen eddig 30-30 asszisztot jegyeztek (meccsenkénti átlaguk 4,29). Klujber Katrin sem marad le tőlük jelentősen, hiszen eddig 24 kulcspasszal segítette csapatát. Vámos Petra különösen megbízható, hiszen 1176 passzából 1168 célba ért. Kuczora Csenge és Klujber még nála is eredményesebbek, hiszen mindketten 99,7%-os hatékonysággal "dolgoznak". A legjobb norvég játékos, Reistad, mindössze egy tizeddel marad el ettől a figyelemre méltó teljesítménytől.

Related posts