A magyar kormány kihasználja az uniós költségvetési rugalmasságot.

A magyar kormány szerdán hivatalosan is kérvényezte a "nemzeti mentesítési záradék" alkalmazását az Európai Bizottságnál, válaszolta a Portfolio kérdésére az uniós testület szóvivője. Ujvári Balázs a napi bizottsági sajtótájékoztatón még csak öt olyan tagállamot - Észtországot, Lengyelországot, Németországot, Görögországot - sorolt fel, amelyek már kezdeményezték a kivételt, de a lapnak jelezte, hogy azóta a magyar kérelem is befutott.
Az Európai Bizottság márciusban egy új javaslatcsomagot terjesztett elő, amelynek célja az uniós védelmi kiadások növelése. Az egyik legfontosabb eleme ennek a javaslatnak az, hogy a védelmi kiadások esetében kivételt tennének a költségvetési hiányt korlátozó uniós szabályok alól. E szabályok alapján indult el a magyar kormány ellen is a túlzottdeficit-eljárás. A Bizottság javaslata szerint a bruttó nemzeti össztermék (GDP) 1,5%-áig terjedő többletköltekezést engedélyeznének, ám ezt minden esetben egyedi elbírálás alá vetnék. A kivételt négy évre, 2025-től 2028-ig tervezik alkalmazni.
A rugalmasság így a 2026-os választás közeledtével növelheti a költségvetés mozgásterét, de hogy mennyire, az attól is függ, mit akar és tud a kormány védelmi kiadásként elszámoltatni. A lehetőség a kormány hadiipari terveit is segítheti.
Az idei évre vonatkozó költségvetés március végére 2554 milliárd forintos hiányt mutatott, ami az éves cél 62 százalékát jelenti.