Felkészültek már a karácsonyi fények? Ne feledd, hogy van egy kis titok, amiről sokan nem tudnak! Érdemes óvatosan bánni a füzérekkel, mert a varázslatos fények mögött rejtőzhetnek veszélyek is!
Napjainkban egyre többet hallani a rohamosan növekvő fényszennyezésről és arról, hogy ennek milyen környezetkárosító hatásai vannak világszerte. De mit is értünk pontosan "fényszennyezés" alatt, és miért is jelent problémát a természeti környezetre, az ökoszisztémákra, a gazdaságunkra vagy az emberi jóllétre és egészségre nézve? És mit tehetünk ezen negatív következmények csökkentése vagy elkerülése érdekében?
A fényszennyezés jogi kereteinek meghatározása eddig csupán a többször módosított, 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet alapján történt, amely az országos településrendezési és építési követelményeket szabályozza. E rendelet értelmében a fényszennyezés olyan mesterséges fényforrásokból származó zavaró fény, amely nem csupán a megvilágítandó felületre irányul, hanem a horizont fölé is terjed, és nem a megfelelő időszakban világít. Ennek következményeként káprázást, az égbolt mesterséges fénylését, valamint káros hatásokat idézhet elő az élővilágra és a környezetre egyaránt. E jelenségeket a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága is kiemelte, hangsúlyozva a fényszennyezés negatív hatásait.
Ahogy a tél közeledik, a nappali órák egyre inkább lerövidülnek, míg az éjszakák egyre hosszabbá válnak. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján hazánkban is egyre népszerűbbé vált, hogy a lakóházak és környezetük ünnepi időszakban – sőt, sok esetben azon túl is – csodás fényfüzérekkel díszítve pompáznak. Ezek a fényforrások rendkívül változatosak lehetnek, ezért fontos, hogy néhány szempontot figyelembe vegyünk, mielőtt nekilátunk a díszítésnek.
Fontos hangsúlyozni, hogy a túlzott kültéri világítás nem csupán energiafelesleget jelent, hanem számos más problémát is magával hoz. Ez a fényár nemcsak zavaró és felesleges, hanem kifejezetten káros is. Hatással van az éjszakai aktivitással rendelkező állatokra, valamint a sötétben pihenni vágyókra – legyenek azok emberek, állatok vagy akár növények. Az ilyen fényzavarok következményeként a természetes éjszakai ritmusok felborulnak, ami hosszú távon kedvezőtlen hatással lehet az ökoszisztémákra és a biológiai sokféleségre.
- írta meg a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága. Kérték, hogy:
Figyeljünk a sötét égbolt varázsára, és élvezzük az éjszaka titokzatos szépségét, miközben a világításunk legyen diszkrét és harmonikus!
A célok megvalósítása érdekében a Bükki Nemzeti Park az alábbi értékes tanácsokat ajánlja figyelmedbe: