A kiállítások olyan különleges események, ahol a művészet, a tudomány vagy éppen a kultúra különböző formái találkoznak és elevenednek meg a látogatók előtt. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak arra, hogy a közönség közelebbről megismerje a bemutatott alko


Székesfehérvár: A koronázóbazilika építész szemmel - Elvi rekonstrukciók a Mátyás kori időszakról. Időszaki kiállítás a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban. (Szent István Király Múzeum.) A kiállításon bemutatott elvi rekonstrukciókat Szabó Zoltán építész készítette, aki közreműködőként jelen volt a régészeti feltárások alkalmával is. A koronázóbazilika Mátyás kori megjelenéséről készült részletgazdag ábrázolásokat az épületről szóló érdekességek, egykori leírások teszik színesebbé. Az utóbbiak által kiemelt részletek, valamint a bazilika teljes 3d modellje is megtekinthető digitális formában, továbbá egy "digitális-homokasztal" segítségével a középkori városfal felépítésére és átépítésére is lehetőség nyílik a kiállításon. Megtekinthető április 30-áig. (A belépés díjtalan.)

**Székesfehérvár: Április 4., péntek 18 óra** - Fedezd fel a szimmetria varázslatos világát! A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága kiállítása a 2024-es Móri Művésztelep tehetséges résztvevőinek munkáiból bontakozik ki a Pelikán Galéria falain. A kiállítók között találkozhatsz Bálványos Leventével, Fodor Emesével, Kovács Gyula A.-val, Kristóf Mártonnal, Szíj Kamillával és Zalavári Andrással. A művésztelep szakmai irányítását Mosberger Róbert látja el. A rendezvény megnyitására Aknai Katalin művészettörténész invitálja az érdeklődőket. A tárlat május 2-ig látogatható, keddtől péntekig 10 és 18 óra között. Ne hagyd ki ezt a különleges lehetőséget, a belépés díjtalan!

Székesfehérvár: Április 4., péntek 18 óra: Életörömök. Szabó Lajos József festő kiállításának megnyitója a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent Korona Galériájában. Beszédet mond: Lauschmann Ildikó egyedi bútorfestő. Megtekinthető május 3-áig, hétfőtől péntekig 9 és 17 óra, szombaton 9 és14 óra között. (A belépés díjtalan. Támogatást elfogadnak.)

Székesfehérvár: Április 9., szerda 10 óra: Tapintható kiállítás sorozat. A Látássérültek Regionális Közhasznú Egyesülete (Lárke) vendégségbe megy a Magyar Műszaki Múzeum tagintézményébe, a székesfehérvári Alumíniumipari Múzeumba. Meghívott vendégek: Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere és Tisztl Henrik, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője. A kiállításhoz bevezetőt mond, és "tárlatvezetést" tart: Kelemen Kristóf muzeológus és Csontos Zsuzsa kulturális szervező.

Székesfehérvár: Hadimustra - A magyar hadtörténet évszázadainak emlékei. Kiállítás a Szent István Király Múzeum Rendházában (Fő utca 6.). A 18 teremben megvalósított tárlat ezernél több műtárgy, látványos idővonal és sokrétű digitális tartalom segítségével enged bepillantást a magyar hadtörténelem elmúlt évszázadaiba, az oszmán uralom elleni küzdelemtől napjaink honvédségének fegyverzetéig. A különböző korok magyar fegyverei mellett bemutatják a haderő és a katonai szolgálat elsődleges jelképeit: zászlókat, egyenruhákat és kitüntetéseket, ahogy katonáink mindennapjainak és ünnepnapjainak tárgyi emlékeit és dokumentumait is. A kiállításban külön hangsúlyt kapnak a hungarikumnak számító huszárság emlékei, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc relikviái, a legfontosabb hadijelképek: a zászlók, de nyomon követhetjük a magyar egyenruházat színes és változatos történetét, és a magyar kézifegyverek fejlődését egyaránt. Megtekinthető május 25-éig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között.

Székesfehérvár: A múzeum szeme. A Szent István Király Múzeum 150 évének ünnepe. "... a közönség számára...". Helyszín: Csók István Képtár (Bartók Béla tér 1.). A kiállítás fő célja, hogy bemutassa az intézmény gazdag történelmét a múzeumi tevékenység és gondolkodás tükrében. Műtárgyak, jelentős események, valamint kiemelkedő személyiségek interakciója révén kelti életre a közös, személyes és egyedi emlékeket. Felfedi, hogy kik is ők, miben rejlik az ő különlegességük más múzeumokkal szemben, és melyek azok a történetek, amelyek kizárólag a székesfehérvári múzeum falai között születtek meg. A kiállítás a múzeum meghatározó kutatóira, munkatársaira, adományozóira, valamint gyűjteményeire és műtárgyainak mikrotörténetére összpontosít, visszatekintve azokra az eredményekre, amelyek hozzájárultak az intézmény országos és nemzetközi elismertségéhez. A tárlat megtekinthető június 29-ig, hétfőtől vasárnapig, 10 és 18 óra között.

**Székesfehérvár: 1944-1945 – A harcok városa** A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum közösen rendezett kamarakiállítása a második világháború székesfehérvári eseményeit idézi fel. A tárlaton különös hangsúlyt kap a város környékén zajló harcok története, bemutatva a korabeli haditechnika fejlődését és használatát. A kiállítás egyik különlegessége a német Panzerkampfwagen IV harckocsi roncsdarabjainak bemutatása, amely a háborús időszak brutális valóságát tükrözi. A kiállítás helyszíne a Szent István Király Múzeum Rendháza és Látogatóközpontja (Fő utca 6.). A tárlat megtekinthető június 30-ig, keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között. Fedezze fel a múltat és tapasztalja meg a történelem ezen fontos időszakát!

Fedezd fel Tác-Gorsium csodáit a Gorsium Régészeti Parkban! Itt találkozhatsz a római kori Gorsium-Herculia város lenyűgöző romjaival. A park április 1-jétől október 31-éig várja a látogatókat, hétfőtől vasárnapig 10:00 és 18:00 óra között. Ha szeretnél egy különleges tárlatvezetésen részt venni, kérjük, jelezd előre igényedet! Bejelentkezés hétköznapokon, 9:00 és 15:00 óra között lehetséges a következő telefonszámon: 06-70-643-7486, vagy írhatsz az [email protected] címre is (Szent István Király Múzeum). Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen élményt!

Vál: Vajda János Emlékház (Antali erdő). Nyitvatartás: előre bejelentkezés alapján. Telefonszám: 06-30-164-3447.

Related posts