Két nap múlva elérkezik az érettségi pillanata! Mit is várhatnak a végzősök ezen a sorsfordító eseményen? Az izgalom és a feszültség egyaránt jelen lesz a levegőben, hiszen ez az időszak nemcsak a tudásról, hanem a felkészültségről és a bátorságról is szó

Május 5-én újabb hajráidőszak vár a végzős diákokra. A magyarérettségi feladattípusait, elvárásait soroljuk.
A ballagási ünnepségek színes forgatagával végre felszabadult a diákok szíve, hiszen a tanév feszültségei végre lekerültek a vállukról. De a pihenésnek még koránt sincs vége, hiszen itt a következő nagy kihívás: az érettségi! A vizsgasorozat május 5-én a magyarérettségi kezdetével veszi kezdetét, így a diákoknak most újra összpontosítaniuk kell.
Magyarérettségi: szövegértés, memoriter...itt a követelmény
Május 5-én, hétfőn, körülbelül 78 ezer diák ül be a középszintű magyar érettségi vizsgára, ahogy azt az eduline.hu hírportál is megemlíti. Érdekes, hogy ez már a második olyan érettségiző generáció, amely a 2020-as új Nemzeti Alaptanterv keretei között tesz számot tudásáról. A fiatalok először egy szövegértési és egy irodalmi műveltségi tesztet oldanak meg, majd a második részben 150 perc, vagyis két és fél óra áll rendelkezésükre, hogy válasszanak egy műértelmezési vagy általános témakifejtő esszét, és bemutassák a megszerzett ismereteiket.
A feladatsorok egyes részeinek feladattípusait az Oktatási Hivatal az érettségi vizsgakövetelményben határozta meg. Eszerint a magyarérettségi szövegértési feladatában a diákok egy, esetleg két (egymással összefüggő), 800-1000 szó terjedelmű ismeretterjesztő szöveget, publicisztikai művet vagy ezek részleteit kaphatják. A szövegértés egyébként egy jelentős mutatója az érettséginek, hiszen, a legutóbbi, 2022-es PISA teszten kiderült a magyar diákok szövegértési kompetenciája. A legutóbbi teszten azokat is tesztelhették, akik most érettségiznek - szóval akár tetten is érhető a fejlődés.
A vizsgakövetelmények alapján a szövegértési feladatok célja, hogy a tanulók képesek legyenek azonosítani és értelmezni a szövegek lényeges elemeit. E feladatok során fontos, hogy a diákok felfedezzék az összefüggéseket, megértsék a szöveg struktúráját és jellemzőit. Emellett elvárás, hogy a diákok a megszerzett információkat képesek legyenek összefoglalni, például vázlat vagy kivonat formájában, így bizonyítva, hogy értették a szöveg tartalmát és jelentését.
A műveltségi teszt egy friss fejlesztés, amely tavaly került bevezetésre. A vizsgázók a feladatlapon különböző feladattípusokkal ismerkedhetnek meg, amelyek az alábbiak szerint alakulnak:
Az emelt szintű érettségin az írásbeli vizsgákkal legfeljebb 100 pontot, míg a szóbeli megmérettetéssel 50 pontot lehet elérni. Az I. részben a szövegértési feladatsor 40 pontot ér, míg a II. részben a műértelmező szöveg szintén 40 pontot, a reflektáló szöveg pedig maximum 20 pontot biztosít a diákok számára.