A mai gyermekek életmódja sajnos kedvez a túlsúly megjelenésének. Az ülő életvitel, a digitális eszközök túlzott használata és a gyorsételek fogyasztása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatalok egyre inkább hajlamosak legyenek a súlygyarapodásra.


A hétéves gyerekek körében végzett legfrissebb kutatás rávilágított, hogy a fiatalok több mint egyharmada rendszeresen gyorséttermi ételeket fogyaszt, miközben tányérjukról gyakran hiányoznak a zöldségek és gyümölcsök. Érdekes módon egyötödük a hét folyamán egyáltalán nem sportol. Ez a megállapítás a Kaufland által, a Szlovák Obezitológiai Szövetséggel és az oktatási minisztériummal közösen végzett felmérésből derült ki.

Az Obezitológiai Világszövetség előrejelzései szerint egy évtized múlva a föld lakosságának fele túlsúlyos vagy elhízott állapotban lesz. Ez a szomorú trend különösen aggasztó a fiatalok körében, ahol a szakértők drámai, 100%-os növekedést várnak. "A jelenlegi statisztikák azt mutatják, hogy Szlovákiában is súlyos a helyzet, és elengedhetetlen, hogy a szakmai közvélemény és a laikusok egyaránt tudomást szerezzenek erről - hangsúlyozza dr. Ľubomíra Fábryová, a Szlovák Obezitológiai Szövetség elnöke. Kiemeli, hogy a gyermekkori túlsúly különösen aggasztó, mivel a tapasztalatok szerint gyakran felnőttkorban is megmarad, és hosszú távú egészségügyi problémákhoz vezethet."

"Amennyiben változást szeretnénk elérni a jelenlegi helyzetben, elengedhetetlen, hogy a mozgás a mindennapi élet szerves és könnyen hozzáférhető részévé váljon. Ennek érdekében az oktatási minisztérium kidolgozott egy nemzeti programot, amely Aktív iskola néven fut, és célja, hogy ösztönözze a gyerekeket a mozgásra, fokozza a fizikai aktivitást az iskolákban, valamint kedvezőbb feltételeket teremtsen az egészséges életmódhoz" - nyilatkozta dr. Peter Papšo, a minisztérium munkatársa.

A szlovákiai gyerekek csaknem 13 százaléka elhízott. Ezt a Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése állapította meg 2022-ben. A felmérésben résztvevő szlovákiai gyerekek több mint 16 százaléka túlsúlyos volt. Az európai országokkal összehasonlítva nálunk az elhízott gyerekek száma gyorsabban növekszik, ami azt jelenti, hogy az eddiginél nagyobb hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre.

"Míg 2022-ben az elhízás elsősorban az alapiskolák második és magasabb szintjein vált problémává, ennek a kedvezőtlen tendencia már korábban is észlelhető volt."

- magyarázza dr. Daniela Mináriková, a Szlovák Obezitológiai Szövetség bizottságának tagja.

A helyzet komolyságát nem csupán a szakmai, hanem a laikus közvélemény is észlelheti, amit a kutatások eredményei is megerősítenek. Megdöbbentő, hogy a megkérdezett gyermekek több mint egyharmada rendszeresen gyorsétterem ételeket fogyaszt. "A mai fiatalok mozgásigénye drámaian csökkent; a válaszadók alig 20%-a végez valamilyen fizikai aktivitást, és csupán 29% sportol naponta. Tévénézésre átlagosan egy órát szánnak, míg mobiltelefonjaikat sem használják sokkal kevesebb időt" - hívja fel a figyelmet Daniela Mináriková. A kutatás arra is rávilágított, hogy a megkérdezett első- és másodikosok fele naponta csupán egy-két adag gyümölcsöt és zöldséget fogyaszt, míg az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint minimum napi öt adag lenne az ideális. Ez a javaslat nem csupán a túlsúly és elhízás megelőzésére szolgál, hanem a megfelelő rostbevitel biztosítására is, amely elengedhetetlen a bélrendszer egészséges működéséhez.

A túlsúlyos gyerekek esetében a legfőbb tényezők közé tartoznak az étkezési szokások, az életminőség és az alvás. Különösen aggasztó, hogy sokan túlzottan fogyasztanak zsíros és édes ételeket, miközben a rostban gazdag ételek és a zöldségek mennyisége jelentősen alacsony. Továbbá, a rendszertelen étkezés és az ételek helytelen elkészítése is hozzájárul a problémához.

- hívja fel a figyelmet Ľubomíra Fábryová.

Szlovákia 25 alapiskolájában a Kaufland üzletlánc kísérleti programot indított, amit a Valóban egészséges iskola polgári társulás szakmai támogatásával valósít meg. "Az iskolások egyszerű és egészséges ételeket készítenek, meg is kóstolják és a kedvelt édesség egészségesebb változatát is elkészíthetik. Ezeket a recepteket hazaviszik és otthon is megpróbálják elkészíteni" - magyarázza Eva Blaho, a program vezetője és szakmai védnöke. A gyerekek kulináris ügyességét az iskolai programokon keresztül az Egészségügyi Világszövetség is támogatja, mert épp ezáltal lehet a pozitív étkezési szokásokat eredményesen kialakítani.

A túlsúly nem csupán esztétikai kérdés, hanem jelentős hatással van a gyerekek és felnőttek életminőségére egyaránt. Olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, hormonális zavarok, valamint légzőszervi és ortopédiai gondok. "Fontos megérteni, hogy a gyerekek étkezési szokásai nagymértékben a szülők példáját követik. Az ételt üzemanyagként kellene felfogni: nem szabad, hogy túl magas energiatartalmú legyen, de minden létfontosságú tápanyagot tartalmaznia kell" – hangsúlyozza Ľubomíra Fábryová obezitológus. Az elhízott iskolások számára nehezebb a társas kapcsolatok kialakítása és a sportágakban való részvétel, sőt, idővel még az alapvető mozgásformák is kihívást jelenthetnek számukra. Sajnos a túlsúlyos gyermekek gyakran a felnőttkorukban is magukkal hurcolják ezeket a nehézségeket, ami hosszú távon befolyásolhatja életminőségüket.

Related posts