Az áprilisi fagyok súlyos károkat idéztek elő.

Az áprilisi fagyok komoly pusztítást végeztek a gyümölcsösökben, különösen a barack- és cseresznyeültetvények szenvedtek el jelentős károkat. Néhány termelő úgy véli, hogy a baracktermés teljesen eltűnt, ami komoly aggodalomra ad okot a jövőbeli hozamok szempontjából.
A szakemberek szerint az időjárás egyre nagyobb kárt okoz a mezőgazdaságnak. A Ziarul Financiar lapnak nyilatkozva Marius Petrache, a zöldség- és gyümölcstermesztéssel foglalkozó Marcoser cég vezérigazgatója kifejtette, az utóbbi években az extrém időjárási jelenségek egyre gyakoribbak és erőteljesebbek. Régebben volt egy-két fagyos éjszaka, de legutóbb is egy teljes hétig minden éjszaka 0 C-fok alá csökkent a hőmérséklet. Nem utolsósorban ez a hideg időszak nagyon meleg téli periódusok után jött, hiszen januárban 17, 18 C-fok is volt. Ezek a nagy hőmérsékleti ingadozások súlyos kárt okoznak - tette szóvá.
Mint mondta, a zöldségek a gyümölcsöknél jobban bírják a fagyot, a legellenállóbbak a hagyma, a fokhagyma és a káposzta. Utóbbi kibírja a -5 C-fokot is, de ideiglenesen leáll a fejlődése, ami miatt a betakarítási időszak akár két héttel is kitolódhat.
A fagy leginkább a dinnye, az uborka és a tök esetében okoz kárt, és még ha túl is élik a hideg éjszakákat, a termés mennyisége drasztikusan, akár a felére is csökkenhet. A paradicsom sem ússza meg a fagyos viszonyokat, hiszen ez a növény is megszenvedi a hideget. A szakértők előrejelzése szerint a múlt heti fagy következményeként a termés mennyisége csökken, ami az árak emelkedéséhez vezet. Az import mennyisége várhatóan nőni fog, míg a hazai termelők által kínált áru minősége az átlagosnál gyengébb lehet. A hírek szerint Temes és Brăila megyében a termelők súlyos fagykárral szembesültek, és elmondásuk alapján az őszi- és a sárgabarack teljesen megsemmisült, míg a cseresznye 90 százalékát is érintette a káros hatás.
A Nyárádszereda határában több mint hat hektáron fekvő Gyümölcsfészek létrehozója, Kacsó István ugyancsak jelentős fagykárról számolt be. A többhektáros területből egy hektár rebarbaraültetvény, a közvetlen szomszédságában pedig jókora területen gyümölcsös fekszik: cseresznye-, őszi- és kajszibarackfákkal, illetve málna-, eper,- ribizli-, görög- és sárgadinnye-ültetvénnyel.
Kacsó István a kérdésünkre reagálva kifejtette, hogy a múlt heti fagyok legfőképpen a korai barack-, szilva- és cseresznyefákra voltak kedvezőtlen hatással. Az ő kertjében például a barackfák teljesen tönkrementek, a kár mértéke elérte a száz százalékot. A kertészmérnök hangsúlyozta, hogy ha csupán egy-két fagyos éjszakáról lett volna szó, amikor a hőmérséklet -4-5 fokra csökken, még lett volna esély a termés megmentésére. Ilyen esetben füstöléssel próbálkoztak volna a védekezéssel, azonban a fagy egy egész héten át tartott, így nem is avatkozott be, és sajnos a korai csonthéjas gyümölcsöknél teljesen megsemmisült a termés.
Tavaly tavasszal, hasonlóan a mostani időszakhoz, néhány éjszakán keresztül kemény fagyok sújtották a vidéket. Ennek következtében sajnos 3-4 tonna eper termés elpusztult, ami komoly veszteséget jelentett a gazdák számára.