Új innováció biztosítja az orosz gáz folyamatos és zavartalan áramlását Magyarország területére.
Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, bejelentette, hogy sikerült előrelépni a bolgár elnökkel és energiaügyi miniszterrel folytatott megbeszélések révén. A tárgyalások eredményeként egy olyan pénzügyi és jogi megoldás született, amely összhangban áll a Gazprombankra vonatkozó amerikai szankciókkal, ezzel garantálva Magyarország orosz földgázimportját. Az orosz bank szankcionálása nem csupán a földgázvásárlásokat érinti, hanem a tranzitdíjak kifizetését is, de a megkötött megállapodás biztosítja a folyamatos ellátást – hangzott el a külügyminiszter Facebookon közzétett videójában.
Úgy tűnik, sikerült megtalálni azt a megoldást, amely biztosítani fogja az orosz gáz folyamatos beszerzését a jövőben. Mint az már közismert, az Egyesült Államok november végén szankciókat léptetett életbe az orosz Gazprombank ellen. E lépés célja az volt, hogy tovább szűkítse Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, ezzel pedig megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását.
Szijjártó Péter a mai bolgárországi látogatását követően, ahol a bolgár elnökkel és az energiaügyi tárca vezetőjével folytatott megbeszéléseket, bejelentette, hogy:
Megállapodás jött létre a bolgár tranzit kérdésében, amely lehetővé teszi Magyarország földgáz-ellátásának folyamatosságát.
A Gazprombank szankciós listára való felkerülése nem csupán a földgázvásárlásokra gyakorol hatást, hanem Bulgária is érintett, mivel az orosz bankon keresztül kapja meg a tranzitdíjakat. A két ország képviselőinek tárgyalásai során sikerült olyan innovatív pénzügyi és jogi megoldást kidolgozniuk, amely mentes a szankciós előírások alól.
Bulgárián keresztül érkezik az ország működtetéséhez szükséges földgáz döntő többsége, az idei esztendőben több mint 7 milliárd köbméternyi földgáz érkezett a Török-áramlat vezetéken
- emelte ki a külügyminiszter.
A közelmúltban a parlamentben tartott bizottsági ülésén Szijjártó Péter külügyminiszter kifejtette, hogy az Egyesült Államok által bevezetett szankciók négy fő területet érintenek: a nukleáris fűtőanyag ellátását, a Paks II. projektet, a földgáz beszerzését, valamint a bolgár tranzitot. Hangsúlyozta, hogy a négy ügyből három esetében már sikerült jogi megoldásokat kidolgozniuk, míg a fennmaradó ügy kapcsán több lehetséges megoldást is mérlegelnek.
Az, hogy melyik lehetett a még kérdéses ügy, az nem derült ki, azonban egy azt követő NATO külügyminiszteri tanácsülést követő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy "a magyar kormány kezdeményezte, hogy mentességet kapjon a Gazprombank felé a földgázbeszerzések kifizetésének szankciója alól."
Ezek alapján az volt sejthető, hogy a kérdéses kör a földgázbeszerzése és a kapcsolódó bolgár tranzit lehet. Szijjártó Péter nem rég Moszkvában tárgyalt Alexander Novak energetikáért felelős miniszterelnök-helyettessel és a nagy orosz energia cégek vezetőivel is tárgyalt, a mostani Szófiába tett látogatása is ide illeszkedik.