Itt a MOHU új, grandiózus terve 2025-re: miért nem vált be az üvegvisszaváltó rendszer? - Pénzcentrum
A MOHU, a szelektív hulladékgyűjtést ösztönző programja keretében, országszerte több mint egymillió kukát oszt ki a lakossági ügyfelek számára olyan területeken, ahol a papír-műanyag-fém hulladékok gyűjtése eddig zsákokban történt, illetve ott, ahol a konyhai élelmiszer-hulladékok gyűjtése bevezetésre kerül. A vállalat ingyen biztosítja az eszközöket, amelyeket a területi szolgáltatók juttatnak el a háztartásokhoz.
A MOHU és a MOL-csoport elkötelezte magát amellett, hogy a következő évek során több százmilliárd forintot fektet be a hazai hulladékgazdálkodás korszerűsítésébe. E lépés célja, hogy megfeleljenek az Európai Unió által megfogalmazott 10%-os lerakási és 65%-os újrahasznosítási célkitűzéseknek.
Íme néhány példa a befektetésekre:
A beruházási sorozat egyik fontos lépéseként a MOHU összesen több mint egymillió új kukát, gyűjtőedényt oszt ki 2025 év végéig. A kiosztott edények fele az élelmiszer-hulladékok, a másik félmillió pedig a papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgál majd. A MOHU célja, hogy az új kukákkal növelje a szelektíven begyűjtött hulladékok arányát, és a szolgáltatási színvonalat.
A vállalat által végzett igényfelmérés eredményeként eddig nyolc regionális hulladékgazdálkodási szolgáltató összesen 202 406 darab kukát kapott, amelyek a papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgálnak. Ezek a kukák 230 településre kerülnek kiosztásra. A kukák kiosztása folyamatosan zajlik, és eddig körülbelül 100 ezer edény jutott el a háztartásokhoz. Az év végére várhatóan a kiosztott kukák száma eléri a 150 ezret.
A korábban használt szelektív szemeteszsákok könnyen elszakadnak, kevesebb hulladékot képesek befogadni, illetve felesleges hulladékot generálnak, míg az új, merevfalú kukák időtállók, segítségükkel pedig a hulladék jobban tömöríthető, a gyűjtés pedig ezzel hatékonyabb.
Az új edények bevezetése az élelmiszer-hulladékok kezelésében különösen fontos lépés. A MOHU célja, hogy a körforgásos gazdaságot támogató fejlesztéseket valósítson meg az ilyen típusú hulladékok gyűjtésében. Az élelmiszer-hulladék hatékony kezelésének kulcsa a házhoz menő gyűjtési rendszer, amely lehetővé teszi a zökkenőmentes és kényelmes hulladékkezelést. Ennek érdekében 2024-ben tesztprogramot indítanak, amely során 14 településen, jellemzően társasházas övezetekben, 14 ezer 120 literes, gumitömítéssel és patentzáras megoldással ellátott kukát helyeznek üzembe. Ezen kívül a társasházak lakói számára 188 ezer, szag- és kifolyásmentes 5 literes edényt biztosítanak. A házhoz menő gyűjtés már elindult, és a célja, hogy elősegítse a fenntartható hulladékgazdálkodást.
A MOHU elkötelezte magát amellett, hogy 2035-re elérje az Európai Unió által kitűzött 65%-os újrahasznosítási célt a települési hulladékok esetében. Jelenleg Magyarországon ez az arány mindössze 32%. Ennek érdekében bevezették az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszerét (DRS), amely már most is 5-6 millió visszaváltott palackot, üveget és dobozt regisztrál naponta. Ezen kívül a papír, műanyag és fém hulladékok megfelelő gyűjtésére kihelyezett kukák segítségével a szelektív hulladékgyűjtés eredményei is jelentős javuláson mentek keresztül: az érintett területeken a szelektíven gyűjtött anyagok mennyisége akár 20-40%-kal is megnövekedett.
A MOHU folyamatosan szerez be új kukákat: a papír-, műanyag- és fémhulladék gyűjtésére további 293 ezer szelektív kukát szerez be és oszt ki 334 településen, míg az élelmiszer-hulladékok gyűjtéséhez további 16 ezer darab 120 literes, illetve 384 ezer darab 5 literes edény beszerzése van folyamatban, kiterjesztve a rendszert újabb településekre is. Így 2025 végére országszerte több mint egymillió új kuka kerül majd a lakossághoz.