Itt a nagy pillanat: a napelemek telepítése a társasházak számára egyszerűbbé válik, míg a gázcsatlakozás csak a belterületeken lesz ingyenes.
A tárca közleménye hangsúlyozza, hogy a legújabb parlamenti döntés következtében a társasházakra vonatkozó speciális szabályozás kiegészíti az energiaközösségekre vonatkozó jogi kereteket. Felhívják a figyelmet arra, hogy december elejére már több mint 290 ezer háztartási méretű kiserőmű tulajdonosa számára nyílik lehetőség a társasházi energiaközösségek létrehozására. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy legalább két tulajdonos írásban rögzítse megállapodását.
Ez úgy történne meg, hogy a jellemzően közös tulajdonba tartozó tető használatához meg kell szerezni a társasház előzetes hozzájárulását. A tagok dönthetnek a háztartási méretű kiserőmű létesítéséből, üzemeltetéséből származó hasznok és terhek megosztásáról,
döntésük szerint akár forgalomarányos rendszerhasználati díjvisszatérítésben részesülhetnek.
A napelemes rendszerek telepítésével a társasházakban élő családok is tehetnek energiaköltségeik csökkentéséért - teszik hozzá.
A jogszabálycsomag egyik kiemelkedő aspektusa a háztartási naperőművek tulajdonosainak kötelező adatszolgáltatása. Mint azt korábban említettük, ennek hátterében az a tény áll, hogy a legkisebb napelemes rendszerek összesített teljesítménye már túlszárnyalja a legnagyobb hazai erőművek kapacitását. Ez a helyzet világosan mutatja a megújuló energiaforrások, különösen a napelemek fontosságát és növekvő szerepét a hazai energetikai piacon. Az adatszolgáltatás célja, hogy a hatóságok pontosabb képet kapjanak a megújuló energia felhasználásának mértékéről és hatékonyságáról, lehetővé téve ezzel a jövőbeni tervezést és fejlesztést.
A termelésükről senki sem tud megbízható adatokat szolgáltatni, csupán becslések állnak rendelkezésre, pedig ez elengedhetetlen lenne a megfelelő ellátásbiztonság megteremtéséhez.
A villamosenergia-rendszer működésének szempontjából kulcsfontosságú, hogy minden egyes pillanatban fennálljon az egyensúly a megtermelt és a felhasznált áram között. Míg a hagyományos erőművek teljesítménye jól definiált és előre tervezhető, addig a megújuló energiaforrások, mint például a nap- és szélenergia, jelentős mértékben függenek az időjárási viszonyoktól, ami sokszor előre nem látható kihívásokat jelent. A kereslet és kínálat folyamatos összehangolása nemcsak költséges, hanem rendkívül bonyolult feladat is. Amennyiben a becslések nem pontosak, az extra költségeket generálhat a villamosenergia-rendszer számára, amely így felfelé hajthatja a piaci árakat. A háztartási méretű naperőművek hatékony működése tehát nem csupán egyéni érdek, hanem közérdek is, amely minden magyar állampolgárt érint - hangsúlyozza a tárca.
A fentiek miatt az Energiaügyi Minisztérium a lakossági naperőmű tulajdonosok együttműködését kéri rendszereik hatékonyabb üzemeltetésében. Bizalomerősítő lépésként a most véglegesített törvénymódosítás a korábban tervezettnél fél évvel később vezet be adatszolgáltatási kötelezettséget a meglévő rendszerekre, még többek számára biztosítva mentességeket. A 2025. július 1-je után beérkező új csatlakozási igények alapján már csak hálózati csatlakozással rendelkező inverterrel felszerelt naperőművek épülhetnek majd.
A jövő július elején már működő napelemes rendszerek tulajdonosainak 2025. július elsejétől, az akkorra már beadott csatlakozási igénnyel rendelkezőknek pedig az üzembe helyezéstől kell termelési adatot szolgáltatniuk.
Hangsúlyozzák: e kötelezettség azonban kizárólag azokra vonatkozik, akik internetkapcsolattal rendelkeznek, és már most, vagy a telepítést követően egyébként is nyomon tudják követni erőművük termelését. A jogszabály sem invertercserét, sem internet csatlakoztatást nem ír elő - rögzítik.
A már üzemelő rendszerek üzemeltetőinek csupán az inverterük egyedi azonosító számát szükséges megadniuk, így nem kell új fejlesztésekre köteleződniük, és nem is várhatóak plusz költségek.
A friss törvénymódosítás rögzíti az ipari termelők hálózati hozzáférései megszerzésének széles körű iparági egyeztetéseken kialakított, felülvizsgált alapszabályait. A nagy- és középfeszültségű hálózatra termelői csatlakozás legfeljebb kétévente meghirdetett pályázat alapján történhet. A kiírható szabad kapacitások mértékét és a csatlakozás legkorábbi időpontját területi és technológiai bontásban az érintett kormányzati szereplőkből álló bizottság segítségével a szakminiszter határozza meg.
A mostani jogszabálycsomag egyik kiemelkedő eleme az ingyenes gázbekötési lehetőség bevezetése. A közlemény emlékeztet arra, hogy hét évvel ezelőtt a gázbekötések esetében az elosztó 250 méter hosszúságig díjmentesen végezte el a közcélú vezeték kiépítését, míg az áramellátás terén ez a díjmentes vezetékhossz azóta megduplázódott. Az ingyenes közműbekötések nemcsak nagyobb lakások vagy átlagos családi házak, hanem kisebb üzlethelyiségek esetében is elegendőek. Így a költségmentes bekötési lehetőség nem csupán a családok számára, hanem a hazai kis- és középvállalkozások számára is jelentős könnyebbséget nyújt.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az ingyenes földgázcsatlakozások jelentős része megépítése után hosszú távon kihasználatlanul marad. A tíz díjmentesen kiépített vezetékből közel négy végére nem szereltek fel gázmérőt, és sok telek akár üresen is állhat. A fejlesztések során a szabályozás kisebb mértékű módosításával érdemes kiszűrni azokat a projekteket, amelyekre valójában nincs azonnali szükség - állapítják meg.
A gáztörvény új rendelkezései szerint januártól továbbra is lehetőség van a legfeljebb óránként 4 köbméter névleges teljesítményű fogyasztásmérők díjmentes beszerelésére. Az elosztóvezeték kiépítése ingyenesen történik egészen 250 méter hosszúságig, és a csatlakozási, valamint egyéb díjak csak a 250 métert meghaladó szakaszokra vonatkoznak.
Az ingyenesség azonban a jövő évtől kizárólag belterületre lesz érvényes.
Mivel a csatlakozási kérelmek csupán 5-8 százaléka érkezik külterületről, a felhasználók jelentős része számára ez a változás nem fog érdemi hatást gyakorolni - hangsúlyozzák.
A díjmentesség igénybevételéhez a felhasználónak fontos, hogy a csatlakozási pont aktiválását követően egy éven belül beszereltesse a fogyasztásmérőt. Amennyiben ez még nem történt meg, akkor 6 hónapon belül el kell indítania az érintett ingatlan használatba vételi eljárását. Kiemeljük, hogy a módosítás kizárólag a gázszolgáltatást érinti; az áramhálózati közműcsatlakozás a megszokott módon továbbra is költségmentes marad.
Az ingyenesség bevezetése óta mintegy 100 ezer gázcsatlakozás épült ki a fogyasztók számára díjmentesen. A lehetőség révén hozzávetőleg 55 milliárd forint értékű beruházás hasznait élvezhetik a felhasználók úgy, hogy nekik ez egy fillérjükbe sem került. A feltételek szükséges mértékű módosítása elősegítheti, hogy a véges kivitelezői kapacitások tényleges igényeken alapuló fejlesztésekben hasznosuljanak az építkező családok, kisvállalatok javára.
A törvénymódosítás a legfrissebb szakpolitikai dokumentumhoz igazítja, az eddigi 14 százalékról 25 százalékra emeli a 2030-as megújuló részarány célértéket a közlekedésben. Több rendelkezés módosul az iparági szereplők adminisztrációs terheinek enyhítése, esetenként költségeinek csökkentése érdekében is - zárul a közlemény.