Különleges lehetőségek várnak ránk: jelentős lakossági és vállalati támogatások érkeznek! Fedezd fel, hogyan juthatsz hozzá az állami ingyenpénzhez - a részletekért olvass tovább a Pénzcentrum oldalán!


A napelemes ipar Magyarországon az elmúlt év során jelentős visszaesést tapasztalt, de a szakértők szerint a közeljövőben újra fellendülhet. A Solar City, egy magyar székhelyű napelemes cég, reagálva a piaci kihívásokra, szélesíti tevékenységi körét és új lehetőségek felé orientálódik. Székely András, a vállalat tulajdonosa, bizakodó a jövőt illetően, ugyanakkor aggasztónak tartja a hazai szektor kutatás-fejlesztési aktivitásának alacsony szintjét - számolt be róla a Portfolio.

Az Európai Unió 19 országában támogatják valamilyen formában a megújuló napenergia rendszerek lakossági telepítését. A támogatási formák két fő típusra oszthatók: közvetlen állami támogatás és betáplálási tarifa. Magyarországon az uniós átlaghoz képest magas, 7500 euró körüli közvetlen támogatás érhető el, míg a betáplálási tarifa jelenleg 5 forint körüli átvételi árat jelent.

A fejlettebb országokban, ahol már elterjedtebbek a napelemes rendszerek, a betáplálási tarifa a jellemző támogatási forma. Luxemburgban például 15,5 eurócentet (60 forint) fizetnek kilowattóránként, míg Németországban ez az érték 7 cent (28 forint) körül mozog.

Székely András véleménye szerint az energiatárolás kérdése a jövő egyik legfontosabb kihívása lesz. "Úgy vélem, hogy a társasházak energiaközösségekké való átalakulása jelentheti a legnagyobb rendszerszintű potenciált" - mondta a szakértő.

A Solar City vezetője kifejtette, hogy noha 2023-ban az iparág jelentős visszaesést szenvedett el, a piac mára fokozatosan regenerálódik. A vállalat az utóbbi időszakban több fontos stratégiai fejlesztést valósított meg, bővítve szolgáltatásainak és termékeinek kínálatát. Emellett saját forrásaiból energetikai kutatás-fejlesztési projekteket indított, amelyek az agráriumra összpontosítanak.

A vállalat stratégiai partnerséget alakított ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, hogy közösen dolgozzanak ki egy innovatív agro-PV rendszert. Az első prototípus már debütált egy szakmai kiállításon, ahol a látogatók megismerkedhettek a legújabb fejlesztésekkel.

Székely András kiemelte, hogy jelenleg több támogatási program is elérhető mind a vállalati, mind a lakossági szektorban. A Napenergia Plusz Program keretében például 66% vissza nem térítendő támogatással valósítható meg energiatárolós napelem rendszer.

A vállalat a jövőbeli tervei között szerepel a nemzetközi bővülés is. "Első lépésként Romániát és Ausztriát tartjuk ígéretes célpontoknak" - osztotta meg Székely. Romániában most kezd kibontakozni az a fejlődési folyamat, amely Magyarországon 8-10 évvel ezelőtt indult el, míg Ausztriában a napelemes piac folyamatos és stabil növekedésnek örvend.

A szakértő rámutatott, hogy a magyar piacon továbbra is sok tévhit kering a napelemes rendszerekkel kapcsolatban. Kiemelte, hogy bizonyos rendszerek élettartama elérheti az 50-60 évet, sőt, a prémium kategóriás napelemekhez akár 30 évre szóló gyártói garancia is társulhat.

Székely András szerint az energiatudatosság növelése érdekében fontos lenne minél több energiatárolós rendszer telepítése a háztartásokban, valamint olyan termékek használata, amelyek közvetlenül tudják hasznosítani a napenergiát.

Related posts