Globális felmelegedés élesben: 2024 lett a valaha mért legforróbb év A tudományos közösség figyelmeztetései ellenére a globális felmelegedés hatásai egyre nyilvánvalóbbá válnak. 2024-ben a hőmérsékletek új magasságokba emelkedtek, és ezzel a valaha mért

Rekorddöntő hőmérsékletek, pusztító áradások, hatalmas erdőtüzek és a jégtakaró gyors olvadása arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozás már nem a jövő, hanem a jelen.
2024-ben Európa területének jelentős része elviselhetetlen hőséggel küzdött, különösen Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa térségeiben dőltek meg a korábbi hőmérsékleti csúcsok. A meteorológus szakemberek figyelmeztetnek arra, hogy Európa a világ leggyorsabban felmelegedő kontinense, és minden egyes 0,1 fokos hőmérséklet-emelkedés újabb kihívásokat hozhat az emberek, a gazdaság és a környezet számára.
Az elmúlt évtizedek legdrámaibb természeti katasztrófái közé sorolhatók azok az áradások, amelyek nemcsak a tájat, hanem az emberek életét is gyökeresen megváltoztatták. Világszerte több mint 335 ember vesztette életét e tragikus események következtében, míg a víz alá került területeken majdnem félmillió ember találta magát otthontalanná. Nyugat-Európában tavaly a csapadék mennyisége olyan mértékben emelkedett, hogy a legcsapadékosabb évnek bizonyult 1950 óta.
Miközben egyes régiókat elárasztott a víz, máshol extrém szárazság pusztított. Portugáliában egyetlen hét alatt 110 ezer hektár erdő égett le - ez az éves európai tűzkárok negyedét jelenti. Az erdőtüzek mintegy 42 ezer ember életét nehezítették meg.
A jégtakaró csökkenése minden európai régióban kimutatható volt, különösen Skandináviában és a Spitzbergákon, ahol rekordmértékű volt az olvadás; ez a tendencia súlyos következményekkel jár az élővilágra és a tengerszint emelkedésére nézve.
A Copernicus és a WMO közös klímajelentése rámutat, hogy a hőstressz egyre sürgetőbb kihívássá válik, miközben a kontinens folyóinak majdnem egyharmada már átlépte a magas árvízaktivitási küszöböt.