Folyamatosan bővülnek az erdészeti kezdeményezések – Agrotrend


Idén is folytatódik a 2019-ben elindított Országfásítási Program, melynek célja, hogy 2030-ra 27%-kal növelje hazánk erdővel és fával borított területeinek arányát – tájékoztat az Agrárminisztérium közleménye. Az országfásítás keretében számos alprogram indult, amelyek nemcsak az erdőtelepítésekre, hanem a mezővédő erdősávok, agrárerdészeti rendszerek, útfásítások és önkormányzati fásítások arányának növelésére is fókuszálnak. Ezek a kezdeményezések kulcsszerepet játszanak a klímavédelemben is, hozzájárulva a fenntartható jövő kialakításához.

A 21 állami erdészeti társaság által irányított erdőtelepítési mintaprogram eddig összesen 1661 hektár új erdőterület létrejöttéhez járult hozzá. Az "Újszülöttek erdeje" alprogram célja, hogy őshonos fajokból álló elegyes erdőállományokat alakítson ki, évente több mint egymillió facsemete elültetésével támogatva ezzel hazánk klímavédelmi célkitűzéseit. A program keretében minden újszülött után minimum 10 fát ültetnek el. A program során eddig összesen 4,3 millió csemetét ültettek el, és a következő időszakban az erdészeti társaságok várhatóan további 1,1 millióval bővítik ezt a számot.

Tavasszal négyezer új sorfát ültettek el, szétszórva 226 településre. Ősszel pedig további hatezer fát juttattak el összesen 317 településre. Ennek köszönhetően a program keretében eddig elültetett sorfák száma elérte az 56 ezret, mintegy 1500 településen. A Településfásítási Program 2025-ben is folytatódik, lehetőséget adva a 10 ezer fő alatti kistelepülések számára, hogy újabb tízezer dísz- és sorfát igényeljenek az év elejétől.

Az állami erdők megnyitották kapuikat a nagyközönség előtt, lehetőséget teremtve ezzel a rekreációs tevékenységekre, amelyek hozzájárulnak az egészségmegőrzéshez és az aktív pihenéshez. Az elmúlt évtized során a cégcsoport 42 milliárd forintot invesztált a turizmus fejlesztésébe, és évente 4-5 milliárd forintot költ a rekreációs infrastruktúra fenntartására. Kutatások alapján a magyar erdők rekreációs értéke évi minimum 39 milliárd forintra tehető, így az erdők fenntartása nem csupán a természeti környezet megóvása, hanem a kikapcsolódási lehetőségek révén is jelentős társadalmi haszonnal bír.

Related posts