Kiemelt figyelmet kap a közvetlen termelői értékesítés és a "Rövid Ellátási Láncok" pályázat – Magyar Mezőgazdaság Az agrárium fejlődésének új irányvonalai között egyre nagyobb szerepet játszik a közvetlen termelői értékesítés, amely lehetőséget teremt a
A Rövid Ellátási Láncok (REL) fejlesztésére vonatkozó pályázati felhívás kapcsán az Agrárminisztérium szeretettel várja a javaslatokat és észrevételeket 2024. november 30-ig.
Napjainkban kiemelt kérdés életünk minden területén a fenntarthatóság. Gazdasági és társadalmi szempontból ehhez jelentősen hozzájárul azoknak az élelmiszer-ellátási láncoknak a fejlesztése, melyek a helyi gazdaság erősítése, a vidéki közösségek megerősítése mellett minél kevesebb köztes szereplő bevonásával kínálnak megbízható, minőségi élelmiszereket közvetlenül a fogyasztóknak. Erre irányul az európai uniós társfinanszírozással megvalósuló Rövid Ellátási Láncok (REL) fejlesztése című pályázati felhívás, mellyel kapcsolatban az Agrárminisztérium 2024. november 30-ig várja a véleményeket.
A REL együttműködések ösztönzése révén a termelők, feldolgozók és fogyasztók közötti szoros, földrajzi és társadalmi kapcsolatok kialakítása áll a középpontban. E kezdeményezések célja, hogy biztosítsák a termelők méltányos megélhetését, miközben a fogyasztóknak lehetőséget adnak arra, hogy jó minőségű, helyi forrásból származó élelmiszereket fogyasszanak. Kiemelkedő jelentőségű, hogy a helyi termelés és értékesítés nemcsak a közvetlen gazdasági előnyöket növeli, hanem új munkahelyeket teremt és fenntartja a meglévőket, valamint hozzájárul a helyi turizmus fejlődéséhez is. A kisgazdaságokban alkalmazott fenntarthatóbb termelési rendszerek révén a szállítási távolságok is jelentősen csökkennek, ami környezetvédelmi szempontból is kedvező. A REL nemcsak a helyi tudás és hagyományok védelmét szolgálja, hanem erősíti a termelők és fogyasztók közötti bizalmat is, elősegítve ezzel a közösségek fejlődését és összetartását.
Közös projekttervre alapozott értékesítési formákat alakíthatnak ki a REL együttműködésben részt vevők a támogatás segítségével, ami elősegíti a termelők közös és közvetlen piacra jutását, ugyanis Magyarországon egyre nagyobb igény mutatkozik a közvetlenül a termelőktől, vagy legfeljebb egy közvetítőtől vásárolt élelmiszerek iránt.
A támogatási kérelmet olyan mezőgazdasági termelő, aki egyéni vállalkozóként működik, szociális szövetkezet, egyházi vagy önkormányzati intézmény, non-profit szervezet, vendéglátóipari vállalkozás, illetve közétkeztetésben vagy piacszervezésben aktívan részt vevő vállalkozás nyújthatja be. A pályázatok kizárólag olyan konzorciumi formában valósulhatnak meg, ahol a résztvevő tagok egymástól függetlenek. A vissza nem térítendő támogatás maximális összege legfeljebb 70 millió forint lehet azok számára, akik legalább négy tagot számláló konzorciumot alakítanak.
A Magyarország Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Tervének keretében megvalósuló Rövid Ellátási Láncok fejlesztése című pályázati kiírás előkészítése során széleskörű szakmai konzultáció zajlott. Most minden érdeklődő lehetőséget kap arra, hogy kifejezze véleményét a felhívással kapcsolatban. A szükséges információk és a társadalmasításra szánt anyagok az Agrárminisztérium KAP-tematikus weboldalán, a kap.gov.hu címen érhetők el.