Fico célkeresztet helyezett a bírónőre, aki a legnehezebb ügyeket kezeli, most pedig Horváth Lehel ügye kapcsán próbálják megingatni a pozícióját.


Pamela Záleská a Specializált Büntetőbíróság egyik legismertebb alakja, aki olyan befolyásos személyiségek ügyeiben hozott jelentős döntéseket, mint Marián Kočner, Pavol Rusko vagy Dušan Kováčik. Kiemelkedő szerepet játszott a maffiával kapcsolatos perek szenátusainak vezetésében is, és ő hirdette ki a verdiktet az alsóhatári Doráék ügyében, valamint Sátor Lajos gyilkosának perében. Éppen ez utóbbi eset miatt került mostanában a figyelem középpontjába, mivel felelősségre vonására irányuló törekvések indultak ellene.

Michal Truban, a Specializált Büntetőbíróság elnöke, javaslatot tett egy alacsonyabb fokú bíróságra való áthelyezésre, valamint a fizetés 50%-os csökkentésére három hónapra kolléganője, Pamela Záleská esetében.

Truban február végén fegyelmi eljárást indított Pamela Záleská bírónő ellen, mert úgy véli, hogy a bírónő többször is túllépte a törvényben meghatározott határidőket az ítéletek írásos indokolásának elkészítése során. Az ügy részleteiről elsőként a Magazín Kontext számolt be.

A fegyelmi eljárás a bíróságok belső rendjét felügyelő folyamat, amelynek célja, hogy kivizsgálják: a bíró megszegte-e a hivatásához méltó viselkedési normákat vagy a törvény által előírt kötelezettségeit. Ilyen eljárás indulhat például akkor, ha a bírót azzal vádolják, hogy etikátlanul járt el, visszaélt a hatalmával, indokolatlanul késlekedett döntései meghozatalában, vagy más módon ártott a bíróságok tekintélyének.

Szlovákiában a bírák fegyelmi eljárásait a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság bírálja el.

Ítélet Horváth Lehel ellen

Pamela Záleská bírói pályafutása 2008-ban indult a Nyitrai Járásbíróságon. Egy friss interjúban, amelyet a Denník N-nek adott, elmesélte, hogy 2016-ban Michal Truban keresett meg minket, hogy csatlakozzon a Specializált Büntetőbírósághoz. Két év elteltével már az ország legkomplexebb és legsúlyosabb bűnügyeit vizsgálta a bazini központú bíróság keretein belül.

Tagja volt annak a bírói testületnek, amely felelősségre vonta Marian Kočnert és Pavol Ruskot a Markíza-váltók hamisításáért. Bírói minőségében 14 év börtönbüntetésre ítélte Dušan Kováčikot, ám később a Legfelsőbb Bíróság a büntetést nyolc évre csökkentette a volt speciális ügyész esetében.

A fegyelmi eljárásban szereplő 23 eset közül az egyik pont Horváth Lehelhez kötődik: Sátor Lajos gyilkosa ellen 2021. február 23-án emeltek vádat a Specializált Büntetőbíróságon. A büntetőpert a Pamela Záleská által elnökölt szenátus vezettte, amely még az év novemberében életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte a csótfai (Dunaszerdahelyi járás) férfit.

2022. szeptember 7-én a Legfelsőbb Bíróság másodfokú döntésében az ügyet visszautalta a Specializált Büntetőbíróságra. A Záleská vezette szenátus a megismételt első fokú büntetőper során azonban ismételten életfogytig tartó fegyházbüntetés kiszabására határozott a vádlott esetében.

A Legfelsőbb Bíróság 2024 augusztusában meghozta végső döntését, amelyben 20 év fegyházbüntetésre sújtotta Horváth Lehelt. A bíróság előtt öt gyilkosság vádjában bizonyítékokkal is alátámasztották a férfi bűnösségét.

Két bíró is hibázott?

Záleská ügyében a Horváth Lehel ellen 2021 novemberében hozott elsőfokú ítélet kapcsán kezdeményezték a fegyelmi eljárást. A büntetőeljárási törvénykönyv rendelkezései értelmében ugyanis:

"Az ítélet írásbeli kiállítására előzetes letartóztatással járó ügyekben legkésőbb az ítélet kihirdetésétől számított 10 munkanapon belül, egyéb ügyekben pedig 30 munkanapon belül kell sort keríteni. Amennyiben az ítélet ezen határidőn belüli elkészítését súlyos indokok akadályozzák, a bíróság elnöke engedélyezheti a határidő meghosszabbítását, azonban legfeljebb az említett határidők kétszeresének mértékéig. Erről a bíróság köteles a feleket tájékoztatni."

A fegyelmi eljárás keretében benyújtott indítványban szerepel, hogy Horváth Lehel ügyében 2021. november 23-án hirdették ki a döntést. Mivel a vádlott ebben az időszakban előzetes letartóztatás alatt állt, Záleskának 10 munkanapon belül kellett volna elkészítenie az írásos ítéletet.

A bírónő ezután Ján Hrubala, a Specializált Büntetőbíróság akkori elnökének segítségét kérte, aki meglepő módon kétszer is meghosszabbította a leadáshoz szükséges határidőt. Ezt a lépést azonban a fent említett jogszabály alapján csak egy alkalommal lett volna joga megtenni.

Záleska számára a hosszabbítások figyelembevételével 2022. január 5-ig kellett volna befejeznie az ítéletet, azonban ezt végül 22 nappal később, január 27-én tudta csak megtenni.

Szerettük volna megtudni Michal Trubantól, a Specializált Büntetőbíróság elnökétől, hogy fontolgat-e bármilyen lépést elődje, Ján Hrubala ellen, aki másodszor is meghosszabbította Záleskának az ítélet leadásához szükséges határidőt.

Záleská a figyelem középpontjában áll.

Pamela Záleská ellen idén januárban újabb fegyelmi eljárás indult. Az eljárás kezdeményezését Marcela Kosová, a Bírói Tanács elnöke tette, David Lindtner, Robert Fico miniszterelnök tanácsadója javaslatára.

David Lindtner korábban a Pozsonyi III. Járásbíróság vezetőjeként tevékenykedett. 2019 őszén, személyes indokokra hivatkozva, kérte bírói megbízatásának felfüggesztését. E lépésre akkor került sor, amikor a média nyilvánosságra hozta a Marian Kočnerrel folytatott, mintegy 200 üzenetet tartalmazó kapcsolatát.

A Vihar (Búrka) és a Szélvihar (Víchrica) akció keretében befolyással való üzérkedéssel és a bírói függetlenség megsértésével gyanúsították meg. Az ügyész még 2022 nyarán emelt vádat David Lindtner ellen, az ügyet Pamela Záleská kapta. Lindtner elfogultságra hivatkozva sorra nyújtotta be kifogásait a bírónő ellen, végül sikerült is elérnie, hogy Záleskát kizárják az eljárásból.

Az ügyet Roman Púchovský bíró, a kollégája, vette át, aki tavaly augusztusban visszautalta az ügyet az előkészítő eljárás szakaszába. Az ügyész fellebbezett a döntés ellen, de a Legfelsőbb Bíróság azóta sem döntött a fellebbezés ügyében.

A fegyelmi eljárás június végén veszi kezdetét.

Robert Fico miniszterelnök többször is hangot adott bírálatainak a bírónővel kapcsolatban, különösen a volt speciális ügyész, Dušan Kováčik ügyében hozott döntései miatt. Kováčikot a pozsonyi alvilág támogatásáért ítélték el, ami tovább fokozta a politikai feszültségeket.

"Záleskának jogi felelősséggel kell szembenéznie a jogsértés miatt. Az egyetlen feladat, amit ez a Matovič-féle autoriter zsoldos kaphat, hogy kitalálja, milyen kártérítést fognak felajánlani Dušan Kováčiknak a rendkívüli megpróbáltatásokért" - nyilatkozta korábban Fico a bírónőről.

Meghallgatások és eljárások

Az utóbbi évek során a Bírói Tanács többször is meghívta Záleskát a meghallgatásra.

A tanács napirendjére került Jaroslav Haščák, a Penta társtulajdonosának bejelentése is, amelyre Záleská 2020 decemberében előzetes letartóztatásba helyezte őt. A testületben végül azok maradtak kisebbségben, akik további intézkedéseket követeltek a bírónő ellen.

Záleskának egy másik ügyben is védekeznie kellett, amely Horváth Lehel esetéhez kapcsolódik. 2023 áprilisában Horváthot egy mentő szállította el a bíróságról, miután rosszul lett a tárgyalás során. Családtagjai szerint a rosszullét hátterében az állt, hogy Záleská nem engedte meg neki, hogy időben bevegye az inzulinadagját. A panaszt végül a tanács elutasította.

2023 szeptemberében a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság figyelmeztetésben részesítette Pamela Záleskát, miután a bírónő nem készítette el határidőre az írásos ítéletet egy olyan ügyben, amelyben Vladimír Mišenka, a szlovák alvilág ismert figurája volt a vádlott. A fegyelmi eljárás megindításáról Ján Hrubala, a bazini bíróság akkori elnöke döntött.

Hrubala nem csupán egyszer lépett fel fegyelmi ügyekben: bírósági elnökként Michal Truban ellen is eljárást indított. Truban ugyanis nem jelezte elfogultságát a Dobytkár-ügyben, amely az Agrárkifizető Ügynökség által nyújtott, korrupcióval terhelt támogatások vizsgálatára irányult. Ebben az ügyben Hrubala egykor arról döntött, hogy a nyitrai oligarcha, Norbert Bödör szabadlábon védekezhet. Az ügy bonyolultságát növelte, hogy az egyik tanú, Marek Kodada, említést tett az Altmeyer panzió támogatásáról, amely mögött Truban családjának érdekeltségei álltak. Később a Legfelsőbb Bíróság végül előzetes letartóztatásba helyezte Bödört.

Hrubala azt ajánlotta, hogy Trubantot egy alacsonyabb szintű bíróságra helyezzék át. A fegyelmi bizottság végül 3:2 arányban bűnösnek ítélte Trubantot, és a büntetése a féléves fizetésének 70%-os megvonása lett.

Hogy Záleskával kapcsolatban is hasonló határozat születik-e, azt a következő hónapokban megkezdődő fegyelmi eljárás fogja megmutatni.

Related posts