Az EU vezetője sürgető üzenetet intézett Izraelhez.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, elfogadhatatlannak minősítette a Gázai övezetből érkező felvételeket, melyeken ártatlan civilek veszítenek életüket a humanitárius segélyosztások során. A keddi posztjában az X közösségi platformon hangsúlyozta, hogy a civilek soha nem lehetnek célkeresztben!
"Az Európai Unió újra hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen a humanitárius segélyek szabad, biztonságos és gyors eljuttatása, továbbá a nemzetközi és humanitárius jog maradéktalan betartása." - olvasható a bejegyzésében.
Az Európai Bizottság elnöke hozzátette: Izraelnek teljesítenie kell a vállalásait.
Kaja Kallas, az uniós kül- és biztonságpolitikai főmegbízott, a közösségi média X platformján közzétett üzenetében sürgette az izraeli hadsereget, hogy szüntesse be a Gázában humanitárius segélyosztó helyszíneken összegyűlt palesztin civilek elleni támadásokat.
"Világosan felszólítottam arra, hogy az izraeli hadsereg hagyjon fel az emberek megölésével a segélyelosztó pontokon" - írta Kallas az X közösségi oldalon, miután egyeztetett Gideon Szaár izraeli külügyminiszterrel.
Kallas hangsúlyozta, hogy a segélyért várakozó civilek meggyilkolása teljes mértékben elfogadhatatlan.
Két héttel ezelőtt az Európai Unió bejelentette, hogy megállapodást írt alá Izraellel, melynek célja a Gázába irányuló humanitárius segélyszállítmányok feltételeinek javítása.
Anouar El Anouni, az EU külügyi szolgálatának szóvivője elmondta, hogy Izrael már néhány vállalását teljesítette, ahogy azt a múlt héten említettük, de egyértelmű, hogy még rengeteg feladat áll előttük. Kiemelte továbbá, hogy Kallas folyamatosan "nyomást gyakorol" Izraelre a további lépések érdekében.
Az Európai Bizottság június végén közzétett jelentése alapján a tagállamok számára, Izrael megszegte az EU-val kötött társulási megállapodás 2. cikkét, amely az emberi jogok tiszteletének fontosságát hangsúlyozza.
Ennek következtében Kallas egy lehetséges szankciós intézkedésekből álló javaslatcsomagot állított össze a 27 tagállam számára. A listán szerepel többek között a társulási megállapodás felfüggesztése, a megszállás alatt lévő izraeli területekről származó importtilalom bevezetése, a vízumpolitika átfogó felülvizsgálata, valamint a megállapodás kereskedelmi aspektusainak felfüggesztése.
Bármilyen döntéshez a 27 tagállam egyhangú támogatása szükséges, a kereskedelmi rész esetében elegendő a minősített többség.
Az EU külügyminiszterei július 15-i brüsszeli ülésükön - mivel megosztottak az ügyben - egyelőre elhalasztották a döntéshozatalt. Legközelebb augusztus végén, egy informális találkozón ülnek össze Koppenhágában, a féléves uniós elnökséget betöltő Dánia fővárosában.