Olvasóink számára ennyi locsolópénz áll rendelkezésre: van olyan, akinek a 20 ezer forint tényleg nem elegendő?


Mennyi pénz az ideális ajándék húsvétkor a locsolóknak? Kínos lenne, ha a gyerek csupán tojást kapna? – tettük fel a kérdéseinket. Válaszok garmadáját kaptuk, és a pénzösszegek között igencsak széles spektrumot találtunk, hiszen akadt, aki akár százezer forintot is említett. A legtöbben azonban úgy vélik, hogy a csokitojás nem okoz csalódást a gyerekeknek, hiszen az édesség mindig népszerű választás, és a gyerekek nem csupán a pénzre hajtanak.

A locsolópénz tradíciója nem új keletű, csupán az összegek változtak az évek során. Olvasóink a Beol Facebook-oldalán osztották meg véleményüket a témában, és a legtöbben ötszáz vagy ezer forintot említettek. Egy édesanya így nyilatkozott: "Két fiam van, és senkitől nem várjuk el, hogy locsolópénzt adjon. Ha mégis kapnak, örülnek neki, akkor is, ha csupán 500 forintról van szó. Megköszönik, és ennyi." Egykori locsolóként pedig egy másik olvasó azt írta, hogy ő sokkal több pénzt adna, mert gyermekkorában csak a pénz motiválta őket, a tojás senkit sem érdekelt. "Reménykedtünk, ez az igazság!" - tette hozzá.

Biztosan a legnagyobb örömet egy okostelefon hozná a locsolkodónak!

Egyik olvasónk kifejezte véleményét, miszerint szégyennek tartja, ha a gyerekeket arra tanítják, hogy pénzt várjanak el a locsolkodásért. Szerinte 20 ezer forint is alacsony összeg ahhoz, hogy értéket adjon a hagyományhoz. Erre érkezett egy válasz, amely azt javasolja, hogy inkább százezer forintot adjanak, mert az már valóban jelentős összeg lenne. Mások szerint a locsolkodó gyerekek legnagyobb öröme az okostelefon lenne. Egy édesanya viszont másképp látja a dolgot: "Két óvodás kisfiam van, és ők sosem a pénzért locsolnak! Számukra a csoki és a szüleik társasága a legfontosabb, hiszen egész nap együtt lehetnek Apával! Az összegyűjtött pénzt mindig hasznos dologra költik, nem pedig egy újabb kisautóra."

A húsvéti ünnepek során mindig is különleges szerepet játszottak a hagyományos ételek, a színes tojások és a locsolópénz. Az ünnep varázsa nemcsak a finom falatokban rejlik, hanem a festett tojásokban is, amelyek szimbolizálják az újjászületést. A locsolópénz pedig a hagyományok szerint a fiatal lányok számára fontos ajándék, ami a tavasz eljövetelét hirdeti.

A húsvéti locsolkodás szokásai sokféleképpen alakulnak, és minden családban más hagyományok élnek. Van, aki a rokon gyerekeknek pénzt ad, míg az ismerősöknek inkább csokitojást hoz. Egy idős asszony felidézte, hogy 60 évvel ezelőtt is pénz járt a locsolkodásért. "Emlékszem, anyukám mindig szorgosan festette a tojásokat, és a gyerekeknek egy-egy festett tojást, valamint 1-2 forintot adott. Ez nem csupán nevelési kérdés, hanem a hagyomány része. Manapság viszont a gyerekek ritkábban mennek locsolkodni, legfeljebb, ha az apuka kíséri őket." Akad olyan is, aki sosem adott pénzt locsolásért; nála a locsolók kaparós sorsjegyeket választhatnak, és persze nem maradhat el a csokoládé sem. Egy másik asszony megjegyezte, hogy nem is a legkisebbek, hanem az iskoláskorú gyerekek azok, akik már követelik a locsolópénzt. Tavaly például az utcájukban idegen gyermekek kopogtak be, hogy locsoljanak, és pénzt kérjenek érte. Egy régi locsoló pedig így emlékezett: az ő gyerekkorában szorosabb kapcsolatot ápoltak a szomszédokkal és a rokonokkal. Akkoriban a húsvéti ételek, a festett tojás és a locsolópénz igazán nagy jelentőséggel bírt.

Szóval, megoszlanak a vélemények, de azért a százezret és az okostelefont sokallják olvasóink, még ha ennek is örülne legjobban a locsolkodó. És önök hogy gondolják?

Related posts