A reálbér-emelkedés mértéke teljesen elfogadhatatlan.


Az atv.hu újságírója arról érdeklődött, hogy Nagy Márton mivel magyarázza a reálkeresetek 3,5 százalékos növekedését az előző év azonos időszakához viszonyítva. A tárcavezető válaszában hangsúlyozta, hogy ez csupán egy havi adat, és nem szabad egyedüli mutatóként értékelni.

Februárban a bruttó bérek 9%-kal növekedtek, míg az infláció 5,6%-os mértéket mutatott. E két adat különbsége – vagy ha úgy tetszik, arányuk – adja meg ezt a számot. Ez önmagában elfogadható információ, de nem szolgálhat irányadóként – hangsúlyozta a szakértő. Kiemelte, hogy a cél az, hogy a reálbér-emelkedés körülbelül 5% legyen, ezért is harcol az Orbán-kormány az "árnövelő" tényezők ellen. Ebből adódóan szükséges az árrés szabályozásának bevezetése és csökkentése – tette hozzá.

Nagy Márton kiemelte, hogy a márciusi inflációs mutató 4,8%-ra emelkedett, míg áprilisra várhatóan 4% körüli értéket mutat majd. A bruttó bérek viszont nem mutatnak ilyen ingadozást, így ha a 9%-os bérnövekedés tartósnak bizonyul, akkor a reálbér-emelkedés is 5%-ra visszatérhet a gazdaságban. Ezt a szintet mindenképpen meg kell tartanunk, hiszen ez a fenntartható fejlődés záloga. A 10%-os reálbér-növekedés elérhetősége inkább a korábbi reálbércsökkenés korrekciójának tekinthető, ami nem tükröz valós gazdasági lehetőségeket. Viszont a 4-5%-os, különösen az 5%-os reálbér-emelkedés elérhető cél, és erre kell fókuszálnunk – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.

Példaként említette a minimálbért is: idén 9%-kal emelkedett, amit egy 4%-os infláció mellett szintén 5%-os reálbér-növekedés követ. Jövőre pedig a tervezett 13%-os minimálbér-emelés is ezt a célt szolgálja. A bérpályát jelenleg a bérmegállapodás határozza meg, ezen keresztül az átlagbérek emelkedése is biztosított - ez most már tőlünk független, be van árazva a gazdaságba. Az inflációval viszont küzdeni kell, ennek a színterét és a letörésének jeleit most mindannyian láthatják - mondta.

A miniszter zárszavában kiemelte, hogy a küzdelem eredményeként a reálbérek várhatóan 5% körüli szinten stabilizálódnak.

Related posts