Elemző: Donald Trump vámpolitikája jelentős átalakuláson mehet keresztül – az alkudozás időszaka most kezdődik.


Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő véleménye szerint Donald Trump tárgyalási stílusa sajátos módon működik: a most bejelentett vámok elsőre rendkívül agresszívnek tűnhetnek, de valójában bőven van lehetőség a visszalépésre. Ez különösen aggasztó, mivel a nyilvánosságra hozott adatok komoly problémákat okozhatnak Európának.

Azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök vámemeléseket jelentett be, a Portfolio által megkérdezett elemzők lefelé módosították a növekedési várakozásokat 2025-re a magyar gazdaságra.

Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője kifejtette, hogy januárban még 2 százalék feletti GDP-növekedést prognosztizáltak, ám a legújabb elemzések alapján mostanra már csak 1,7 százalékos bővülésre számítanak az idei évre. Emellett 2026-ra vonatkozóan is számos bizonytalansági tényező nehezíti a helyzetet.

Ami biztos, hogy az Egyesült Államok az EU teljes területére 20 százalékos vámot vezetett be, míg az autóipart már korábban sújtotta egy 25 százalékos vám. Ez a lépés különösen Magyarország gazdaságát érinti, még ha nem is közvetlenül.

Az elemző megjegyzései szerint, mivel az Egyesült Államokkal közvetlen kereskedelmi kapcsolatok is léteznek, ott is előfordulhatnak veszteségek. Ugyanakkor a kereskedelmi forgalom mértéke viszonylag csekély, hiszen a teljes hazai import csupán 2%-a származik az Egyesült Államokból, míg az export is csupán 3-4%-ot képvisel. Az infláció növekedésére inkább az EU válaszlépései gyakorolhatnak hatást, ezek hatásait azonban még nem ismerjük teljes mértékben.

Az autóipar helyzetét vizsgálva, kiemelte, hogy a Németországba irányuló export negatív következményei már érzékelhetők. Mivel a magyar ipar jelentős része az autógyártásra épül, ez a jelenség képes akár fél százalékkal is lassítani a magyar GDP növekedését. Ráadásul, mivel a német gyártók túlnyomórészt benzines autókat értékesítenek az Egyesült Államokban, kérdéses, hogy mi várható a Magyarországon mostantól előállított elektromos járművek sorsát illetően. Ezek az autók eredetileg nem voltak tervezve az amerikai piacra, így a jövőbeli kilátások rendkívül bizonytalanok és összetettek.

Kiemelte, hogy az amerikai vámrendszer még mindig rendkívül változékony és fejlesztés alatt áll.

"Donald Trumptól nem áll távol az a tárgyalási technika, hogy mindig a legsúlyosabb intézkedéseket bejelenti, és abból lehet majd alkudozni",

Valóban, a bejelentett intézkedések már most is komoly problémákat generálnak az Európának válaszadni kényszerülő helyzetében, és ez a globális kereskedelmet is nagymértékben érinti.

Az Equilor elemzője szerint mindez alapján - a kormányzati várakozások ellenére - 1,7 százalékos GDP-bővülés várható 2025-re a 2,2 százalékos eddigi előrejelzésük szerint, amint a kormány várakozásai is 3,4 százalékról 2,5-re csökkentek, de Varga Zoltán szerint ennél még izgalmasabb rejtély, hogy a gazdaság szereplői hogyan fognak alkalmazkodni az újonnan előálló helyzethez, ami esetleg majd javítja a kilátásokat.

Épp a bizonytalanságokra tekintettel nem is adtak ki 2026-os prognózist a növekedésre.

Magyarország szempontjából aggasztó jeleket mutat a jelenlegi helyzet, hiszen a fokozott óvatosság rendszerint keresletcsökkenéshez vezet. Ez a jelenség viszont hozzájárulhat az infláció mérséklődéséhez, továbbá a túlkínálat is lefelé nyomhatja az árakat az elemzők előrejelzése szerint. E folyamatokban jelentős szerepet játszik a csökkenő olajár is – hívta fel a figyelmet Varga Zoltán.

Related posts