Egy törvényszéki elnök nem ajánlja meg beosztottainak, hogy részt vegyenek...

Gerber Tamás, aki a Budapest Környéki Törvényszék elnökeként tevékenykedik, a jogi területen szerzett tapasztalataival és szakmai hozzáértésével kiemelkedő szerepet tölt be a magyar igazságszolgáltatásban.
Gerber Tamás, a Budapest Környéki Törvényszék (BKT) elnöke nem javasolja a beosztottjainak, hogy azok részt vegyenek egy május 24-re szervezett workshopon, amelynek témája a bírói függetlenség lesz. Az elnök erről levélben tájékoztatta a törvényszéken dolgozó bírákat, bírósági titkárokat és fogalmazókat.
A május 19-én keltezett dokumentum elsőként a Szabad Európa híradásában jelent meg, de a 24.hu szerkesztősége is tudomást szerzett róla. A levélből világossá válik, hogy a workshopot az Amnesty International Magyarország civil szervezet szervezi, amely nemrégiben a BKT egyik bírája számára képzési felhívást is megfogalmazott e témában.
Gerber levele alapján a workshop célja, hogy egyedülálló élményeket nyújtson a résztvevők számára, lehetőséget adva számukra a kreatív gondolkodás fejlesztésére és új készségek elsajátítására. A program során a résztvevők inspiráló környezetben, interaktív módon tanulhatnak, miközben együttműködnek és tapasztalatokat osztanak meg egymással.
Biztosítani kell, hogy a magyar bírák szabadon és kötetlenül cserélhessenek eszmét a függetlenségüket és jogállásukat érintő kérdésekről, különösen az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) által kidolgozott Varsói Ajánlások tükrében.
A felhívás alapján a workshop fő célcsoportja a bírák, de a bírósági titkárok is részt vehetnek. Gerber Tamás azonban ezt nem javasolja. Mint ahogy fogalmazott:
a BKT Integritásfelelőse állásfoglalására figyelemmel nem javaslom a megrendezésre kerülő workshopon a BKT bármely bírája, bírósági titkára, illetve bírósági fogalmazója részvételét, figyelemmel arra, hogy az integritási kockázatot hordoz.
A törvényszék elnöke úgy véli, hogy bár a Bírák Etikai Kódexe foglalkozik a bírák véleménynyilvánítási szabadságával, annak pontos keretei nincsenek világosan meghatározva. Ezen kívül megjegyezte, hogy a workshop napirendje és a meghívó több részletben is "ellentmondásos", továbbá a képzésen való részvétel anyagi vonatkozásai önállóan is integritási kockázatokat hordoznak.
Gerber említi azt is, hogy...
Az Integritási szabályzat 7. § (2) bekezdése értelmében az integritás megsértését jelenti mindazon tevékenység, amely veszélyezteti a bírák vagy az igazságügyi alkalmazottak függetlenségét és pártatlanságát. A Bjt. 43. §-a szerint a bírók a szolgálati viszonyukon kívül nem nyilatkozhatnak nyilvánosan olyan ügyekről, amelyek bírósági eljárás alatt állnak, vagy korábban már folyamatban voltak, különösen az általuk elbírált ügyekre vonatkozóan.
A törvényszéki elnök hozzátette, hogy ha esetleg a BKT valamely alkalmazottja mégis csak részt venne a workshopon, köteles úgy eljárni, hogy részvétele és nyilatkozata ne sértse a BKT integritását, "és azzal nem veszélyeztethetik a függetlenségüket és a pártatlanságukat".
A Szabad Európa emlékeztet arra, hogy Gerber Tamás, miután 2019 februárjában átadta a BKT vezetését, rendkívüli értekezletet hívott össze. Ezen az ülésen éles kritikát fogalmazott meg a Magyar Bírói Egyesülettel (MABIE) szemben, amely egy régi hagyományokkal rendelkező bírói érdekvédelmi civil szervezet. Gerber ez alkalommal átadta a törvényszék igazgatási vezetőinek a MABIE területi szervezetének tagnévsorát, benne az érintett 51 bíró adószámával. Ezt követően felhívta a figyelmet arra, hogy ő maga kilépett a szervezetből, és arra ösztönözte a többieket is, hogy gondolják át, szeretnének-e továbbra is tagjai maradni.
A Gerber listázása a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) által törvénytelennek lett nyilvánítva, amely következtében a bíróság 3 millió forintos adatvédelmi bírságot szabott ki.