Új lehetőségekkel köszöntjük az évet – Mit várhatunk a lakáspiacon 2025-ben? - Gazdasági elemzés - DigitalHungary - Ahol a digitális és a valóság világa találkozik. Az élet online dimenziója!
Várhatóan 2025 sem lesz unalmas év a magyar ingatlanpiacon, hiszen egy sor tényező élénkítheti tovább a kínálatot és a keresletet. A szakemberek a forgalom további bővülésére és az árak emelkedésére számítanak idén is a lakáspiacon, az új intézkedések között szinte mindenki megtalálhatja a számára kedvezőt. Az OTP Ingatlanpont azt igyekezett összegyűjteni, hogy melyik program kinek lehet előnyös, mire számíthatnak az eladók, a vevők, a bérlők és a lakásfelújítók 2025-ben.
Az előző év dinamikája várhatóan idén sem fog megtörni a magyar ingatlanpiacon, ahol a szakértők egyöntetű véleménye szerint a forgalom továbbra is élénkülni fog, és az árak is emelkedésnek indulnak. Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője megjegyezte: „Úgy véjük, hogy a tranzakciók száma 15-20%-kal nőhet, és a 2025-re várható átlagos áremelkedés is kétszámjegyű, azaz 10% feletti lehet.” A piac élénkülését nemcsak az eddigi trendek, hanem új intézkedések is elősegítik, valamint a korábban inflációkövető állampapírokba fektetett tőke egy részének lakáscélú felhasználása is szerepet játszik. Ezek a tényezők összességében több százmilliárd forintnyi mozgást generálhatnak a lakáspiacon. Az alábbiakban a legfrissebb programokon keresztül szeretnénk áttekinteni, mire számíthatnak az ingatlanpiac különböző szereplői az új évben.
Fellendülnek az új támogatási lehetőségek!
Ha valaki 2025-ben ingatlan vásárlására készül, számos új intézkedés befolyásolhatja döntését, amelyek már januártól életbe léptek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) új rendelete alapján a zöld lakások esetében elegendő lehet csupán 10%-os önerő a vásárláshoz, ami jelentős előny az eddigi szabályokhoz képest. Korábban csupán a 41 év alatti lakásvásárlók élvezhették ezt az engedményt, de mostantól mindenki számára elérhetővé válik, aki energiahatékony ingatlant vásárol. Ez különösen az új lakások piacán hozhat nagyobb változásokat, mivel ezek a frissen átadott ingatlanok általában megfelelnek a zöld kritériumoknak. Ezen kívül egy részben állami támogatású új lakásépítési program is elindul, amely bővíti az elérhető kínálatot a vásárlók számára. A zöld lakás vásárlására készülők számára egy új szabály is életbe léphet áprilistól, amely szerint a bankok önként vállalják, hogy a 35 év alatti lakásvásárlóknak legfeljebb 5%-os kamatozású hitelt kínálnak az ilyen tranzakciókhoz.
Az önrész előteremtésére új lehetőségek nyílnak meg 2025-ben, amikor is az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználása átmenetileg lehetővé válik. Korábban a nyugdíjcélú megtakarítások esetében csak 10 év elteltével lehetett adómentesen kivenni a hozamot, azonban mostantól, december 31-ig, a tőkét is bátran felhasználhatjuk önerőként lakásvásárlásra, hiteltörlesztésre vagy lakásfelújításra. A kormány reményei szerint ez az egyéves intézkedés akár 300 milliárd forintnyi forrást is mozgósíthat az ingatlanpiacon. Ez a várhatóan megnövekedett vásárlói kereslet 2025-ben új szereplőket vonzhat a piacra, ami tovább növelheti az ingatlanok árát, és ösztönözheti a meglévő tulajdonosokat is arra, hogy eladják ingatlanjaikat. A magasabb árak viszont azt is jelentik, hogy az ügyfeleknek még több hitelt kell felvenniük, ami magasabb törlesztőrészleteket eredményezhet. Az ingatlanpiacon zajló dinamikus változások miatt érdemes alaposan megfontolni a lépéseinket, és banki szakértők segítségét kérni a megfelelő pénzügyi források megtalálásához, hogy sikeresen elérhessük lakáscéljainkat.
Január elsején elrajtolt a munkáshitel is, melyet azok a 17-26 éves fiatalok vehetnek igénybe, akik, jelenleg nem tanulnak felsőoktatási intézményben, vagy nem rendelkeznek felsőoktatási intézményben szerzett oklevéllel, valamint az igényléskor nem rendelkeznek diákhitellel, és hetente legalább húsz órában dolgoznak. A kamatmenetes hitel összege legfeljebb 4 millió forint lehet, a maximális futamideje pedig 10 év. Az érintetteknek a babaváró hitelhez hasonlóan csak a 0,5%-os kezességvállalási díjat kell megfizetniük. Amennyiben a hitelt felvevő nő, a gyermek születése esetén a babaváróhoz hasonlóan felfüggeszthető a hitel törlesztése, második gyermek esetében pedig a tartozás felét, harmadik esetében pedig a teljes összegét elengedik. Az első napok tapasztalatai alapján van igény a konstrukcióra, a bankok egymással versenyezhetnek az ügyfelekért.
Egy új lehetőség nyílt meg a babaváró hitel igénylői előtt, hiszen január elejétől az anyák korhatára 30 évről 35 évre nőtt. Ennek köszönhetően több fiatal család élhet a már ismert hitelkonstrukció előnyeivel. Továbbá, bizonyos esetekben kedvezőbb feltételek lépnek életbe a CSOK Plusz és a Falusi CSOK programok kapcsán is.
Azok a vásárlók, akik a 200 millió forintot meghaladó luxusingatlanokra pályáznak, egy különleges csoportot alkotnak. Számukra kiemelten fontos lehet a letelepedési vízummal kapcsolatos szabályozásban bekövetkező változás. A tervek szerint ugyanis az ingatlanvásárlás lehetősége kikerül a szabályozott körből, ami azt jelenti, hogy a hazai vásárlóknak nem kell többé a külföldi érdeklődőkkel versenyezniük.
Mi várható az albérletpiacon?
A lakásvásárlókat érintheti az is, hogy januártól a munkáltató kedvezményesen, béren kívüli juttatásként akár havi 150 ezer forintot nyújthat hiteltörlesztésre vagy lakbértámogatásra 35 éven aluli munkavállalók számára. Vagyis ez várhatóan nem csak a vásárlói, hanem a bérlői oldalt is támogatja majd.
Az Airbnb szabályozásának szigorítása jelentős hatással lehet az albérletpiacra, mivel ezáltal várhatóan nőni fog a kínálat. Ez pedig elméletileg hozzájárulhat a bérleti díjak csökkenéséhez, hiszen azok a lakások, amelyeket eddig rövid távra kínáltak, mostantól hosszabb távú bérlésre is elérhetővé válhatnak.
Az is kap könnyítést, aki felújítana
A frissen bevezetett intézkedések nem csupán a lakásvásárlásra készülőket érintik, hanem a lakásfelújítási szektort is igyekeznek élénkíteni. Az egyik figyelemre méltó újítás a vidéki lakásfelújítási támogatás, amely lehetőséget biztosít 2026 közepéig az 5000 fő alatti településeken élők számára, hogy akár 3 millió forintot igényeljenek. A benyújtott számlák között az anyagköltségek és a munkadíjak arányának fele-fele arányban kell szerepelnie, ráadásul a támogatás mértéke legfeljebb a teljes felújítási költség felét teszi ki. Ez azt jelenti, hogy egy 6 millió forintos renoválás esetén maximálisan kihasználható a támogatás. Azok a családok pályázhatnak, akiknek legalább egy 25 év alatti gyermekük van, és ami különösen előnyös, hogy a munkálatokhoz nem szükséges energetikai követelményeknek megfelelni, ellentétben az idén elérhető Otthonfelújítási Programmal. Továbbá, februártól a bankok újra kínálhatják a legfeljebb 6 millió forint összegű, vidéki lakásfelújításhoz kapcsolódó kamattámogatott kölcsönt azok számára, akik jogosultak a lakásfelújítási támogatásra.
Szintén a felújítást tervezőket érintheti, hogy januártól lakásfelújításra is költhető a SZÉP-kártyán elhelyezett összeg, amit a munkáltató a Cafeteria keretében kedvezményesen adhat. A szabály szerint legfeljebb az összeg felét lehet ilyen célra fordítani, ebből építőanyagot, bútort, háztartási cikkeket, burkolatokat is lehet vásárolni.
A fentiek alapján elmondható, hogy aki 2025-ben tervezi lakás vásárlását, az kedvezőbb helyzetbe kerülhet, mivel szinte mindenki megtalálhatja a számára ideális új támogatási lehetőséget. Emellett a piacon a kínálat is bővülhet, hiszen a felfelé ívelő trendet észlelve olyan eladók is piacra léphetnek, akik eddig vártak a megfelelő időpontra. Az OTP Ingatlanpont szakértői úgy vélik, hogy a már említett 10% feletti áremelkedés mellett az idei évben a fokozódó kereslet következtében a alku lehetőségei is csökkenni fognak. Az albérletek piacán szintén élénkülés várható, mind a kereslet, mind a kínálat tekintetében, ráadásul a felújítást segítő intézkedések révén a piacon lévő lakások minősége is javulhat. Továbbá, az újra növekvő lakásárak és a csökkenő állampapír-hozamok következtében a befektetési céllal vásárlók aktivitása is valószínűleg megnövekszik.