A bizottság meghozta végső döntését: Polt Péter és Hende Csaba alkotmánybírói posztra pályázhatnak.

A Demokratikus Koalíció képviselője, Sebián-Petrovszki László közösségi platformján osztotta meg, hogy az Igazságügyi Bizottság keddi ülésén támogatta a Fidesz által javasolt Polt Péter és Hende Csaba alkotmánybírósági tagságát. Az ellenzéki politikus véleménye szerint e lépéssel a kormányoldal biztosítja, hogy a 2026-os választások után is egy olyan alkotmánybíró vezesse a testületet, aki kedvező döntéseket hozhat a Fidesz számára.
Sebián-Petrovszki László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, az Igazságügyi Bizottság ülése után online sajtótájékoztatót tartott, ahol az alkotmánybíró jelöltek meghallgatásának részleteiről számolt be. Ezt a párt sajtóközleménye tette közzé.
A politikai tájékoztatón a szóvivő kiemelte: Polt Péter egyetlen konkrét kérdésre sem reagált, amely a korrupcióval volt kapcsolatos. Ezzel szemben hosszasan sorolta a DK által az utóbbi években tett feljelentéseket különféle korrupciós ügyek kapcsán. Mint legfőbb ügyész, hangsúlyozta, hogy ő volt az, aki megakadályozta, hogy bármilyen nyomozás vagy vizsgálat elinduljon e problémák ügyében.
A képviselő szavai szerint Polt Péter az ülés során arra utalt, hogy mielőtt a Fidesz-KDNP támogatásával jelöltté vált, a bizottság meghallgatta őt alkotmánybírósági tagjelöltként. Ennek következtében most csak jogelméleti kérdésekről és alkotmányos ügyekről beszélhet, az ügyészi tevékenységéről viszont nem nyilatkozhat.
Polt Péter határozottan elutasította azt a vádaskodást, miszerint "a Fidesz elkötelezett támogatójaként kapná meg az alkotmánybírósági tagságot, vagy akár az elnöki szerepet, kizárólag azért, hogy a párt érdekeit szolgálja" - fogalmazott Sebián-Petrovszki László.
A viták ellenére a Fidesz és a KDNP egyöntetűen támogatta nemcsak Polt Pétert, hanem Hende Csabát is. Így a két Fidesz-KDNP jelölt tovább léphet a parlamenti ülések színpadára. Kétség sem fér hozzá, hogy a Fidesz alkotmánybírósági taggá fogja avanzsálni őket, Polt Péter esetében akár az elnöki posztig is eljuthat.
- fogalmazott a bizottság alelnöke, hangsúlyozva, hogy ezzel több mint tíz évre megszilárdítanák azt a gyakorlatot, amely szerint az Alkotmánybíróság a Fidesz érdekeit szolgáló döntéseket hoz. Ezenkívül, egy új fideszes legfőbb ügyész jelölésével a jogszabályok értelmében a következő két választási ciklusra is kihatással lesznek a nyomozások irányára és arra, hogy milyen ügyek kerülnek vizsgálat alá Magyarországon.
"Ez a helyzet teljesen elfogadhatatlan, ezért ma a saját hangomat is felemeltem az igazságügyi bizottság ülésén" - zárta online sajtótájékoztatóját a DK képviselője.
Korábban már értesítettük olvasóinkat arról, hogy csütörtökön a Fidesz-frakció bejelentette, hogy Polt Pétert, a legfőbb ügyészt, valamint Hende Csaba parlamenti képviselőt, aki az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke, jelölték az Alkotmánybíróság tagjának. Polt Péter esetében sokan azt valószínűsítik, hogy akár a testület elnöki pozícióját is betöltheti.
Az Alkotmánybíróság jelenlegi felállása mindössze 12 tagra korlátozódik, mivel Sulyok Tamás köztársasági elnökké választása óta nem történt új tagfelvétel. Juhász Imre, aki ideiglenes elnökként látta el feladatait, már lejárt megbízatásával nem tölti be ezt a pozíciót. Az új legfőbb ügyész lehetséges jelöltjeiről pedig részletesebben tájékozódhat az alábbi írásunkban.