A templomba járók száma Szlovákiában folyamatosan csökken, ami egyre inkább aggasztó jelenséggé válik. A hívők közössége egyre kisebb, és ez a vallási életre is hatással van.

Szlovákiában egyre csökken a rendszeres templomlátogatók száma, akárcsak azoké, akik a miséken kívül is imádkoznak. Ezt a megállapítást a Focus ügynökség által a Szlovák Tudományos Akadémia és a Comenius Egyetem megbízásából végzett kutatás tükrözi, melynek adatgyűjtése 2024 októberében zajlott.
Az ország vallásosságának mérése során az egyik leglényegesebb tényező a templomi látogatások gyakorisága. Ezt a szociológusok már 1991 óta rendszeresen felmérik, és a rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy az elmúlt több mint három évtized alatt mérhetően csökkent a rendszeres templomlátogatók aránya. Erről Miroslav Tížik, a Szlovák Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének kutatója számolt be.
A kutatás eredményei alapján jelentős eltérések figyelhetők meg a nők és férfiak templomlátogatási szokásai között. A férfiak 38,5%-a soha nem látogat el templomba, míg a nőknél ez az arány 28,8%-ra csökken, ami közel 10%-os különbséget mutat. Továbbá, a nők 29%-a legalább heti egyszer részt vesz istentiszteleten, szemben a férfiak 23,7%-ával, ami szintén nemek közötti eltérést jelez. Ha az évi legfeljebb egyszeri templomlátogatás számadatait nézzük, a nők 20,6%-a, míg a férfiak 17,4%-a van jelen, így itt már kisebb különbségről beszélhetünk. Ezekről a megállapításokról a Denník N számolt be.