Budapest működése ezen az összegből 10 hónapig fenntartható lenne.


Hatalmas beruházás révén új életet leheltek Párizs egyik legismertebb jelképe, a 5 évvel ezelőtt kigyulladt Notre Dame székesegyház felújításába. Mostantól a látogatók ismét átléphetik a legendás épület küszöbét, amely újra megnyitja kapuit a közönség előtt.

A 2019. április 15-ei esemény valószínűleg mély nyomot hagyott nemcsak a francia nép lelkében, hanem a világ minden táján is. Ezen az estén a párizsi Notre Dame székesegyház tetőszerkezete lángra kapott, és a tűzoltók 15 órán át küzdöttek a lángokkal, hogy megóvják ezt a történelmi épületet a pusztulástól.

Jelenleg az épület tetőszerkezete, a belső terek és a különféle díszítmények újraéledtek, mivel az újjáépítési munkálatok során a hosszú évek alatt felhalmozódott szennyeződéseket teljesen eltüntették. Henri Chalet, a Notre Dame kórusvezetője úgy véli, hogy az épület még lenyűgözőbben ragyog, mint a tűzeset előtt.

Az építkezés folyamata 1163-ban indult, és egészen 1345-ig eltartott. A székesegyház impozáns méretei miatt a tetőszerkezet egy részének felújításához 2000 tölgyfát kellett gondosan kivágni és megmunkálni kézi erővel, hogy az eredeti építési technikákhoz hűen valósulhasson meg a munka.

Az épület egyes részeinek újraépítéséhez, a megmaradtak restauráláshoz hihetetlen mennyiségű pénzt adományoztak, összesen a 846 millió eurót (350,7 milliárd forint) is meghaladta a végösszeg, valamint további együttműködések és közreműködések is segítették hamvaiból feltámasztani a francia templomot. Összevetésképp: Budapest 2024-es költségvetése 448 milliárd forint, vagyis a Notre Dame felújításának összegéből Budapest bő 10 hónapig tudna működni.

Az elsőként Francois Pinault, a Kering (melynek portfóliójába olyan neves márkák tartoznak, mint a Gucci, Yves Saint Laurent és Balenciaga) vezérigazgatója és családja 100 millió eurós (41,5 milliárd forintos) adománya tűnt fel. Ezt követően Bernard Arnault, az LVMH-cégcsoport alapítója, aki olyan ikonikus neveket birtokol, mint a Louis Vuitton, Dior és TAG Heuer, megduplázta a kihívást, és 200 millió eurót (83 milliárd forintot) ajánlott fel. A sort Françoise Bettencourt-Meyers, a L'Oreal örököse zárta, aki szintén 200 millió euróval támogatta a kezdeményezést.

A konkrét felújítás összege végül nem lépte túl a 700 millió eurót, így a maradék kb. 146 milliót arra tudták fordítani, hogy a nem rongálódott részeket is felújítsák, nemcsak a beltérben, de kívül és a katedrális környékén is.

Igazán szerencsés fordulat volt, hogy a tűz kitörése előtt sikerült eltávolítani néhány rézszobrot, így ezek megmenekültek a károsodástól. A felújítás során pedig lehetőség nyílt arra, hogy ezeken is restaurálási munkálatokat végezzenek. Az orgona visszakerült Dél-Franciaországba, ahol a tizenhat belső fújtatót cserélték ki, mindezt az eredeti technikákat alkalmazva, báránybőrt és állati eredetű ragasztót felhasználva.

Julien Le Bras, a restaurációs projektek irányítója rámutatott, hogy négy jelentős cég, amelyek általában versenytársak, most egyesítették erejüket egy közös cél érdekében. Ezzel szemben Rémi Fromont, a projekt egyik vezető építésze hangsúlyozta, hogy minden feladatot úgy hajtottak végre, hogy az eredmény hűen tükrözze az eredeti, 13. századi állapotokat. Ennek érdekében a modern gépek használata helyett elsősorban egyszerű fejszéket alkalmaztak a munkálatok során.

A felújított Notre Dame katedrális ünnepélyes újranyitása 2024. december 7-én, egy szombati napon kerül megrendezésre, egy többnapos fesztivál keretén belül. Az esemény különlegessége lesz az ünnepélyes megnyitó, valamint számos koncert, amelyek színesítik a programot. A meghívott vendégek létszáma 3000 fő, akik exkluzív belépést nyernek az udvarra és magába az épületbe. Emellett a templom körüli területen további 40 000 érdeklődő számára is lehetőséget biztosítanak, hogy részesei lehessenek az eseménynek.

A megnyitót közvetíti a France Télévisions, az első szerencsések pedig a decemberi 8-án este megrendezett misére is bejuthatnak majd, ráadásul a belépés ingyenes lesz.

Related posts