A Borostyánének, a Makám egyedi zenei alkotása, mely a népzene és a modern zenei elemek harmonikus ötvözete. Az előadás során a hagyományos hangzásvilágot friss, kísérletező szellemiséggel gazdagítják. A dallamokban érezhető a népi kultúra mély tisztelete
A negyvenéves Makámot idén több jubileumi koncerten is hallhattuk, de a zenekarvezető, Krulik Zoltán múlt év tavaszán alakult új formációjával, a Makám Quartettel is járja az országot.
A kvartetten Okos Viola hegedül és énekel, Bata István basszusgitározik, Restás Gergő ütőhangszereken játszik. - A Covid alatt és után sok új dalt komponáltam, és amikor meghallottam Violát énekelni, evidens volt, hogy ezek a dalok rá várnak. Bata Pityuval az Ady-lemezünk alatt fonódott szorosra a kapcsolat - jó vele játszani, kiváló basszusgitáros és improvizatőr. Restás Gergőt a Szimpla kertben hallottam pár éve, és kisebb nyomozásra volt szükség, hogy rátaláljak, mivel nem ismertük egymást - mesélte a formáció születéséről lapunknak múlt év nyarán adott interjújában Krulik Zoltán.
A Makám az etno- folk- és világzene egyik legrégibb hazai követe, zenéjében a Távol-Kelet, a Balkán, a jazz és a kortárszene hatása is fellelhető. Hangzásvilágát az etnikus és a hagyományos európai hangszerek együtthangzása tették egyedivé. Legújabb korszakát a magyar népzene archaikus formái és a dal újrafelfedezése jellemzi. Életművében egyre markánsabban vannak jelen a megzenésített versek, a kvartett is kortárs költők verseit adja elő. Ezt rögzíti a Fonó Records gondozásában most megjelent lemez, a Borostyánének, amelyen a blues és a tangó világa is feltűnik.
A lemez címadó dala Lackfi János gyönyörű költeményére épül. A korongon nemcsak Falcsik Mari, László Noémi, Láng Eszter, Tóth Krisztina, Müller Péter Sziámi és Jónás Tamás versei találhatóak, hanem Szabó Lőrinc és Federico García Lorca lírai gondolatai is. Krulik Zoltán a dalok inspirációjáról szólva tavalyi interjújában megosztotta, hogy az Anyakönyv című prózakötete írása során kimerült a dalszövegek forrása, ezért olyan verseket kerestem, amelyek zenei formába önthetők. Különféle köteteket és folyóiratokat böngésztem, és a világhálón, valamint a Facebookon is rábukkantam néhány inspiráló írásra.
A Makám Quartet november 22-én tartja lemezbemutató koncertjét a Fonó Budai Zeneházban. A koncerten vendégként fellép az 1983-ban alakult Szabó Sándor/Major Balázs Oriental Project is, amely egy ősi zeneiségből táplálkozó, héttételes szertartászenét ad elő.
Fedezd fel a borostyán varázslatos világát! A Makám Quartet izgalmas új lemezének bemutatója november 22-én vár rád a Fonó Budai Zeneházban. Az esemény különlegességét fokozza a vendégfellépők, Szabó Sándor és Major Balázs Oriental Project, akik színesítik a zenei élményt. Ne hagyd ki ezt a felejthetetlen estét!